JÄRELEAITAMISTUND: Tallinn tõstab valitsuse eest ise õpetajate palka

Valitsusliit lubas õpetajatele enam kui 10% palgatõusu aastas, kuid ei saa hakkama palga tõstmisega isegi 4% võrra, samas kui linn tõstab oma õpetajate palga 1000 euro lähedale.

Pilt: Scanpix
Haridus

JÄRELEAITAMISTUND: Tallinn tõstab valitsuse eest ise õpetajate palka

Virkko Lepassalu

Valitsusliit lubas õpetajatele enam kui 10% palgatõusu aastas, kuid ei saa hakkama palga tõstmisega isegi 4% võrra, samas kui linn tõstab oma õpetajate palga 1000 euro lähedale.

Õpetajate palgatõus on juba mitmeid kuid väga terav teema. Mida enam aga liigub aeg aasta lõpu poole, seda selgemaks saab, et kuigi varem lubas riigivalitsus lahkelt tõsta õpetajate palka üle 10%, tegelikkuses seda kahjuks siiski ei juhtu. Valitsus rikub seega valijatele antud lubadusi. Kuid Tallinna haridustöötajatele pakub tröösti linna tänavune teine, 4,1 mln eurone lisaeelarve, millest võidavadki kõige enam õpetajad ja lasteaednikud. Selle lugemine on praegu volikogus pooleli.

"Üks valdkond, kuhu me kindlasti tahame raha juurde anda, ongi õpetajate ja lasteaiatöötajate palgad," ütles abilinnapea Taavi Aas. "See on meie kõigi jaoks oluline teema."

Tagasiulatuvalt 1. oktoobrist tõuseksid lasteaedade juhtide, õpetajate ja õpetaja abide palga alammäärad seega 12,5% võrra. Alates 1. detsembrist tõusevad eelnõu järgi palga alammäärad sama palju ehk 12,5% võrra ka kõikidel teistel haridustöötajatel.

Kui rahas väljenduda, siis tõusevad palga alammäärad näiteks õpetajate puhul 800 eurolt 900 eurole ning õpetajate abidel 426 eurolt 480 eurole. 

Sotsid rahul

Lisaks tõstab lisaeelarve noorsootöötajate palku. Neil suureneb palga alammäär 1. novembrist 15%, 650 eurolt 748 euroni. Noortekeskuse juhatajad hakkavad senise 844 euro asemel teenima 971 eurot.

Lisaeelarve annab 760 000 eurot ka näiteks Tuulemaa tänaval asuva sotsiaalmaja remondiks, mis omakorda võimaldab veel sel aastal sinna riigihanke kaudu ehitajat otsima hakata. Samuti Tondiraba jäähalli juurde tee rajamiseks ning Pirita spordikeskuse remondiks. Lisaks muutub ökonoomsemaks Tallinna tänavavalgustus, kus vahetatakse osa lampe LED-ide vastu. 74 000 eurot lisatakse aga Tallinna Heleni koolile, et sealsetele erivajadustega lastele ikka jätkuks õppimiseks vajalikke asju.

Tõenäoliselt toetavad lisaks Keskerakonna saadikutele teise lisaeelarve vastuvõtmist ka Tallinna volikogu sotsiaaldemokraadid. Nii mainis näiteks sotside saadik Maris Sild Pealinnale: "Me teeme mõningaid väiksemaid lisaettepanekuid, kuid üldiselt oleme rahul sellega, et õpetajate palgatõus on ära tehtud. Oleme seda aastaid oodanud."

Ragistamised valitsuses

Volikogu Keskerakonna fraktsiooni juhi Toivo Tootseni sõnul tavaliselt opositsioon Keskerakonna ettepanekuid ei toeta või jätab need hääletamata. "Kuid sõltumata sellest, kuidas keegi volikogus nüüd hääletab, on õpetajate palgatõus ilmselt siiski kõigi volikogu liikmete sisemine suur soov," lausus Tootsen. "Rõhutan, et Tallinn teeb haridustöötajate palgatõusu puhul ära selle, mida riik pole seni suutnud."

