JUHTKIRI: Kes mürgitab rohkem?

Kui asetada ühele kaalukausile kalanduse listeeria-skandaal ja teisele skandaalitu asjaolu, et riigikontrolli põrmustava raporti järgi sööme importtoiduga mürki sisse, annab see – klassikut tsiteerides – ainet mõtiskluseks.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv
Eesti

JUHTKIRI: Kes mürgitab rohkem? (1)

Virkko Lepassalu

Kui asetada ühele kaalukausile kalanduse listeeria-skandaal ja teisele skandaalitu asjaolu, et riigikontrolli põrmustava raporti järgi sööme importtoiduga mürki sisse, annab see – klassikut tsiteerides – ainet mõtiskluseks.

Tants listeeria ümber on väldanud alates märtsikuust, mil Taani meedias oletati, et ühe M.V.Wooli kalatööstuse kalad mürgitavad neid listeeriaga. Teisalt – juunis nägi ilmavalgust riigikontrolli audit, kus väidetakse, et meil müüdav toit ei pruugi olla kogu ulatuses ohutu. Maaeluministeerium ega veterinaar- ja toiduamet ei teavita rahvast taimekaitsevahendite jääkide ohtudest, nentis riigikontroll. Erinevalt listeeriast andis audit ainest vaid mõneks kirjutiseks. Valdavalt olid poliitikud ja meedia ametis Mart Järviku personaalküsimusega, millele pakkus vaheldust kalatööstur Vetevoolu tehaste listeeriasaaga. Kuigi seda bakterit leiti veel ühest ja teisest toiduettevõttest, jäi rahva mällu, et listeeria tähendab justnagu ainult kala.

Ilmselt tuleb suurele osale meediatarbijatest praegugi üllatusena, et samu probleeme nagu riigikontrolli raport kinnitas erakorraline toiduohutuse audit. Veel kord leidis tõestust, et kui poes on müügil taimekaitsevahendite lubatust kõrgema määraga puuviljad, on need suure tõenäosusega enne nahka pistetud, kui riigiametnikud  nendest proove jõuavad võtta.

Valdavalt on järelevalve raskus rõhumas kodumaiseid väiketootjaid, samas kui näiteks Soomes võetakse 83% proovidest hoopis imporditud puu- või juurviljadest. Aga kellele on see kasulik? Muu hulgas kauplusekettidele.

Kui märtsis oli Taani meedia meid süüdistanud, et Eesti kalatootja mürgitavat neid listeeriaga, siis no andke andeks – Eesti meedia võiks avaldada sadu artikleid, kuidas igasugused, valdavalt välismaised suurkompaniid meid puu- ja juurviljadega massiliselt mürgitavad. Sest pädevad ametnikud ei suuda meid kaitsta.

Ühele kaalukausile paneme listeeria võimaliku ohtliku tüve tekitatava ajukelmepõletiku. Ehkki kalatööstuste liidu esindaja vannub, et Eesti kalast ei saa haigust, sest proove võetakse kogu aeg. Teisele kaalukausile aga asetagem kas või viinamarjakeemiast pärit tähelepanuhäired, autismi, viljatuse jm probleemid.

Mis puudutab kalakaupmees Mati Vetevoolu ja tema ettevõttest avastatud nn ohtliku tüvega listeeriabakterit, siis siin on vaatamata selle skandaali lõpmatule käiamisele kõik sügavalt segane. Jah, Vetevoolu tsehhidest oli avastatud ohtlik listeeriatüvi. Kus on garantii, et sedasama ohtlikku listeeriabakteri tüve ei pesitse vähemalt osas ülejäänud kalatööstustest?

Uuel maaeluministrit ootab ees tõeliselt Vargamäe moodi raskeid kive täis tööpõld.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...