Jaanus Karilaid: pelmeenide tõttu poliitilise sõja algatamine on halenaljakas

"Eks see tõesti halenaljakas on, kui eluaegne sõber ostab sulle pelmeene ja nende pärast tuleb poliitiline sõda," sõnas Keskerakonna aseesimees, riigikogu liige Jaanus Karilaid viidates Edgar Savisaare kohtuprotsessiks kapo poolt kogutud infokildu 2014. aasta suvest.

Pilt: Albert Truuväärt

Jaanus Karilaid: pelmeenide tõttu poliitilise sõja algatamine on halenaljakas (2)

"Eks see tõesti halenaljakas on, kui eluaegne sõber ostab sulle pelmeene ja nende pärast tuleb poliitiline sõda," sõnas Keskerakonna aseesimees, riigikogu liige Jaanus Karilaid viidates Edgar Savisaare kohtuprotsessiks kapo poolt kogutud infokildu 2014. aasta suvest.

Toona einestasid Savisaar ja Park Inn hotelliomanik Aleksander Kofkin Grand Meriton hotellis asuvas restoranis "Balalaika", kohtumisel rääkinud mehed Kofkini võimalikust rendilepingu pikendamisest Tallinnale kuuluvates ruumides. Jaanus Karilaid märkis Tallinna TV uudistesaates, et antud rendilepingut on Tallinn hinnanud, linn on teinud enda jaoks kasuliku tehingu, seega tuleb Savisaare protsessi vaadata laiemas plaanis.

Karilaid möönis, et Savisaare protsess algas juba möödunud aasta sügisel. "Avalikkus ootas väga selget kuriteo koosseisu ja süüdistust. Üsna pea on käes 2016. aasta sügis, süüdistust pole siiani. Nii et, eks see arusaamatu on. Arusaamatu eelkõige Tallinna Sadama juhtumite valguses, kus näeme, et prokuratuur ei alusta väga ilmsete seoste põhjal uurimist. Ometi on tegemist tehingutega, mis ulatuvad sadade miljonite eurodeni. Näeme, et ka üks juhtumi osaline, eraettevõtja, on vihjanud, et temalt on küsitud nelja miljonit eurot altkäemaksu teenuse jätkumiseks. Näeme, et Tallinna Sadama puhul uurimist ja poliitikute vastutusele võtmist ei ole, Edgar Savisaare puhul aga uurimine on, kuigi me ei saa päris täpselt aru, milles uurimine seisneb, mida otsitakse, mida tahetakse. Suure tõenäosusega on tegemist poliitilise protsessiga, millega on opositsiooni tugevasti paralüseeritud. Opositsiooni halvamine on kahtlemata koalitsiooni eesmärk."

 Karilaid sõnas, et Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid alustasid maksumaksjale n-ö siku tegemist juba 2014. aastal. "Riigihanke varjus on toimunud Eesti ajaloo mastaapseim korruptsiooniafäär. Ka on lepingus kirjas, et 1. oktoobril peavad neli uut laeva olema mandri-ja saartevahelisel liinil. Nüüd näeme, et liinile tuuakse üle 40 aasta vana laev, mille eest maksti ka väga kõrget hinda. Suure tõenäosusega maksti seda see selle eest, et Väinamere Liinid ei tooks kõiki puudusi, mida antud hankeprotsessis on tehtud, välja. Et riik ei peaks nende eest maksma väga kõrgeid hüvitisi ja kahjutasusid. Suure tõenäosusega on tegemist omamoodi altkäemaksuga eraettevõtjale. Sellega prooviti mingisuguseid pingeid, mis on tekkinud Väinamere Liinide ebaõiglasest väljatõstmisest, leevendada. Tallinna Sadama korruptsioonijuhtumi uurimiskomisjoni materjalidest tuleb välja, et Väinamere Liinid puksiti väga selgelt poliitilistel põhjustel välja, kuna nad ei maksnud poliitikutele piisavalt palju "annetusi"."

Suure tõenäosusega ei jõua hanke korras tellitud kaks parvlaeva Türgist ja kaks Poolast õigeks ajaks ehk 1. oktoobriks Eestisse. Varuvariandina ostis Tallinna Sadama tütarettevõte TS Laevad kiirkorras Saaremaa Laevakompaniilt parvlaev Regula. 1997. aastal Rootsist ostetud Regula ostuhind oli 25 miljonit krooni ehk veidi enam kui 2,1 miljonit eurot. TS Laevad soetas Regula 4 miljoni euroga.

Ehkki parvlaev kuulub nüüd riigile, jääb alust vähemalt kaheks kuuks opereerima endine omanik ehk Saaremaa Laevakompanii. Lühidalt tähendab see seda, et riigile kuuluv alus teenib tulu erafirmale.

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...