Innovatsioonipäev õpetab suuri seinamaale printima

Linna innovatsioonipäev tutvustab lahedaid tarbeesemeid nagu näiteks puidust lips või kuumas piimas lahustuv šokolaadilusikas. Innovatsioon ei pea olema raketiteadus.

Pilt: Scanpix

Innovatsioonipäev õpetab suuri seinamaale printima

Kai Maran

Linna innovatsioonipäev tutvustab lahedaid tarbeesemeid nagu näiteks puidust lips või kuumas piimas lahustuv šokolaadilusikas. Innovatsioon ei pea olema raketiteadus.

"Tahame sel päeval ärgitada praegusi ja tulevasi ettevõtjaid julgemalt uute ideedega kaasa minema," ütles abilinnapea Arvo Sarapuu 21. aprillil toimuva päeva kohta. "Mitmed head näited juba ellu viidud ideedest peaksid osalistele tõestama, et innovatsioon pole raketiteadus ja uuenduslikke tooteid võivad pakkuda kooliõpilasedki."

"Tänavu toimub esimest korda ka Mini-Expo, kus ettevõtete ja idufirmade kõrval õpilasfirmadki oma toodangut näitavad," lausus linna ettevõtlusameti arendamise osakonna juhataja Jaanus Mutli.

Mood tamme- ja pähklipuidust

Et innovatsioon ei pea tõesti olema raketiteadus, näitavad Pirita majandusgümnaasiumi õpilasfirma Puulips noored meistrid, kes kohalikust puidust käsitööna moekaid lipse disainivad ja toodavad. "Soovime oma õpilasfirmaga muuta puidu kasutamise moedisainis popimaks ja luua meie lipsuga Eestile omapärase visiitkaardi, mida kõik maailmas tunneksid," tutvustasid gümnasistid Fred Mühls, Oliver Nurmik ja Roland Osa oma äriideed. "Mõte toota puust lipse tuli sellest, kui nägime ühte vana meest tihti neid põlve otsas nokitsemas. Meile need väga meeldisid ja sellepärast otsustasime üheskoos neid veidi suuremalt tootma hakata."

Õpilased valmistavad moekaid tooteid käsitsi nii kodumaisest tamme- ja pähklipuust kui ka kaugest Lõuna-Ameerikast pärit punasest puidust.
Vanalinna Hariduskolleegiumi ja Gustav Adolfi gümnaasiumi õpilasfirma Spoony näitab innovatsioonipäeval aga šokolaadikuubikuga lusikaid, mida kuumas piimas lahustades saab mõnusa šokolaadijoogi. 21. Kooli õpilasfirma TAGs aitab omanimelise veebilehe kaudu kokku viia ürituste piletitepakkuja võimaliku ostjaga, sama kooli gümnasistide loodud õpilasfirma CordGuard esitleb 3D printeriga toodetud juhtmekaitsmeid nutitelefonide laadimisjuhetmetele.

"Innovatsioonipäeval saab lähemalt uurida ka uudset planeerimisrobotit või uut tüüpi elektrijalgratast, kus aku ja kogu elektroonika on stiilselt raamitorudesse peidetud," ütles Mutli. "Unikaalne töö!"

Unikaalset jalgratast tutvustab linlastele firma Ampler Bikes. Üks uuemaid Ampleri mudeleid kaalub vaid 14 kg, seda on keskmisest elektrirattast lausa kolmandiku võrra vähem. Uudne nutirakendus lubab jälgida ka ratta sõiduulatust ja muuta mootori parameetreid.

Printer aerosoolipurgile

Mitu firmat näitavad Ülemistel, kuidas printereid asju tootma panna. Idufirma 3DPrinterOS loojad on muutnud keerulise 3D printimise tehnika nii imelihtsaks, et seda oskaks kasutada lapsedki. SprayPrinteri meeskonna leiutisega saab aga pildi seinale trükkida nutitelefonist. Selleks on vaja vaid telefoni äpi kaudu valida sobiv kujutis ja kinnitada SprayPrinter aerosoolvärvipurgile. Nutitelefoni rakendus jälgib pidevalt printeri asukohta ning pihustab värvi ainult selleks ettenähtud kohtadele.

"Ootame ideekorjele 250 inimest, sest innovatsioonipäev jagab oskusi nii algajale kui ka tegutsevale ettevõtjale," lausus Mutli, kelle sõnul pakub linn tänavu ka rekordmahus ettekandeid. "Tempokaid kahekümneminutilisi ettekandeid on kümmekond, päeva teises pooles aga arutleme selle üle, kuidas väikefirmad innovaatiliste ideedega hakkama saavad ja mismoodi idufirmad majanduskasvu mõjutavad."
---------------------


Innovatsioon pole raketiteadus!

Tallinna tänavune innovatsioonipäev, mille tunnuslauseks on "Innovatsioon pole raketiteadus!", algab 21. aprillil kell 9 sündmustekeskuses Spacex (Ülemiste City, Keevise 6).
Ettekannetega esinevad Tallinna ülikooli dotsent Kristjan Port, disainer Markko Karu, Ampler Bikes juht ning endine professionaalne motokrossisõitja Ardo Kaurit, TallinnHotelsi tegevjuht Ain Käpp, naturaalkosmeetika brändi Vestige Verdant esindaja Marek Tabur, idufirma TransferFast kaasasutaja Erki Hendrikson, rahastu Prototron esindaja Siim Lepisk, idufirma Smart Load Solutions asutaja Madis Uuemaa ning puidutöötlemise ja mööblitööstuse kompetentsikeskuse juhataja Kalev Kaarna.
Paneeldiskussiooni ärgitavad Olav Osolin, Yrjö Ojasaar ja Martin Goroško.
Osalustasu on 25 eurot, päevakava ja registreerumine linna ettevõtlusportaali kaudu.

Laadimine...Laadimine...