JUHTKIRI: Jõuluks vanglasse?

"Kas jõuludeks laseb kapo vangi panna kõik, kellel on vähegi Tallinna linnaga pistmist? Ehk peaks siis suisa kiirkorras uusi vanglaid ehitama hakkama?" küsib tegevtoimetaja Oliver Õunmaa.

Pilt: Scanpix

JUHTKIRI: Jõuluks vanglasse?

Oliver Õunmaa, tegevtoimetaja

"Kas jõuludeks laseb kapo vangi panna kõik, kellel on vähegi Tallinna linnaga pistmist? Ehk peaks siis suisa kiirkorras uusi vanglaid ehitama hakkama?" küsib tegevtoimetaja Oliver Õunmaa.

Prokuratuur esitas linnatöötajatele kahtlustuse, nagu oleks nad kolm aastat tagasi elanikke remonditud Hiiu staadioni avamisele kutsudes tegelenud valimisreklaamiga. Lisaks Põhja-Tallinna linnaosa vanemale Raimond Kaljulaiule, abilinnapea Arvo Sarapuule ja linnapea Edgar Savisaarele sai kahtlustuse kümmekond Tallinna ametnikku. Siinkohal tekib küsimus: kes on järgmine? Kas jõuludeks laseb kapo vangi panna kõik, kellel on vähegi Tallinna linnaga pistmist? Ehk peaks siis suisa kiirkorras uusi vanglaid ehitama hakkama? Abilinnapead on käinud näiteks uute koolide ja lasteaedade avamisel linti lõikamas. Sama loogika järgi on seegi valimisreklaam ja seepärast tuleks ehk kinni panna ka avamisüritusel osalenud õpetajad.

Igatahes tundub, et tõelised pätid tänaval võivad nüüd veelgi kergemalt hingata. Kapost ja prokuratuurist jääb mulje, et nad teevad kõvasti tööd – kuid seda ainult Tallinna linnavalitsusega. Nüüd teame, et selle tohutu töörabamise kõrvalt jätkus prokuratuuril aega osaleda tõsielusarja "Süüdistajad" filmimisel. Pole aga kuulda olnud, et filmimise asemel oleksid uurimisasutused kinni püüdnud tõeliselt suuri narkokaubitsejaid, inimsmugeldajaid, mõrtsukaid ja röövleid. Kui ka mõni saripeksja kätte saadakse, pääseb ta juba samal õhtul vabadusse. Tema ohvrid aga peavad neile tekitatud vigastuste pärast paremal juhul neelama elu lõpuni ravimeid.

Muide, mis Taani-armastus on meie riiki tabanud? Kahtlustus linnatöötajate vastu esitati just Taani ekspertide arvamuse tõttu, mille riik tellis. Samamoodi tellis riik Taani ekspertidelt arvamuse, kas Tallinnasse rajatav Reidi tee ja ümberehitatav Gonsiori tänav ikka sobivad. Arusaadav, et Taani lipp sadas justkui Tallinnas alla, aga me ei pea seepärast elama seniajani taanlaste normide kohaselt, nagu 13. sajandil. Kui kohalike taanlaste arvamus on valitsusele nii tähtis, siis võiks ju kuulata ka Taani majandusspetsialiste, võtta üle taanlaste astmelise tulumaksu ja sellest tulenevad helded sotsiaaltoetused.

Eesti nelja suurima kommunikatsioonibüroo sekka kuuluv Powerhouse OÜ tegi 2014.aastal analüüsi, mille järgi oli Hiiu staadioni avamise reklaam linnarahva teavitus, mitte valimisreklaam. Sama leidsid Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudi ekspertiis ja reklaamiekspert Marek Reinaas.

Tundub, et valitsus ei usalda kohalikke eksperte. Selleks, et soovitud tulemust saada, võtab ta appi kohalikku elu mittetundvad taanlased.
Kummaline on, et kapo ja prokuratuur uurivad teiste linnatöötajate seas abilinnapea Arvo Sarapuud, kes sellesama reklaami eest vabatahtlikult oma taskust 3000 eurot välja käis. Linn maksis Sarapuule Eesti ekspertide arvamusele toetudes raha tagasi, leides, et tegu oli ikkagi linnaelanike teavitusega. Samas ei ahista prokuratuur ja kapo linna raha enda reklaamiks kasutanud Tartu endist linnapead Urmas Kruuset. Ka tema maksis hiljem reklaami oma taskust kinni. Kas Kruuset ei uuri "organid" sellepärast, et ta on "õiges erakonnas"?

Inimeste teavitamine on iga omavalitsus- ja riigitegelase kohustus. Edgar Savisaar kutsus 1990. aastal peaministrina raadio kaudu rahvast Toompeale, kaitsma parlamendihoonet nõukogudemeelsete interrindelaste rünnaku vastu. Rahvas kuulas üleskutset, tuli Toompeale ja riigipöördekatse ebaõnnestus. Kas ka siin võiks kapo konstrueerida uue kahtlustuse, sest selle pöördumise kaudu sai Savisaar samuti poliitilist tuntust juurde? Seda enam, et Savisaar kandideeris pärast raadios ülesastumist mitu korda edukalt valimistel, ja raadioülekanne toimus riigi kulul...

Laadimine...Laadimine...