Ivo Rull: Kaja Kallas on näidanud ennast nõrgana

"Kõigepealt nii Isamaale kui ka sotsiaaldemokraatidele valimisööl läbi meedia ettepaneku tegemine, siis ettepaneku tegemine hoopiski Keskerakonnale, kes sai tolleks hetkeks trumbid kätte ja juba ette arvatult ei olnud väga nõus selle ettepanekuga. Täna on trumbid käes Isamaal, kes võib valida koalitsiooni kas Reformierakonnaga või Keskerakonnaga," märkis kommunikatsiooniekspert Ivo Rull. "Kõige ebademokraatlikum samm on välistada saja tuhande valijaga erakond ja hakata meedias lihtsalt tekki enda peale kiskuma ja hüsteeriat üles keerama," lisas EKRE liige Anti Poolamets.

Pilt: Scanpix

Ivo Rull: Kaja Kallas on näidanud ennast nõrgana (4)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Kõigepealt nii Isamaale kui ka sotsiaaldemokraatidele valimisööl läbi meedia ettepaneku tegemine, siis ettepaneku tegemine hoopiski Keskerakonnale, kes sai tolleks hetkeks trumbid kätte ja juba ette arvatult ei olnud väga nõus selle ettepanekuga. Täna on trumbid käes Isamaal, kes võib valida koalitsiooni kas Reformierakonnaga või Keskerakonnaga," märkis kommunikatsiooniekspert Ivo Rull. "Kõige ebademokraatlikum samm on välistada saja tuhande valijaga erakond ja hakata meedias lihtsalt tekki enda peale kiskuma ja hüsteeriat üles keerama," lisas EKRE liige Anti Poolamets.

"Reformierakond on alustanud väikese meediasõjaga koalitsiooni läbirääkijate vastu," rääkis Isamaa liige Riina Solman Tallinna Televisiooni saates "Debatt". Ta lisas, et kuna president Kersti Kaljulaid lubas enne valimisi teha valitsuse moodustamise ettepaneku võtjaerakonnale, siis ta peab oma lubadust. "Ta võib seda teist korda kellelegi teisele teha."

Stuudiosse ühe eksperdina kohale kutsutud Martin Šmutov nõustus presidendi plaaniga ja lisas, et siis selgub, kas Kaja Kallasel õnnestub moodustada koalitsioon või mitte. Küsimus on selles, kas Reformierakond ütleb kohe presidendile, et nad ei saa sellega hakkama, või on neil mingi strateegiline põhjus, miks nad kasutavad võimukõnelusteks määratud aega vastamisega venitamiseks.

Keskerakondlane Anneli Ott täpsustas, et kuna valimistulemused on ametlikult kinnitama, siis praegu ei toimu mitte koalitsioonikõnelused, vaid peetakse konsultatsioone. "Selleks hetkeks, kui valimistulemused on kinnitatud, võib olla teine olukord."

See pall pandi veerema proua Kallase enda poolt, kes eriti halva läbirääkimisgeeniusena ütles, et "EKRE ei".

"See pall pandi veerema proua Kallase enda poolt, kes eriti halva läbirääkimisgeeniusena ütles, et "EKRE ei"," sõnas EKRE liige Anti Poolamets. "Ta mängis maha oma kavala läbirääkija ruumi, millega teisi mõjutatakse, et "kui te meiega ei mängi, läheme teiste juurde". Tal pole poliitilist vilumust külge hakanud. Oleks oodanud vähemalt vana Kallase nõuandeid, aga ju siis need läksid ka aia taha."

Kommunikatsiooniekspert Ivo Rull meenutas, et pall ei ole veel mängu pandud. Kõigepealt tuleb valimistulemused ametlikult välja kuulutada, siis teeb president Kallasele ettepaneku valitsuse moodustamiseks ja Kallasel on aega selleks 14 päeva. Siis on järgmiste üritajate kord.

Kas isa Siimu nõu jäi kuulamata?

"Ma olen nõus. Kaja Kallas on näidanud ennast valimisööst kuni tänaseni ja ka selle läbi, et siia stuudiosse ei ole kedagi Reformierakonnast ilmunud, üsnagi nõrgana. Nädal aega tagasi siin stuudios ma arvasin, et ta on tugevam. Et tal on väga head nõuandjad ka perekonnast võtta, aga võta näpust. Kõigepealt nii Isamaale kui ka sotsiaaldemokraatidele valimisööl läbi meedia ettepaneku tegemine, siis ettepaneku tegemine hoopiski Keskerakonnale, kes sai tolleks hetkeks trumbid kätte ja juba ette arvatult ei olnud väga nõus selle ettepanekuga. Täna on trumbid käes Isamaal, kes võib valida koalitsiooni kas Reformierakonnaga või Keskerakonnaga," nentis Rull.

