JÜRI MÕIS: Meie ühiskond on muutunud tohutult ausamaks

Homme on Tallinna tarbijaõiguste päev ja sel puhul küsis Pealinn tuntud inimestelt, kus on nende arvates kõige lihtsam petta saada ja kas ka nemad ise on petta saanud.

200 geneetilist petturit üritavad kõiki tüssata


Ettevõtja Jüri Mõis


Petta võib inimene saada turul hasartmänge mängides. Teine selline võimalus on metsa ja metsamaa müümisel. Kauplustes või teenindusasutustes ei ole ma petta saanud. Vahel on olnud mingi eksitus, kuid see polnud pahatahtlik ja meelega tehtud. Meie ühiskond on läinud tohutult palju ausamaks ja petmine kauplustes ei ole enam probleem. Tehnika on arenenud, kaamerad jäädvustavad kõike ja selliselt pätti teha enam ei tasu. Äris aga eksisteerib küll teatud hulk sisuliselt kurjategijaid, keda keegi ei ole kunagi kinni pannud ega kavatsenud ka süüdi mõista. Maksuameti hinnangul on umbes 200 sellist geneetilist petturit, kes püüavad kõiki, sh maksuametit petta. Ühed ärimehed mõtlevad, kuidas arendada oma äri ja elu, teised aga, kuidas kellelgi nahk üle kõrvade tõmmata. See ongi nende äri. Õige partneri valik on äris kõige tähtsam.

 

 

Mõni veebipood ei saadagi lubatud kaupa


Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse juhataja Kristina Vaksmaa-Tammaru


Kõige tõenäolisem on tarbijatel petta saada sellistel veebilehekülgedel ja veebipoodides, mis on loodudki petmiseks ja kus müüjal ei olegi kavatsust kaupa saata. Kui veebilehel puuduvad kauba müüja kohta konkreetsed andmed, võib kergesti  tegemist olla tarbijale pandud lõksuga. Tavalistes kauplustes minu hinnangul petmisega probleemi ei ole. Pigem võib tekkida müüjaga hiljem vaidlusi kauba kvaliteedi üle. Mõnikord ei lähe müügisaali hinnad kokku sellega, mida inimesel tuleb kassas maksta, kuid tõenäoliselt on neil puhkudel enamasti tegemist inimliku eksitusega. Ma ise ei ole kunagi tavalistes kauplustes ega veebipoodides petta saanud. Pettumusi kauba suhtes on olnud, aga siis ma ei ole ise enne kaubaga piisavalt tutvunud.

 

 

Müügisaalis võib olla üks, tšekil teine hind


Eesti toiduainetööstuse liidu juhataja Sirje Potisepp


Kõige paremini saab tarbija end petmise eest ise kaitsta. Tuleb vaadata, kust osta, kelle käest osta ja mida osta. Petta võib saada eelkõige veebipoodides, laatadel ja tänavakaubanduses. Tavalises poes raha tagasiandmisega või arve koostamisega vaevalt enam pettusi ette tuleb. Samas ei ole meist keegi kaitstud pahatahtliku pettuse eest, kus kogu äri ongi sellele üles ehitatud. Ise olen petta saanud ja saan jätkuvalt petta sellega, et müügisaalis on üks hind, aga kassast antud tšeki peal teine. Selles ei ole süüdi müüjad ja ma arvan, et see ei ole ka pahatahtlik, kellegi lohakus aga küll.

 

 

Lõbustusasutus võib purjus kundel naha üle kõrvade tõmmata


Kaitsepolitseiameti endine peadirektor Raivo Aeg


Üks kõige tõenäolisemaid kohti, kus võib petta saada, on vast turg. Seal on valdavalt sularahaga arveldamine ja see iseenesest võib tekitada petmist soodustavaid olukordi. Võib-olla saab kergemini petta ka lõbustusasutustes, nagu restoranides ja baarides, kui inimesed on liiga palju joovastavaid jooke pruukinud. Siis võidakse üritada neil nahka üle kõrvade tõmmata. E-kaubanduse puhul tuleb kindlasti vaadata müüja tausta ja veenduda, et firma päriselt ka eksisteerib. Ma ei usu, et tavalises kaupluses saab üldse petta. Pigem võivad sedalaadi asjad juhtuda müüja hooletuse ja tähelepanematuse tõttu. Võib-olla on mind kunagi kusagil petetud, aga vähemalt ma ise ei ole seda tuvastanud.

Laadimine...Laadimine...