Innovatsioonipäev innustab julgete mõtetega ennast ja ümbrust muutma

Nutikad äriideed aitavad näiteks nohu leevendada või vanalinna tiheda konkurentsiga restoraniäris hea teenindusega ellu jääda.

Pilt: Joseph Dunnigan

Innovatsioonipäev innustab julgete mõtetega ennast ja ümbrust muutma

Ivo Karlep

Nutikad äriideed aitavad näiteks nohu leevendada või vanalinna tiheda konkurentsiga restoraniäris hea teenindusega ellu jääda.

"Neljandat aastat Kultuurikatlas toimuva innovatsioonipäeva keskmes on inspireerivad lood, mis julgustavad muutustele," ütles 11. aprillil toimuva Tallinna innovatsioonipäeva projektijuht Kärt Kanne. "Sündmus jagab häid kogemusi ja loodetavasti leiab seegi kord tõestamist, et igas nutikas idees võib peituda võimalus raketina taevasse tõusta ning maailma muuta." 

Üleilmsed muutused ja trendid ei jäta puutumata kedagi meist, ja sama kehtib Kanne väitel ettevõtluses. "On neid, kes suudavad muutusi paremini tajuda ning nende põhjal uuenduslikke protsesse käivitada, samas jälgivad teised passiivselt toimuvat ning avastavad hoopis hiljem, et muutused on nende äritegevust mõjutamas, aga nad on selle maha maganud. Et nii ei juhtuks, tuleks kõigil ettevõtjatel hoida silmad ja kõrvad lahti ning jälgida hoolikalt, mida ümberringi tehakse. Igas nutikas idees võib peituda võimalus maailma muuta. Sellest kõigest innovatsioonipäeval ka räägitakse."

Ettekandjad on põhiliselt ise ettevõtjad, nutikate lahendusteautorid ja elluviijad. Üks neist on Ülemiste Technopolises tegutseva Eesti idufirma Capster juht Raivo Tamsalu, kes on koostöös erialaarstidega loonud ja turule toonud uudse käepärase seadme, et leevendada kroonilise nohu laia levikut.

Kas ideel on jumet?

"Ma räägingi ettevõtluspäeval meie uuest tootest ja sellest, kuidas tulime üldse mõttele seda tegema hakata," ütles Tamsalu. Tema arvates tuleb teha ainult neid asju, mida inimesed vajavad. "Krooniline nohu levib meie kliimas väga laialt. Seda on vaja kuidagi piirata, tagasi tõrjuda. Me lõime nohu vaevuste leevenduseks ja ravimiseks lihtsa vahendi, mis aitab nina loputada. Teaduskirjanduses on nina loputamist nimetatud heaks abinõuks nohu vastu. Meie tegime võimalikult lihtsasti käsitletava loputusnõu, mis on nüüd ka apteekides müügile jõudnud."

Tamsalu räägib oma ettevõtluspäeva ettekandes ka sellest, kuidas üldse ettevõtlusega pihta hakata, ja selgitab, mil viisil kiiresti testida, kas pähe turgatanud ideel on jumet ehk kas kliendid selle omaks võtavad või ei. "Peatun lühidalt ka tootearendusel ning selgitan kuulajaile, kuidas on võimalik selle raske protsessi juures ellu jääda."

Kõike seda saab Tamsalu esile tuua omaenda iduettevõttes saadud kogemuste põhjal: "Kindlasti puudutan ka ettevõtte rahastamise teemat ehk kuidas meelitada ligi äriingleid, nagu investoreid kutsutakse."

Endise majandusministri Toomas Sildmäega, kes väitis Eesti Päevalehe ajakirjanikule, et ettevõtlusgeen on Eestis ära hävitatud, Tamsalu nõus ei ole. "Kui ma iga päev näen, kuidas inimesed õhinal tegelevad iduettevõtetega, siis ma väidan hoopis vastupidist – ettevõtlusgeeni pole tapeteud, see elab ja areneb väga jõudsasti. Minu meelest on inimesed viimasel ajal julgust juurde saanud, et ettevõtlusega tegeleda. Varsti teeb Tallinnas juba iga teine noor mingi iduettevõtte. Omaette küsimus on muidugi, kas nad kõik kuhugi välja jõuavad. Aga oluline on see, et proovitakse, ja kõigile neile julgetele tahangi oma kogemusi innovatsioonipäeval jagada. Noored peavad teadma sedagi, et meil on võimalusi saada tuge, kui on head ideed."