Reformierakonna poolt koalitsiooni kutsutud sotsiaaldemokraate esindanud Silver Meikar ütles, et võimuliidus osalemine eeldab veel kolmandat osapooltki - Isamaa - kellel näib olevat teine plaan. "Sotsiaaldemokraadid on valmis osalema igas koalitsioonis, mis edendab euroopalikku Eestit, mis oleks avatud, vaba, kus tagatakse inimestele võrdsed võimalused."

Eesti Inimõiguste Keskuse juhata Kari Käsper märkis kolmikliidu KE-I-EKRE kohta, et oluline on, kuidas see liit aitab inimõiguste mõttes Eestit edasi. "Praegu tundub, et kui selline koalitsioon teoks saab, siis inimõiguste alases arengus tekib nelja-aastane või vähem ajaline paus. Sellest oleks väga suur kahju. Oht on isegi selles, et asi liigub tagasi."

Ta lisas, et Keskerakonna juht Jüri Ratas on murdnud oma varasemat lubadust mitte luua valitsust koos EKREga.

Valijaid ei tohi ignoreerida

Poolamets märkis, et EKRE on kõige demokraatlikuma programmiga erakond, lubades otsedemokraatlikke mudeleid välja nagu presidendi otsevalimine.

"Kõige ebademokraatlikum samm on välistada saja tuhande valijaga erakond ja hakata meedias lihtsalt tekki enda peale kiskuma ja hüsteeriat üles keerama täpselt nagu USAs Trumpi puhul. Meedia võitles, hambad ristis, aga valija hoolimata sellest meedia metsikust möllust, mis Trumpi ümber käis, valis ikkagi tema. See on suur demokraatia võit."

Solman sõnas, et Käsperi väide inimõiguste taandarengust on ülekohtune, sest inimeste põhiõiguste on Eesti seadustega tagatud.

"Mis puutub Jüri Ratast, siis ühest küljest on poliitikul lausa kohustus võimu taodelda. Miks heita inimesel ette, et ta läheb võimu taotlema, kui talle ei sobinud Kaja Kallase pakutu?" küsis Solman. "Isamaa oli valmis läbirääkimistele minema, aga me olime siis teine parim ja siis teist korda teine parim me ei soovinud olla. Vaatasime siis selle järgi, mis pakub Isamaa erakonnale oma programmi teostada. See on iga erakonna eesmärk - teostada oma programmilisi seisukohti. Otsitakse ühisosa ja kui praegu tundub, et see ühisosa leitakse, siis ma leian küll, et ei tehta ei Inimõiguste Keskusele ega Reformierakonnale mingisugust ülekohut."

Rull meenutas Mihhail Kõlvarti sõnu, et EKRE ja Keskerakonna valijad on võrdsed. "Ja EKRE, tunnistagem fakti, on saanud viiendiku Eesti valijate toetusest. See on väga tugev fakt. Seda kõik poliitikud arvestavad ja sellelt pinnalt saab sündida koalitsioon, kus kõik astuvad sammu oma valimiseelsest retoorikast tagasi - seal hulgas ka EKRE," sõnas Rull.

Kui tekib kolmikliit sedavõrd erinevate partnerite vahel, siis pigem võib see olla tervendav. 

"Neid hirme - Ungari, Poola, neonatsid - ma ei tunneta. Eesti demokraatia on väga tugev. 27 aastat oleme olnud vabad, sõltumatud. Kui tekib kolmikliit sedavõrd erinevate partnerite vahel, kes juba eos hakkavad üksteist tasalülitama ja kompromissidele suruma, siis pigem võib see olla tervendav. Kui EKRE oleks jäänud või veel jääb valitsusest välja, siis meenutagem aastat 2011, kus tekkis nelja erakonnaga riigikogu ja umbes 10% valijatest ei saanud oma esindatust parlamenti. Mis tekkis? Siis tekkis ACTA, Harta, tekkisid erinevad liikumised, inimesed tulid tänavatele, hakkasid looma parlamendiväliseid struktuure. Väga hea, et EKRE on valitsuses, väga hea, et nad saavad oma väga populistlikke ja ebarealistlikke lubadusi hakata kaitsma. Nende valijad saavad anda oma hinnangu, meedia saab seda kritiseerida. Andke aga minna!"

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...