JUHTKIRI: abi raskel ajal

Kui Eesti kirjandusklassikast laenata, siis nüüd on aja, saatuse või Suure Õpetaja poolt meile ette antud rehkendusest pool ära tehtud. Aga teise poole tegemisest me kindlasti ei pääse. Saime ühiste pingutustega koroonakriisi selgroo murtud, kuid majanduskriisi murdmine ootab alles ees. 

Pilt: Ilja Matusihis/ Foto on illustreeiv

JUHTKIRI: abi raskel ajal (1)

Virkko Lepassalu

Kui Eesti kirjandusklassikast laenata, siis nüüd on aja, saatuse või Suure Õpetaja poolt meile ette antud rehkendusest pool ära tehtud. Aga teise poole tegemisest me kindlasti ei pääse. Saime ühiste pingutustega koroonakriisi selgroo murtud, kuid majanduskriisi murdmine ootab alles ees. 

Jääb teadmata, kui sügavaks 2019. aasta sügisel alanud majanduslangus kujunenuks ilma viirusekriisita. Nüüd võime Eesti Panga ennustuste põhjal vaid oletada, et majanduse mahu kriisieelne tase taastub 2022. aasta keskpaigaks. Miks alles siis, võite küsida. Kaunis suvi on käes. Poed rahvast täis nagu enne ning taevas näib pilvitu. Aga põhjus on seesama – majanduskriis ja viirusekriis sattusid kokku.

Ei tahaks siin taas kasutada levinud väljendit "pihta saama". Militaarsõnavara on niigi kohatult rohkelt igapäevakeelde sulandunud. Lihtsalt öeldes eristab praegust kriisi eelmisest see, et väga palju töötuid tekib teeninduses, mis on väga suur tööandja. Ja seda just Tallinnas. Eelmise kriisi ajal kannatasid kõige enam näiteks ehitajad. Aga neid ootas siis Soome, sest seal ei põlenud majandus nii ereda leegiga kui Eestis.

Isegi kui läheb hästi ja viirushaiguse teist lainet sügisel ei tule, peab mõtlema inimeste aitamisele.

Linn vabastab 1. septembrist lasteaia kohatasust vanemad, kes sattunud majandusraskustesse. Samuti on kohatasust vabad need vanemad, kelle lapsel on mingi erivajadus. Lisaks pakub linn majandusraskuste tõttu eluasemest ilma jäänud peredele kiirkorras ajutist majutuskohta. Linnalt on veel võimalik taotleda üüritoetust peredel või linlastel, kes kriisi tõttu kahanenud sissetulekute tõttu võivad oma kodust ilma jääda.

Need on esmased abisammud. Tuleb loota parimat, aga… Sügis näitab edasise suuna. Kes teab, võib-olla toibub nii Eestis kui ka mujal Euroopas vaikselt üles ronides kiiremini, kui see käib n-ö tavalise majanduskriisi puhul. Täiesti võimalik, et viirusekriisiga kokku langenud majanduskriisil on oma positiivne külg. Me läbime põhja kiiremini. Taastumine tuleb kiirem, kuigi kahjuks suurema valuga. Raha on kõigest raha. See tuleb ja läheb, kuid haiguse tõttu hukkunuid tagasi ei too.

Liblika tiivalöök on ilus kujund: kuidas liblika tiivalöök Brasiilias tekitab Texases orkaani. Tegeliku eluga on see siiski vähe seotud. On ju lohutav mõelda, kuidas kõiges on süüdi kogemata Hiina turul lahti pääsenud viirus, ja ega edaspidi ju nii ei juhtu. Kuid majandusel ja rahandusel on omad tsüklid. Isegi 1930ndate kriisi aja lehtedes meenutati 19. sajandi majanduskriise.

Lihtsalt tuleb arvestada, et majanduskriisidele lisanduvadki edaspidi võimendajad. Rahutused riikide sees või vahel isegi seni stabiilsetes piirkondades, või siis epideemiad, kui nimetada ainult mõnda. Tõenäoliselt peamegi edasises elus olema valmis Ameerika mägedeks. Kiired langused ja tõusud ning lühikesed rahuperioodid.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...