Kuigi riigivalitsuse koalitsioonileppe järgi peaksid õpetajad saama kolme aasta pärast Eesti keskmisest 20% kõrgemat palka, mis kohustaks iga-aastaselt palka tõstma 12%, on riigieelarves raskusi isegi 4% palgatõusuga. "Parteijuhid lubasid veel augustis üle, et tõstame palku 10% aastas, ent rahandusminister nõustus pakkuma selleks katet inflatsiooni jagu (2,3%). Ülejäänuks ei piisa paraku ka mu enda ja naise palgast kokku," kirjutas haridusminister Jürgen Ligi oktoobris Facebookis pisut kibestunud alatooniga.

Eelmise nädala Eesti Ekspressi sõnul on õnnetule haridusministrile Jürgen Ligile koolipoiste kambaka korraldanud tema enda kolleegid. Õpetajate palka Ligil seega tõsta ei lasta, kuigi mitmed praeguse valitsuse erakonnad on selle kohta lahkelt lubadusi jaganud. Palgatõusuks mõeldud säästud võttis ära Ligile tema lähiminevikust hästi tuttav rahaministeerium, mida kamandab nüüd IRL-i mees Sven Sester.

Kambakas ministrile

Ekspressi väitel viis rahaministri poolt hariduse realt ära võetud raha Jürgen Ligi nugade peale kolmandikuga valitsusliidust. "Aga üks on kindel. Jürgen ei suuda üksi õpetajate palka tõsta," kirjutas nädalaleht. "Taavi (peaminister – toim) peab otsustama, kas vaadata pealt oma mentorile kambaka tegemist, või sekkuda otsustavalt Jürgeni kaitseks ja riskida endale terve rea vaenlaste saamisega."

Haridustöötajate liidu juhatuse esimees Reemo Voltri ütles, et tõepoolest, umbes nii nukker pilt riikliku palgatõusu poolelt välja näebki. Läbirääkimisi haridusministeeriumiga jätkatakse detsembri alguses, kuid varem lubatud palgatõusu praeguse seisuga tõepoolest kusagilt ei paista.
"See on ikka ennekõike riigi, mitte omavalitsuse kohustus, et õpetajad oleksid väärikalt tasustatud," rõhutas Voltri. "Mul tekib tõsine kahtlus, et riigi keskmisele palgale lähenemise asemel hakkab õpetajate palk sealt hoopis kaugenema – juhul, kui õpetajate palgatõus peaks jääma alla 5%." Kuigi palgatõusu vedamine ei peaks olema ennekõike omavalitsuse, vaid riigi asi, ütles Voltri, et hindab Tallinna püüet tõsta teiste hulgas lasteaiatöötajate palka.

------------------------------
SOTSID: Eelarve liigub õiges suunas

"Sotsiaaldemokraadid kavatsevad volikogus lisaeelarvet toetada," ütles volikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni esimees Anto Liivat.
Lisaks Keskerakonna saadikutele hääletasid 29. oktoobril toimunud Tallinna lisaeelarve teisel lugemisel selle poolt mitmed opositsiooniliikmed. Nii olid IRL-i 16 saadikust eelarve poolt kolm: Kalev Vapper, Erki Nool ja Elle Kull. Reformierakonna fraktsiooni üheksast saadikust hääletasid poolt kaks: Ivi Eenmaa ja fraktsiooni juht Ants Leemets. Kõige rohkem meeldis lisaeelarve sotsiaaldemokraatidele. Nende fraktsiooni seitsmest liikmest hääletas eelarve poolt viis, üks saadik ei osalenud hääletusel ja üks puudus.

"Õpetajate ja lasteaiatöötajate palgatõus on väga õige ja oleme selle vajadusele ka varem tähelepanu juhtinud," ütles Liivat (pildil). "Seega kavatsevad sotsiaaldemokraadid volikogus seda toetada. Samas paneme volikogus lisaeelarve parandusena ette tõsta ka sotsiaalhoolekande töötajate palku, eriti just lastega tegelevate sotsiaaltöötajate oma. Kuigi päris kõik Tallinna rahaeraldised ei kuulu meie arvates mõistlike hulka, nagu linna ühistupangale raha juurde andmine, liiguvad Tallinna eelarve puhul asjad meie arvates siiski üldjoontes õiges suunas. Loodame, et linna põhieelarve tuleb niisama mõistlik."

Lõplik hääletamine teise isaeelarve vastuvõtmise üle toimub sellel nädalal. Reformierakonna fraktsiooni juht volikogus Ants Leemets ja IRL-i fraktsiooni juht Madis Kübar ei soostunud lisaeelarvet Pealinnale kommenteerima.

Laadimine...Laadimine...