Jäätmekäitlejat kahtlustatakse seakatku levitamises

Järvamaal mahetalu pidav Andres Alev kahtlustab, et loomsete jäätmete käitleja veok võib olla seotud tema majapidamisse seakatku levimisega.

Pilt: Scanpix

Jäätmekäitlejat kahtlustatakse seakatku levitamises

Järvamaal mahetalu pidav Andres Alev kahtlustab, et loomsete jäätmete käitleja veok võib olla seotud tema majapidamisse seakatku levimisega.

Loomsete jäätmete käitleja AS-i Vireen auto, mis vedas 28. juulil jäätmeid Järvamaa mahetalust, kus hiljem avastati seakatk, sõitis kaks päeva hiljem katkuvabasse farmi. Sel kolmapäeval avastati katk ka selles farmis, vahendas BNS Postimeest.

Mahetalu peremees Andres Alev rääkis Postimehle, et Vireeni auto käis talus 28. juuli lõuna ajal. Tegu oli tavapärase tellitud veoga, millel polnud veel mingit seost katkuga. Ent hommikul oli talust leitud haige loom, kinnitus katku kohta saabus aga kaks päeva hiljem – esimese prooviga oli olnud mingi probleem.

30. juulil käis Vireeni auto Janek Trummi talus loomseid jäätmeid ära viimas. Seapidaja oli hetk tagasi kuulnud, et Järvamaa mahefarmis oli avastatud katk, ja mainis seda autojuhile. "Autojuht ütles, et ta sealt just tuligi," meenutas Trumm. Tema sõnade peale, et sellise autoga ei tohi puhtasse farmi tulla, oli autojuht vastanud, et ta ei olnud katkust teadnud.

Kõigilt enam kui kolme kuu vanusena surnud sigadelt tuleb võtta vereproov. Ning veel tollel päeval oli Trummi talu surnud emise vereproov peremehe kinnitusel puhas olnud. Sel kolmapäeval oli farmis aga katk sees. "On küll desod ja asjad, aga nii ei tohi teha. Meie peame reegleid järgima ja kõiki asju tegema. Aga nemad?" pahandas Trumm jäätmekäitleja peale.

Vireeni direktor Rait Persidski ütles, et säärane asi tõepoolest juhtus, ent kinnitas, et firma autod nakkust laiali ei kanna. Vireeni auto oli käinud Järvamaal tavapärasel kogumisringil. Infot seakatkust tol päeval veel polnud.

"Saame aru Võrumaa omaniku kahtlustest, haiguse leviku viis on ebaselge," ütles Persidski. "Bioohutusnõudeid, mida oskame rakendada, oleme ka kahekordselt rakendanud."

Persidski ütles, et auto desinfitseeritakse pärast seda, kui loomsed jäätmed on vastuvõtusüsteemi kallatud. Seejärel pestakse auto kõrgsurvepesuritega, desinfitseeritakse kange Virocidi lahusega ning pestakse uuesti. Virocidi on lahuses soovitusliku 0,25 protsendi asemel katkuajal kaks korda enam.

Laadimine...Laadimine...