JAAN TAMMSALU: Advendiküünla süütamine toob valgust pimedusse

"Me elame maailmas, kus meile surutakse pidevalt mingeid võõraid mõtteid pähe ja kogu aeg on selline tunne, et meil on kohutavalt kiire," ütles Tallinna praost Jaan Tammsalu, kelle sõnul võiks advendiajal võtta aega mõtlemiseks. "Äkki need pühad ei ole veel rohkem ostmise pühad, vaid pühad, kus olla teise inimese kõrval."

Pilt: Albert Truuväärt

JAAN TAMMSALU: Advendiküünla süütamine toob valgust pimedusse (2)

Kairi Ervald

"Me elame maailmas, kus meile surutakse pidevalt mingeid võõraid mõtteid pähe ja kogu aeg on selline tunne, et meil on kohutavalt kiire," ütles Tallinna praost Jaan Tammsalu, kelle sõnul võiks advendiajal võtta aega mõtlemiseks. "Äkki need pühad ei ole veel rohkem ostmise pühad, vaid pühad, kus olla teise inimese kõrval."

Advendiküünla süütamise tähendus on praost Jaan Tammsalu sõnul sümboolne valguse võit pimeduse üle.

Tammasalu sõnul võivad inimesed tihti unustata linnatulede säras ära tähtede vaatlemise ja ka selle, kas on valge või pime aeg.

"Ma tsiteeriksin siinkohal Assisist Franciscust, meest, kes on maailma väga palju muutnud. Ta on öelnud, et ühest valguse kiirest piisab, et valgustada pilkast pimedust," ütles Tammsalu.

Tihti ei mõelda, mida üks küünal ikka teeb, ütles Tammsalu. Kindlasti on aga igaüks näinud, kui palju võib üks käepigistus või üks naeratus inimesele anda ja tuua tagasi elumõtte.

"Täpselt samamoodi on ka küünla süütamisega, see on küll sümboolne tegevus, aga see viitab sellele, et olgu aeg kui pimes, meil on võimalus seda muuta valgemaks ja meie jaoks on see tegelikult juba valgemaks muudetud, kui me suudame uskuda sellesse sõnumisse, mida jõulud meile ütlevad," lisas Tammsalu.

Advendiküünla süütamine on ka aeg, kus saab korraks seisatada ja mõtteid koguda. Pidevalt takkautsitav maailm sunnib kiiremale käigule, peaks kas või korrakski aja maha võtma, olgu see näiteks vana traditsiooni ajendil.

"Matustel viibides olen tihti rõhutanud seda, et me peaksime rohkem väärtustama inimest, kes on olnud meie kõrval, meid välja kannatanud sellistena, nagu me oleme," lisas Tammsalu.

"Inimesed arvavad, et asjad on normaalsed. Inimesed liiguvad turvalisematesse riikidesse elama, kus kõik on parem ja turvaline. Sellest tekib tunne, et nii peabki olema. Tegelikult ei ole normaalne see, et meid pidevalt piitsutades sunnitakse veel ja veel midagi omale juurde ostma, kuigi kõik asjad on juba olemas ja rohkemgi veel," ütles Tammsalu.

Võib juhtuda, et need, kellele neid kingitusi ostetakse, ei suuda nendest rõõmu tunda. Tammsalu soovitab jõulude tähenduse ümber mõelda.

"Äkki need pühad ei ole veel rohkem ostmise pühad, vaid pühad, kus olla teise inimese kõrval," lisas Tammsalu. "Võib-olla peaks sellel ajal mõtlema, et keegi ülal hoiab sind ja kannab läbi raskuste. Ehk peaks talle mõned tänusõnad ütlema ja elu mitte iseenesest mõistetavana võtma," lausus Tammsalu.

Kui juba lasteaia lapsed arvavad, et jõulud tähendavad jõuluvanal on sünnipäeva, siis on kindlasti vaja selgitustööd teha, nentis Tammsalu.

"Jõululugu on vana ja ilus lugu ja seda tuleb lugeda just selles versioonis, nagu ta Luuka evangeeliumis on antud ja sinna ei ole vaja mingeid vigureid juurde keerata," ütles Tammsalu.

"Kui inimene ütleb oma lähedasele 943 korda, et ta teda armastab, siis ei vastata talle tavaliselt, et ma olen seda juba kuulnud ja kuulsin ka altari ees ja aitab nüüd küll," rääkis Tammsalu. "Jõululugu on umbes samasugune lugu, Jumal armastab maailma ja on andnud oma poja ja see väärib kordamist."

Täna süütasid linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas ja Tallinna praost Jaan Tammsalu Raekoja platsi jõulupuul esimese advendiküünla.

Traditsioonilisel advendiküünla süütamise pidulikul üritusel laulsid Tallinna praostkonna koorid – Jaani koguduse kammerkoor ja segakoor, Kaarli koguduse kontsertkoor ja kammerkoor Canorus, Nõmme Rahu koguduse segakoor, Peeteli koguduse kammerkoor, Püha Vaimu koguduse kammerkoor ja kammerkoor Crede ning Tallinna Kammerkoor.

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...