JUHTKIRI: Koroona lahenduse ootel

Niiske ilma või härmatisega võib kuulda kõrgepingeliinide läheduses särinat, mida tekitab koroona efekt. Seesama nähtus ehk elektriosakeste liikumine teatud tingimustel on põhjustanud laevamastides sinakaid Püha Elmo tulesid ehk helendavaid elektrisädemeid. 

Pilt: Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv

JUHTKIRI: Koroona lahenduse ootel

Virkko Lepassalu

Niiske ilma või härmatisega võib kuulda kõrgepingeliinide läheduses särinat, mida tekitab koroona efekt. Seesama nähtus ehk elektriosakeste liikumine teatud tingimustel on põhjustanud laevamastides sinakaid Püha Elmo tulesid ehk helendavaid elektrisädemeid. 

Koroona lahendus on tänapäeval keskkooli füüsika. Kaugetel aegadel pidi meremeeste kaitsja Püha Elmo tulede märkamine tooma uskumuses laevale õnne.

Samamoodi võib öelda praeguse koroonaviiruse ehk sisuliselt SARS nr 2 kohta: me vaatame seda mõne aja, aasta või aastate möödudes hoopis teise pilguga kui praegu. Kas koroonaviirus muutub marginaalseks, vaktsineerimisega ennetatavaks tavahaiguseks või kaob üldse? Ei tea. See kõik on veel kogu maailma meedikute jaoks liiga värske.


Tegelikult on pilt Eestis koroonaviirushaigusesse nakatunute osas eelmise nädala teise poole jooksul siiski paremaks muutunud. Kuigi Eesti laboritest on viimane välja võetud ja päevas analüüsitakse 500-600 proovi, on uute avastatud nakatanute arv enam-vähem iga päev samal tasemel ehk kümmekond. Loomulikult ei ole viiruse levikuga seotud oht kuhugi kadunud. Kuid  märkimisväärselt hullemaks pole asi umbes nädalase eriolukorra jooksul samuti muutunud. Tõetund peaks igal juhul saabuma juba selle nädala lõpuks. Siis on näha, kuidas valitsuse kehtestatud eriolukord on mõjunud. Lisaks: Eesti kaheksas linnas on käivitunud perearsti saatekirja alusel koroonaviiruse tasuta testimine telkides. Ilmselt kuuleme peagi tulemustest.

Millistel koroonaviirushaiguste läbipõdenutel tekib üldse immuunsus? Kui suures ulatuses? Nagu ütleb ühes haiguse epitsentris, Saaremaal rügav ravijuht Edward Laane, ei teata praegugi vastuseid paljudele küsimustele. Kogu see viirushaigus on isegi kogenud meedikutele paljuski nagu Püha Elmo tuli sajanditagustele laevnikele, kes ei teadnud veel midagi elektriosakestest. Meie õnneks on aga praegu võimalik küsimustele vastuseid leida nädalate ja kuudega, sest selleks töötab lugematu arv laboreid maailmas.

Piirangute kriitikud võivad ju öelda, et ilma majandusest laekuvate maksudeta pole meditsiini. Samas pole aga ilma inimesteta või haigete inimestega üldse mingit inimväärselt toimivat ühiskonda. Niisiis tuleb, hambad ristis, majandussurutist veel välja kannatada. Mäletate, et alles lubasid kõik kartulikoori süüa? Tõenäoliselt sööme ka praeguses kriisis siiski kõik kartuleid. "Ärge muretsege praegu raha ja majanduse pärast. Sest inimelud on rahast tähtsamad," ütleb investor Jaak Roosaare.

Paljude suurriikide, eriti Saksamaa, ja muidugi Hiina teadlased pingutavad praegu vaktsiini kliiniliste katsetuste nimel. Sellega esimesena turule tulek – tõenäoliselt suvel – on paljudele suurriikidele ja farmaatsiakompaniidele au küsimus.

Seega koroona lahendus terandab juba silmapiiril.

Laadimine...Laadimine...