Jeemeni ekspresidendi Ali Abdullah Saleh' erakond kinnitas tema surma

Jeemeni ekspresidendi Ali Abdullah Saleh' erakond kinnitas esmaspäeval, et Saleh on surnud.

Pilt: Scanpix

Jeemeni ekspresidendi Ali Abdullah Saleh' erakond kinnitas tema surma

Jeemeni ekspresidendi Ali Abdullah Saleh' erakond kinnitas esmaspäeval, et Saleh on surnud.

"Temast sai vabariigi kaitsel märter," ütles Rahvakongressi juht Faiqa al-Sayyid ning süüdistas Saleh' tapmises huthi mässulisi, vahendas BNS.

Seni huthidega liidus olnud Saleh' toetajate ja šiiamässuliste vahel puhkesid eelmisel nädalal pealinnas Sanaas ägedad kokkupõrked. Laupäeval teatas Saleh, et lõpetab kolm aastat väldanud liidu huthidega.

Esmaspäeval teatas Saleh' tapmisest mässuliste kontrollitav siseministeerium ja avaldas video, millest on näha Saleh' surnukeha.

"Siseministeerium teatas omakaitsejõududega seotud kriisi lõppemisest, nende juht ja hulk tema kuritegelikke toetajaid on tapetud," teatas mässuliste telekanal Al-Masirah.

Saleh' surm tähistab murret Jeemeni sisepoliitikas, sest Saleh oli aastakümneid riigi mõjuvõimsaim inimene. Ta valitses riiki üle kolme aastakümne ja püsis võtmetähtsana ka pärast vastu tahtmist tagasiastumist 2012. aastal.

Saleh suutis pikalt navigeerida Jeemeni keerulisel poliitmaastikul ning elas üle kodusõja, ülestõusu Jeemeni põhjaosas, terrorivõrgustiku Al-Qaeda tõusu Jeemeni lõunaosas ja 2011. aasta juunis ka atentaadi, milles ta sai raskelt viga.

2014. aastal astus ta liitu oma endiste vaenlaste, Jeemeni põhjaosast pärit huthi mässulistega, et maksta kätte nendele, kes ta 2012. aastal võimult tõrjusid. Analüütikute hinnangul poleks huthid suutnud hõivata pealinna Sanaad ilma Saleh' toetuseta.

Kuigi Saleh andis ameti käest, keeldus ta eksiili minemast, püsis oma erakonna ehk Rahvakongressi juhina ja kasutas oma mõjuvõimu kulisside tagant. Tema järel presidendiks saanud Abedrabbo Mansour Hadi ei suutnud oma võimu kehtestada ning pidi 2014. aastal alanud huthide pealetungi järel põgenema Saudi Araabiasse.

Saleh' liit huthidega hakkas hargnema 2017. aasta keskel ning väidetavalt olid vaidluse keskmes raha, võimujagamise piirid ja väidetavalt lepped, mille pooled olid teineteise tagaselja teistega sõlminud.

Kui Saleh ulatas eelmisel nädalal käe Saudi Araabia juhitud koalitsioonile, siis süüdistasid huthid teda "suures reetmises" ja "pööramises" alliansi vastu, "millesse ta kunagi ei uskunud".

Sanaas puhkenud huthide ja Saleh'le lojaalsete üksuste relvakokkupõrgete taustal teatasid huthid esmaspäeval, et Saleh tapeti ning väljastas tema surnukehast video. Tunde hiljem kinnitas Saleh' erakond tema surma.

Saleh suri 75-aastaselt.

Laadimine...Laadimine...