Järvik: ma pole teinud midagi sellist, et peaksin tagasi astuma

"Mina tunnen ennast väga hästi. Valetamise jutud ja üleskeeratud skandaal on tegelikult opositsiooni hea töö tulemus. Valetamise märgi võid kergelt külge saada," sõnas maaeluminister Mart Järvik. 

Pilt: Scanpix
Eesti

Järvik: ma pole teinud midagi sellist, et peaksin tagasi astuma

Toimetaja: Sandra Lepik

"Mina tunnen ennast väga hästi. Valetamise jutud ja üleskeeratud skandaal on tegelikult opositsiooni hea töö tulemus. Valetamise märgi võid kergelt külge saada," sõnas maaeluminister Mart Järvik. 

Mitmesse skandaali sattunud Järvik ütles eile õhtul rahvusringhäälingu vestlussaates, et ei ole teinud midagi sellist, mille tõttu peaks tagasi astuma, kuid palus peaminister Jüri Rataselt hommikuse sotsiaalmeediapostituse pärast vabandust, vahendas BNS. 

Järvik ütles saates "Esimene stuudio", et "valetamise jutud ja üleskeeratud skandaal" on tegelikult opositsiooni hea töö tulemus.

"Ma olen edasi maaeluminister. Ma arvan, et lähme nelja-aastase perioodi lõpuni," ütles Järvik ERR-i stuudios umbes tund aega pärast seda, kui Ratas teatas, et ta on teinud riigisekretärile ülesande moodustada komisjon Järviku ja tema nõuniku Urmas Arumäe tegevuse uurimiseks.

"Mina tunnen ennast väga hästi. Valetamise jutud ja üleskeeratud skandaal on tegelikult opositsiooni hea töö tulemus. Valetamise märgi võid kergelt külge saada," sõnas maaeluminister. 

Järviku sõnul on hea, et tema tegevuse uurimiseks moodustati komisjon, sest siis saab ta kõik tõendid paberil esitada ja anda selgitusi.

"Minu erakond toetab mind ja ma ei ole midagi sellist teinud, et peaksin tagasi astuma. Skandaali üleskeerajad on selle saavutanud, et meedia saab kõvasti toitu ja küll see laheneb, kui komisjon oma töö ära teeb," sõnas minister.

Peaministrit ründava postituse tegemise ajal olid emotsioonid laes

Järvik kirjutas esmaspäeval sotsiaalmeedias, et peaminister ei hoolinud esmaspäeva õhtusel kohtumisel tema pakutud tõendusmaterjalidest ning et "kõik küsimused, mida ta küsis, olid selgelt äratuntavad - need olid koostatud kantsler Illar Lemetti poolt".

"Esimeses stuudios" ütles Järvik, et tal olid seda postitust tehes "emotsioonid laes" ning et ta palub Rataselt vabandust. "Ma ei tee enam ühtegi kommentaari ei valitsuse liikmete ega peaministri kohta," lubas ta.

"See oli sellest tingitud, et oli (Ratase) väljaütlemine (et Järvik ei suutnud teda veenda), et ei saadud teineteisest aru, aga ma olin emotsionaalne ja võtan sõnad tagasi," lausus maaeluminister.

Järviku sõnul kulges esmaspäevane kohtumine Ratasega rahulikus õhkkonnas. "Kindlasti saame koos edasi töötada, me oleme rahulikud eesti inimesed," ütles ta.

Kui saatejuht Andres Kuusk küsis, kas Järviku lahkumine ministrikohalt tähendaks tõesti kogu valitsuse lagunemist, vastas Järvik, et "tõenäoliselt".

Järvik ütles, et skandaalid ja meedia tähelepanu pole teda endast välja viinud. "Olen piisavalt palju asju elus näinud, mul on rahulik närvikava, mind nii kergelt endast välja ei vii," lausus ta.

Arumäe palkamine oli Järviku enda mõte

Koos Järvikuga skandaali sattunud ministri endine nõunik Urmas Arumäe palkamine oli Järviku enda mõte. "Tunnen teda omavalitsusjuhi aegadest (Arumäe oli Viimsi vallavanem - toim.) /.../ Ta oskab väga head nõu anda ja mõtleb väga kiiresti. Ma olen õnnelik, et ta mulle nõua andis," ütles maaeluminister. 

Põhja ringkonnaprokuratuur alustas eelmisel nädalal väidetava huvide konflikti asjus kriminaalmenetlust toimingupiirangu rikkumise paragrahvi alusel maaeluministeeriumi haldusalas toimuva asjus. Uurimine puudutab Arumäed.

"Ta ei ole toimingupiiranguid rikkunud ja ta ei näe ka ise endal süüd ja ta on mulle andnud asjakohast nõu. /.../ Ma ei tea ühtegi momenti, kus oleksid olnud eetilised nõuded täitmata," ütles Järvik.

Järvik ütles esmaspäeval, et maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemetti ei sobi avalikku teenistusse, ja seetõttu taotleb ta kantsleri ametist vabastamist.

Järvik ei soovi ega saa Lemettiga koos enam töötada

"Ma ei näe võimalust sellise inimesega koostöö jätkamiseks. See ei ole võimalik, kui ta teeb selliseid käike, et mina olen välisreisil ja tema levitab samal ajal asutusesiseseid dokumente meediale," ütles Järvik.

"Ma nõuan ehk liiga palju, kui ma nõuan, et PRIA ja VTA (veterinaar- ja toiduamet) teeksid head tööd. /.../ Ma ei ole ka rahul VTA-ga, et selliseid (listeeria - toim.) skandaale lastakse üles puhuda meedias. Ma räägin sellest, et kalaskandaali oleks saanud väga kiirelt ära lahendada. Kui on ettevõttel probleeme, siis VTA käskkirjaga peatatakse tootmine, desinfitseeritakse tehas, teavitatakse ministrit, kes teeb määruse," sõnas Järvik.

Maaeluminister lausus lõpetuseks, et tal pole ministri kohast loobumise mõtet peast läbi käinud. "On olnud huvitav ja ma usun endiselt, et saan Eesti maaelu heaks midagi ära teha," ütles ta.

Laadimine...Laadimine...