Jakko Väli: Vasakpoolne valitsus jääb sotside selgrootuse taha

"Kui nad on juba võimule saanud, püüavad nad seal püsida, eriti sotside rahvaliitlaste pool. Ossinovski tulek sotside esimeheks tähendaks Eesti poliitikale suurt muutust," leidis Tallinna TV saates "Vaba Mõtte Klubi" sõna võtnud Jakko Väli.

Pilt: TTV

Jakko Väli: Vasakpoolne valitsus jääb sotside selgrootuse taha (6)

"Kui nad on juba võimule saanud, püüavad nad seal püsida, eriti sotside rahvaliitlaste pool. Ossinovski tulek sotside esimeheks tähendaks Eesti poliitikale suurt muutust," leidis Tallinna TV saates "Vaba Mõtte Klubi" sõna võtnud Jakko Väli.

"Kui sotsidel jätkunuks selgroogu, oleks  meil juba täna vasakpoolne valitsus. Ainult sotsid on süüdi selles, et meil on jätkuvalt võimul Reformierakond. Minna parempoolse erakonnaga koalitsiooni, see on nagu lambarasv vahukoorega. Sealt ei saagi midagi head tulla," avaldas Väli oma arvamust.

Väli sõnul on tänase kursi järgi ainus tulemus maksutõus, mille järgi meilt ühest taskust võetakse, et teise tasku pisut tagasi anda ja see pole poliitika.

"Kui Jevgeni Ossinovskit sotside uueks juhiks ei valita, tähendab see seda, et võimust kinnihoidev Sven Mikser saab jätkata ja teeb seda veel neli aastat. 2011 olid sotsid oma populaarsuse absoluutses tipus. Neil olid kõik võimalused muuta meie poliitilist paradigmat ja teha vasakpoolne koalitsioon. Nad ei teinud seda," sõnas Väli.

Selle põhjuseks pidas Väli mugavat olekut ja teatud isiklikke vastuolusid. Tema sõnul ei ole praegu sotsidel julgust viia ellu sotsiaaldemokraatlikke ideid, sest võimumängudes on nad arad ning mugavustsoonis on nad väga kinni.

Uus vasakkoalitsioon on võimalik vaid dialoogis Keskerakonnaga

Rein Veidemanni sõnul oleks Jevgeni Ossinovski valimine Sotsiaaldemokraatliku erakonna uueks juhiks märgilise tähtsusega kogu Eesti poliitilisele maastikule.

"Kui 2000ndate algul lootsin ja ka deklareerisin, et Eesti vajab vasakpööret, võin Ossinovski viimaste ja varasemate esinemiste põhjal öelda, et tema tulekuga saaks tugev vasakideoloogia olema proportsionaalselt parem kui siiani. Eesti on viimased 10-15 aastat elanud ainult neoliberalistlikus raamistikus," sõnas Veidemann.

"Loodan ka, et Ossinovski eestvedamisel leiavad sotsiaaldemokraadid oma näo ja oma selgroogu tugevdavad või leiavad selle," lisas ta.

Veidemanni sõnul on selgroo keskmes maksupoliitika ja progresseeruv tulumaks. "Uus vasakkoalitsioon on võimalik ainult siis, kui astutakse dialoogi Keskerakonnaga ja opositsioonis endas koalitsioon moodustatakse."

Sotsid aitaks mugavustsoonist välja Ossinovski juhiks saamine

Olev Tinni sõnul seisneb sotside puhul vastuolu selles, et Ossinovski  on noor, ta tahab muutusi ellu viia, vankrit edasi lükata, aga tema vastas istub  mugavustsoonis Sven Mikser. Kuluaarides on räägitud, et Mikserile pakuti lausa peaministri kohta.

"Kui Mikser pidanuks liidu looma Keskerakonnaga, pidanuks ta mugavustsoonist väljuma. Noored, kes tahavad Sotsiaaldemokraatlikus erakonnas muutusi näevad, et jäädes stagnatsiooni, on see taandareng. Sotsiaaldemokraatlik erakond on erakondadest kõige sültjam mass. Mugavustsoon on tagasiviiv jõud," sõnas Tinn.

Ka Leo Kunnase hinnangul oleks Jevgeni Ossinovski parem juht sotsidele kui Sven Mikser.

"Mikser näitas end juhina ka kaitseministri ametis ja siis ei tehtud neid asju, mida pidanuks tegema. Kaitseministrina ta hea valik ei ole. Välisministrina olnuks Mikser tunduvalt parem valik. Ministrite valikud on praegu puhtalt nomenklatuursed, neil pole mingit seost nende ministrite kompetentsiga," sõnas ta.

Kaja Kallas võiks olla Eesti peaminister

Reformierakonnast rääkides oli Jakko Väli sõnul neil pühapäeval võimalus muutuda ja seeläbi muuta Eesti poliitikat kui Kaja Kallas läinuks julgemalt nõudma  seda, mida ta võiks tegelikult teha.

"Kaja Kallas võiks olla Eesti Vabariigi peaminister. Rahulolematus Taavi Rõivasega on ühiskonnas totaalne," sõnas Väli.

"Peale Reformierakonna uue juhatuse valimist on meil tekkinud olukord, kus juhatuses on  enamik neid inimesed, kes ei otsusta reaalset Eesti poliitikat valitsuse tasandil. Seal ei ole Kristen Michalit, kes on kahtlemata Reformierakonna kõige võimsamaid kujusid.

Loomulikult ei ole seal väikest härra Nilsonit, kes eelistab peituda ahju alla," lisas ta.

Väli sõnul seni, kuni Reformierakonna käilakuju on Taavi Rõivas, ei saa me rääkida teovõimelisest Eesti Vabariigi valitsusest.

"Mitte keegi pole täna ühiskonnas Reformierakonnaga rahul, ei tööandjad, ei töövõtjad, ei investori, ei pankurid, ei elanikud. Reformierakonna poliittehnoloogia on niivõrd heal tasemel ning struktuur ja organisatsioon niivõrd hästi väljaehitatud, et nad võtavad alati jackpoti välja," rääkis Väli.

Tema arvates on üpris kindel, et sügisel, kui riigieelarve menetlemine jõuab parlamenti, kukub Taavi Rõivas ja muutub Eesti valitsus.

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...