JUHTKIRI: Kes nalja ei mõista...

Eelmisel nädalal otsustas Tallinn visata päästerõnga Vana Baskini teatrile, et publikule nakatavaid naerupahvakuid pakkunud kultuuritempel saaks jätkata.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

JUHTKIRI: Kes nalja ei mõista...

Maarja-Liis Arujärv

Eelmisel nädalal otsustas Tallinn visata päästerõnga Vana Baskini teatrile, et publikule nakatavaid naerupahvakuid pakkunud kultuuritempel saaks jätkata.

Kuigi n-ö ratastel teater on pakkunud palju elamusi just väljaspool Tallinna elavale rahvale, on riigi tugi olnud neile läbi aegade väga napp. Samas pidi sel aastal pillid kotti panema kriitikute poolt kõrgelt pärjatud poliitteater NO99, kes ometi oli aastaid kümmelnud üsna heldes rahasajus ja teinud enda meelest väga tõsist teatrit. Kuid nali ja huumor on elus tähtis, sest see annab jõudu elada. Soovime seetõttu, et Vana Baskini teatrile jätkub publiku armastust ka edaspidi.

Kui lähenevate valimiste eel võrrelda teatrit näiteks poliitikaga, siis ka poliitik on samamoodi ja mõnikord veel rohkemgi "laval"  kui päris näitlejad. Näitleja võib pärast etendust keelduda kõikidest intervjuudest ja avalikkuse eest peitu pugeda, poliitik aga peab olema laval pea 24 tundi ööpäevas.

Ta peaks olema ka moraalne majakas ja väsimatu võitleja. Poliitikutelt ootame omamoodi gladiaatorlikku heitlust n-ö elu ja surma peale, oskust pidada lakkamatut verist sõnasõda. Kuigi ka helded lubadused on valijale olulised, on nii mõnegi valija jaoks vaatemäng ehk tsirkus isegi leivast ehk sisulisest programmist olulisem. Ja siis pole kahjuks imestada, kui valijatel pärast valimisi ikka kõht tühi on.

Elu on muidugi tõsine asi, kuid kõige rohkem tuleks ehk hoiduda selliste poliitikute valimisest, kes vastaste peale väga kurjaks lähevad. Ja hoiduda võiks ka selliste rahvaesindajate valimisest, kes üldse n-ö nalja ei mõista, tahtes vaid vastaseid maatasa teha. Iga hinna eest oma tõe ja õiguse tagaajamine pole kindlasti tarkuse tunnus. Kui valida erakond, kes suudab teha mõistlikke kompromisse, siis on ka valijal lootust, et mõni tema lemmiklubadus mahub ikkagi koalitsioonileppesse. Ja muide – heas naljas võib peituda rohkem tõde kui vihases monoloogis.

Õnneks on erakonnad paljudes küsimustes siiski ühte meelt – pea kõikide programmid muutuvad aastatega üha sotsiaalsemaks ja ka rohelisemaks. Tasapisi ja samm-sammult liigub Eesti selles suunas, et siin on järjest parem elada.

Kuna pärast filmi "Tõde ja õigus" ekraaniletulekut tsiteerib  ilmselt suur osa eestlastest peast Tammsaaret, siis ei pääse sellest ka Pealinn. Täna, päev pärast vabariigi aastapäeva meenutame A.H Tammsaare sõnu, mis räägivad, kui oluline on olla oma maale ustav. "Ilma truuduseta ei saa olla ei perekonda, ei mingit ühingut, ühiskonda ega isegi mitte röövlijõuku," lausub Tammsaare. "Ometi on sageli nõnda, et truuduse murdmine ei too mingit karistust ei riiklikus, rahvuslikus ega eraelus. Sellepärast, kui tahame end tõeliselt aidata, peame kasvatama sisemist veendumust, et ainuke meie õige pääsetee on truuduses oma maa, oma rahva, oma keele, oma kultuuri, oma omapära vastu. Kui meil see tundmine puudub, oleme nagu hunnik liivateri, mida tuulepuhang lennutab…"

Laadimine...Laadimine...