Sõbralikkuse ahel

Kolme vanalinna restorani – Rataskaevu 16, Väike Rataskaevu ja Pegasus – omanik Rain Tunger räägib päeval eelkõige teenindusest. "Teenindus on valdkond, mis puudutab meid kõiki. Olgu tegemist bussijuhi, sekretäri, poemüüja, kohviku või restorani teenindajaga, igal juhul soovime saada heatahtlikku, sooja ja sõbralikku suhtumist," lausus Tunger. "Teenindamine võrdub tänapäeval justkui teenusepakkuja süsteemides orienteerumisega, kuid kahjuks jäävad niimoodi inimlikud aspektid välja. Liiga tihti kogeme teeninduses ei-vastuseid."

Tungeri sõnul peaks teeninduses olema elementaarsed hoopis hoolivus, empaatia, siiras soov aidata, lahendustele orienteeritus, püüdlik ja kiire tegutsemine ning suhtumine, et kliendi aeg ja soov on tähtis ning teenindaja teeb kõik endast oleneva, et teda aidata. "Kusagil on lahendus alati olemas, küsimus on lihtsalt, kuidas selleni jõuda," rääkis Tunger. "Siit tekib ahel. Hea teeninduskogemus liigutab meid, annab positiivse laengu ning me kanname selle edasi järgmistesse lülidesse. Meil on tohutu arengupotentsiaal, et tuua tagasi au sisse töö, mille sisuks on olla inimeste teenistuses ja teha midagi teiste hüvanguks. Luues iga päev pisikesi ilusaid hetki ligimestele, tekib pikemas plaanis väärtus, mis on hindamatu. Sest see peidab endas varjatud sõnumit ja selleks on armastus."

Päeva diskussioon arutleb, kuidas ära tunda head äriideed, mis väärib rahastamist. Küsitakse ka, kas tehnoloogia võidukäik kaotab inimese ja reaalsuse.

Ettekanded algavad Kultuurikatlas kell 10. Samas võib tutvuda minimessil alustavate idufirmade uute toodete ja teenustega. Innovatsioonipäeva koostööpartnerid on Ülemiste Technopol, Prototron, Mektory ja Ajujaht.

 

Tallinna innovatsioonipäev 2017

Päev toimub 11. aprillil Tallinna Kultuurikatlas (Põhja pst 27a).

• 9.15–10 hommikukohv ja minimess, kus alustavad ettevõtted tutvustavad oma tooteid ja teenuseid

• 10.–10.15 avasõnad linnalt ja moderaatorilt.

• 10.15–11.15 Gustaf Joseffson Guff Innovation Lab ABst räägib tuleviku juhtimisteooriatest.

• 11.15–11.35 Tarko Tuisk Matusebüroo MT Memoris räägib ettevõtte kujundamisest täielikult kliendi vajadustest lähtuvaks.

• 11.35–11.55 vanalinna restoranide omanik Rain Tunger tutvustab, kuidas muuta restorane lühikese ajaga kohalike ja väliskülaliste lemmikuks.

• 11.55–12.15 Sander Sebastian Agur ettevõttest Inventory.com selgitab uudset B2B lahendust e-kaubanduses.

• 13.35–14.20 paneeldiskussioon: Kuidas ära tunda head ideed, mis väärivad rahastamist?

• 14.20–14.40 lihtsate asjade võlu, Raivo Tamsalu idufirmast Capster tutvustab seadet, mis aitab leevendada kroonilist nohu.

• 15–15.20 Madis Uuemaa firmast Smart Load Solutions räägib teemal „Mis garanteerib edu? Kas 3 F-i meetod on piisav?“

• 15.20–15.55 PROTOTRONI kevadvooru parimate auhindamine

• 15.55 – 16 päeva kokkuvõte

Laadimine...Laadimine...