Jaapan: EL täidab ÜRO Põhja-Korea sanktsioone väga hästi

Euroopa Liit rakendab Põhja-Koreale ÜRO Julgeolekunõukogus rakendatud sanktsioone väga hästi, ütles Jaapani välisministeeriumi välispressiesindaja eile.

Pilt: Jüri Ratase Facebook

Jaapan: EL täidab ÜRO Põhja-Korea sanktsioone väga hästi

Euroopa Liit rakendab Põhja-Koreale ÜRO Julgeolekunõukogus rakendatud sanktsioone väga hästi, ütles Jaapani välisministeeriumi välispressiesindaja eile.

Norio Maruyama sõnul peab Jaapan Põhja-Koreale kehtestatud ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioone väga tugevateks, kuid selleks, et need "võib-olla avaldaksid mõju" Põhja-Koreale, tuleb neid rakendada täies mahus.

"Tahame seda, et neid tugevaid ÜRO sanktsioone rakendataks täies mahus. Peame tegema koostööd teiste riikide, nagu Hiina, Venemaa ja teistega, et tagada nende sanktsioonide rakendamine täies mahus," lausus ta.

"EL rakendab sanktsioone väga hästi. Oleme samal joonel... See on võtmeküsimus kõigile," ütles Maruyama.

Tema sõnul peab Jaapan praegu konsultatsioone teiste seas USA ja Lõuna-Koreaga ning on jõutud järeldusele, et praegu on aeg suurendada survet Põhja-Koreale.

"Korea poolsaare tuumarelvavabaks muutmiseks on oluline, et Põhja-Korea näitaks selgelt, et on valmis tuumarelvadest loobuma ning siis saab alata dialoog."

Maruyama rõhutas, et dialoog dialoogi pärast on "mõttetu".

"Meie kogemus dialoogist (Põhja-Koreaga) on olnud mõru... Kahekümne aasta tagune kogemus näitas meile selgelt, et tollal kokku lepitut mitte ainult rakendati kehvasti, vaid meile jäi ka mulje, et andsime neile lisaaega tuumavaldkonnas edasi liikumiseks. See oli see, mis juhtus 1990. aastate keskel ja 2000. aastate algul," ütles ta.

"See on põhjus, miks ütleme, et dialoog dialoogi pärast on mõttetu."

Jaapani peaminister Shinzo Abe kohtus reedel Tallinnas Eesti peaministri Jüri Ratasega, kellega arutati ka Põhja-Korea tuumarelvastumist.

"On äärmiselt märkimisväärne, et peaminister Ratas ja mina nõustusime täna, et me ei saa aktsepteerida Põhja-Korea tuumarelvastumist ning et on vaja panna Põhja-Koreale võimalikult palju survet," lausus Abe ühisel pressikonverentsil Ratasega.

Ratase sõnul jälgib Eesti koos ülejäänud maailmaga murelikult Põhja-Korea tuuma- ja raketikatsetusi ega saa jääda kõrvalvaatajaks.

"Peame seisma selle eest, et nii ÜRO kui ka Euroopa Liidu sanktsioonid Põhja-Korea vastu viidakse ellu," ütles ta.

Laadimine...Laadimine...