Ivar Raig: tarad ei lõpeta migratsiooni

Majandusteadlane Ivar Raig märkis,et Euroopa ägamine pagulaste koorma all ja nende asumite tarastamine on algus protsessile, mis võib lõppeda moslemimaa pealetungi jätkumisega. "Neis riikides tuleks pigem aidata taastada kord ja rahu ning edendada majandust."

Pilt: Scanpix

Ivar Raig: tarad ei lõpeta migratsiooni (2)

Majandusteadlane Ivar Raig märkis,et Euroopa ägamine pagulaste koorma all ja nende asumite tarastamine on algus protsessile, mis võib lõppeda moslemimaa pealetungi jätkumisega. "Neis riikides tuleks pigem aidata taastada kord ja rahu ning edendada majandust."

Raig sõnas saates "Täna+", et migratisooni ei pidurda piirikontrolli taastamine, vaid püüd vältida põhjuseid, millest migratsioon tekib. Need on sõjad, poliitiline tagakiusamine ja majanduslik korraldus. "Viimasel ajal on Euroopa ümbrusesse, paraku Euroopa mõnede riikide kaasabil, tekkinud riigid, mis ei suuda konflikte vältida, näiteks Süüria, Liibüa, Somaalia. Need riigid pole jätkusuutlikud ja neis valitseb majanduslik kaos. Nii tekivadki majandusmigrandid. Neis riikides tuleks pigem aidata taastada kord ja rahu ning edendada majandust. Sel juhul ei oleks migrante nii palju," on Raig veendunud.

Ta lisas, et meie jaoks tundub 700, isegi 300, pagulast suure numbrina. Tegelikult on aga migrantide vool Euroopas suurim kui kunagi varem, juba selle aasta esimesel poolel jõudis Euroopasse 270 000 illegaalset migranti. "Meile tundub tohutult suur number. Kui vaadata seda, et Euroopa rahvastiku arv on 500 miljonit, on migrantide arv tegelikult 0,05% Euroopa rahvastikust. Selle suuruse suudaks Euroopa absorbeerida, kui ei oleks vastuolusid Euroopa riikide ja ka suuriikide vahel migrantide vastuvõtmiseks, nende korralikult tööle panemiseks.“

Kui võrrelda Eesti tänast olukorda aastakümnete tagusega, on 300 või natukene rohkem migranti Ivar Raigi sõnul kümneid ja sadu kordi vähem, kui tõi meile nõukogude võim. Toona saabus rekordaastal meile kuni 50 000 migranti, meenutas majandusteadlane.  

"Samas teame, et kogu maailmas inimesed üha rohkem liiguvad. Suurt pilti vaadates on migrantide jaoks kõige atraktiivsem riik Saksamaa. Eelmisel aastal registreeriti Saksamaal ca 170 000 migranti. Teisel kohal atraktiivsuselt on USA. Suuremad migrantide vastvõtjad ongi Saksamaa, USA, Prantsusmaa, Suurbritannia ja Rootsi. Neil on ka pikaajalised kogemused selliste sündmuste ärahoidmiseks, nagu juhtus nüüd Vao külas," täheldas Raig.

Florida reisi ajal puutus Ivar Raig kokku migrantide, nende kohtlemise ja elukorraldusega. Kuna Ameerika on multikultuurne rik, suhtutakse tema sõnul seal pagulastesse väga rahulikult. Ameerika Ühendriikides on näiteks 11 miljonit mehhiklast, lisaks elanikke Kariibi mere maadelt, Filipiinidelt.

"Ameerika on nii suur ja võimas riik, et integreerib isegi miljonid pagulased suhteliselt hõlpsasti. Nad võtavad Ameerika kultuuri väga kiiresti omaks. Erinevus on siin selles, et kui Eestisse tulevad suure kultuuri esindajad, näiteks moslemid, ei hakka nad meie kultuuri omaks võtma. See on täiesti teine pilt ja teine olukord. Seda tulebki teisiti mõista. Eestlaste puhul ei ole siin tegemist vihkamise või võõra vihaga, vaid kartusega oma kultuuri alalhoidmisel ja ka riigi säilimisel. Need on ohud, mille võivad tekitada lõunapiirkondadest Euroopasse ja ka Eestisse tulijad."

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...