JAANUS OJANGU: Eesti riik mädaneb rohujuure tasandilt

"Praegu on hiired toodud letti. Korruptsioon on kerkinud igast nurgast. Jääb mulje, et Eesti ülesehituses on midagi väga valesti, et me ei saagi korruptsioonita elatud ja asju aetud," ütles Vabaerakonna aseesimees Jaanus Ojangu, kelle hinnangul ei ole korruptsioonijuhtumite lahendamisel piltlikult öeldes oluline, mis värvi on kass, peaasi, et ta püüab hiiri.

Pilt: Scanpix

JAANUS OJANGU: Eesti riik mädaneb rohujuure tasandilt (2)

"Praegu on hiired toodud letti. Korruptsioon on kerkinud igast nurgast. Jääb mulje, et Eesti ülesehituses on midagi väga valesti, et me ei saagi korruptsioonita elatud ja asju aetud," ütles Vabaerakonna aseesimees Jaanus Ojangu, kelle hinnangul ei ole korruptsioonijuhtumite lahendamisel piltlikult öeldes oluline, mis värvi on kass, peaasi, et ta püüab hiiri.

Ojangu väljendas TTV saates Vaba Mõtte Klubi seisukohta, et Eesti riik mädaneb juba rohujuure tasandilt, kuna selleks, et riigis midagi teha, peab kellelegi maksma.

Riigikogu liikme Mart Helme hinnangul hakkas mäda süvenema Euroopa Liiduga ühinemise järel. "See on Euro käsumajandus. Kui keeruline on teha kõige tühisemaid asju, sest kõike peab kooskõlastama."

Jaanus Ojangu Helme väitega ei nõustunud. "Kohalikud asjad, näiteks parvlaevandus, mille eest on altkäemaksu võetud, pole kuidagi Euroopa Liiduga seotud. Need on puhtalt oma saamatused. Adume, et midagi on mäda, aga kõik vennad on nii vilunud, et ümbrikke ei libistata.  Ka on riigi ja pealinna konflikt viinud rämpsu ja saasta väljaujumiseni."Ojangu loodab, et Tallinna Sadama afäär avab lõpuks ka KAPO silmad nägemaks, mis Eesti riigis tehakse.

Tallinna Sadama afääri paljastasid poolakad?

Riigikogu liikme Jaanus Karilaiu andmeil peame Tallinna sadama altkäemaksu ilmsiks tuleku eest kiitma poolakaid. "See on küll spekulatsioon, aga väidetavalt hakkas Tallinna Sadama üks seltskond poolakatele altkäemaksu pakkuma ja Poolast hakkas asi edasi hargnema."

Sadama afääri uurimise eest ei tahaks Karilaid KAPOle töövõidu puhul pärga veel pähe panna. "Kaitsepolitsei on keskendud praegu ainult sellele, et oli kaks halba sulast ja peremehed sellest nagu midagi ei teadnud. Paneb muretsema, kui arvatakse, et niivõrd mahukal korruptsioonijuhtumil ei ole poliitilist katet. Seda on KAPO ka välistanud."

Karilaid lisas, et KAPO briifis majandusminister Kristen Michalit juba menetluse käigus. Sellega välistati eos, et Reformierakond on asjaga seotud. "Võib öelda, et Michal hoiatas ette, et peitke kõik mahajäänud  jäljed. Kahtlemata oleks sadamat kergem uurida, kui ei oldaks võimul. Võimul olles on kerge niidiotsi peita."

Mart Helme sõnul tehakse praegu nägu, nagu oleks Tallinna Sadama juhtumiga kõik selge. "Kaks suli võeti kinni ja poliitikud, rumalukesed, ei saanud aru, et poisid seal nii kavalalt tegutsesid. See ei saa ikkagi nii olla. Viiksin omavahel kokku Silver Meikari omaaegsed paljastused praeguse olukorraga. Näeme ka seda, et ikka ja jälle korduvad skandaalides samad nimed – Neinar Seli, Kalev Lillo ja teised. Järelikult need ongi need nimed, kes erakonda rahadega varustavad."

Helme märkis, et Tallinna Sadama afääri peaks KAPO uurima kiirendatud tempos ja palehigis, sest tegemist on julgeolekuohuga, ka puht militaarselt. "Sadamas on seotud transiidu ja võõrfirmadega, aga kahjuks asjade liikumist sadama loos ei näe."

Rein Veidemann nõustuse eelkõnelejaga nentides, et Eesti riigis uurimisprotsessid venivad. "Oluline on võimalik mädapaise kiiresti avada, operatsioon teha, side peale panna ja edasi liikuda."

Veidemann oli ka seda meelt, et korruptsioonijuhtumeid võiks uurida kriminaalpolitsei, kuna ka neil on varjatud jälgimise õigus olemas.

Karilaid viitas, et Justiitsministeeriumi Aastaraamatu järgi toimub  korruptsioonikuritegudest üle 50%  riigi, 16-18 % kohalikul tasandil. Näeme aga seda, et kohalikku tasandit uuritakse rohkem, kui riigi tasandit, kuigi korruptsiooniaste on seal 3-4 korda suurem. "Seda seepärast, et Eesti poliitiline eliit  riigi tasandil ei ole vahetunud. Kahjuks Reformierakond võimuvahetuse nuga ei karda. Meie riigi kesktasandil puudub täna enesekriitika võime. See võtab meilt ka arenguvõime," märkis Karilaid  ja jätkas: "Ka ei peaks KAPO erioperatsioone tegema kaamerasilmade sünkroonjärelvalve all. Eriteenistus peaks töötama varjatult. Kui töö on tehtud, tuuakse tõendid letti ja inimene, kes on süüdi võetakse vastutusele."

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...