Indrek Neivelt: oleme rikkamate riikide doonorid

Indrek Neivelt kirjutab oma ajaveebis, et tegelikult me ei saa mitte abi, vaid abistame rikkamaid riike. "Me oleme rikkamate riikide doonorid," võttis Neivelt kokku Kesk- ja Ida-Euroopa Arengu (CEED) instituudi uuringu.

Pilt: Scanpix

Indrek Neivelt: oleme rikkamate riikide doonorid (7)

Indrek Neivelt kirjutab oma ajaveebis, et tegelikult me ei saa mitte abi, vaid abistame rikkamaid riike. "Me oleme rikkamate riikide doonorid," võttis Neivelt kokku Kesk- ja Ida-Euroopa Arengu (CEED) instituudi uuringu.

Neivelt kirjutas oma blogis, et CEED Instituudi järjekordsest raportist "A one-way ticket? Migration in Europe from the perspective of CEE countries" saame teada, et viimase kümne aastaga on hinnanguliselt kuus miljonit inimest nn uuest Euroopast lahkunud nn vanasse Euroopasse. Seejuures Poolast 1,9 ja Rumeeniast 2,3 miljonit inimest. Eesti on oma 5,7 protsendiga elanikonnast keskmike hulgas. Võrdluseks on Rumeeniast lahkunud üle 11 protsendi, Poolast 4,9 aga Tšehhist vaid 1,1 protsenti elanikest, vahendas Äripäev.

Teises peatükis on põhjalikult uuritud põhjusi, miks on inimesed Poolast lahkunud, kuidas nad end teisel maal tunnevad ja kas ning mis tingimustel plaanivad nad tagasi tulla. Uuritud on ka erinevate Ida-Euroopa riikide atraktiivsust immigrantidele. Raporti järgi on siin Eesti kolmandal kohal Tšehhi ja Sloveenia järel ning Poola ees.

Analüüsides erinevaid tulevikustsenaariume on välja toodud kaks erinevat telge. Ühel kujuteldaval teljel on oma inimeste lahkumine või tagasi tulemine ja teisel teljel immigrantide vastuvõtmise poliitika. Kui liberaalne see on ja kui tõenäoline. Sellest koorub välja neli erinevat stsenaariumi. Meil tundub minevat esimese stsenaariumi järgi, mille märksõnadeks on inimeste lahkumise osas seniste trendide jätkumine ja väga piiratud immigratsioonipoliitika. See on kõige realistlikum stsenaarium aga samas ka kõige murettekitavam kuna langeb riigi konkurentsivõime.

Neivelti hinnangul peaks Euroopa riigis üheskoos lahendusi otsima. "Näiteks on Suurbritannias välja arvutatud, et Euroopa Liidust pärit immigrandid (kui nii võib tööjõu vaba liikumist nimetada) maksid viimase kümne aasta jooksul riigikassasse 20 miljardit naela rohkem kui nad sealt vastu said. Ehk siis peamiselt Ida-Euroopast pärit inimesed toetavad rikkamaid britte," selgitas Neivelt.

Loe täismahus SIIT

7 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...