Jüri Ratas ja Taavi Aas: Arvo Sarapuu ei saa ametis jätkata

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ning Tallinna linnapea kohusetäitja Taavi Aas kinnitasid ühisavalduses, et täna kahtlustatavana kinni peetud abilinnapea Arvo Sarapuu ei saa abilinnapea ametis jätkata. Taavi Aasa sõnul näitab juhtunu, et Tallinna Linnavalitsus langetas eile ainuõige otsuse lõpetada ettevõtte BWM teenuste kasutamine jäätmeturul.

Pilt: Scanpix

Jüri Ratas ja Taavi Aas: Arvo Sarapuu ei saa ametis jätkata (3)

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ning Tallinna linnapea kohusetäitja Taavi Aas kinnitasid ühisavalduses, et täna kahtlustatavana kinni peetud abilinnapea Arvo Sarapuu ei saa abilinnapea ametis jätkata. Taavi Aasa sõnul näitab juhtunu, et Tallinna Linnavalitsus langetas eile ainuõige otsuse lõpetada ettevõtte BWM teenuste kasutamine jäätmeturul.

Kaitsepolitsei (kapo) pidas Tallinna prügiäri kriminaalasja raames täna hommikul kinni Tallinna keskerakondlasest abilinnapea Arvo Sarapuu, kes sai ka kahtlustuse.

Kaitsepolitseiamet ja riigiprokuratuur menetlevad alates selle aasta 1. märtsist kriminaalasja, mille raames esitati Tallinna abilinnapeale Arvo Sarapuule kahtlustus teadvalt toimingupiirangu rikkumises eriti suures ulatuses. Lisaks kahtlustatakse kahte meest suures ulatuses toimingupiirangu rikkumisele kaasaaitamises.

Riigiprokurör Laura Feldmanise sõnul alustati kriminaalmenetlust koos kaitsepolitseiametiga, tuginedes pikka aega kogutud teabele, juba käesoleva aasta märtsis ehk kaks nädalat enne suurt avalikku arutelu meedias. "Ajakirjandusel on ühiskonnas oma oluline roll ja mõistame seda täielikult. Samas on ka prokuratuuril ja uurimisasutusel täita oma roll ning seetõttu ei saanud me ka suure avalikkuse huvi korral anda vastuseid enne, kui kriminaalmenetlus seda võimaldab," selgitas riigiprokurör.

Kahtlustuse kohaselt leppis Arvo Sarapuu talle lähedalseisva ATKO Grupi omanikeringi kuuluva mehega kokku, et ATKO Grupp AS ja selle tütarettevõtted osalevad Tallinna keskkonnaameti avaldatud jäätmeveo riigihangetel variühingu kaudu. Selleks asutati variisiku kaudu OÜ Baltic Waste Management (BWM), mis allub majandustegevuse korraldamisel vahetult neljapäeval kahtlustuse saanud mehele, kes omakorda allub vahetult ATKO Grupi nõukogule.

Kahtlustuse kohaselt mõjutas Arvo Sarapuu tegevus oluliselt ja vahetult OÜ-d Baltic Waste Management, mis allub väljaspool Sarapuu ametiseisundit tema korraldustele ja tegutseb tema huvides.

Riigiprokuröri sõnul suunas Arvo Sarapuu kahtlustuse kohaselt keskkonnaametis ja Tallinna Jäätmekeskuses Baltic Waste Management OÜ kohta esitatud klientide kaebuste lahendamist ettevõtte huvides, vältimaks töövõtulepingutest või seadusest tulenevate sanktsioonide rakendamist. "Nende sanktsioonide tulemusena oleks võidud Baltic Waste Management OÜ-ga sõlmitud lepingud lõpetada ja ettevõttel ei oleks olnud võimalust käivet tuua ja kasumit teenida," selgitas riigiprokurör.

Vastavalt Tallinna linnapea käskkirjale koordineerib Arvo Sarapuu Tallinna keskkonnaameti tegevusvaldkondi ja korraldab antud ametiasutuse valitsemisalasse kuuluvaid küsimusi. Tallinna Keskkonnaameti ülesanneteks on jäätmehoolduse kavandamine ja arendamine, jäätmehoolduse korraldamine ning korraldatud jäätmeveo ettevalmistamine ja rakendamine.

Arvo Sarapuu täidab Tallinna abilinnapeana jäätmehooldust korraldades avalikku ülesannet. Seega on Sarapuu korruptsioonivastase seaduse ja avaliku teenistuse seaduse kohaselt ametiisik.

Kriminaalasja menetleb kaitsepolitseiamet ja juhib riigiprokuratuur.

Riigiprokurör Laura Feldmanis vastab ajakirjanike küsimustele neljapäeval kell 13 riigiprokuratuuris toimuval pressikonverentsil. Kuivõrd neljapäeval toimuvad aktiivsed menetlustoimingud, ei ole menetluse huvides võimalik vahepealsel ajal täiendavat informatsiooni anda.

Kriminaalasja menetleb kaitsepolitseiamet ja juhib riigiprokuratuur.

Eesti Ekspress kirjutas märtsi keskel, et Tallinna prügimajandust korraldava abilinnapea Arvo Sarapuu väimees ja Sarapuu ärigrupi ATKO juht Margo Tomingas osaleb salaja Tallinna prügiäris.

Tallinna linnavalitsuse korraldatud prügiveo konkurssidel on kahel viimasel aastal võidutsenud osaühing Baltic Waste Management. Võitmiseks ei pea ettevõte pakkuma isegi mitte kõige odavamat hinda. Näiteks Lasnamäel pakkus kõige madalamat hinda AS Keskonnateenused, aga ei võitnud. Nõmmel läks samuti, Keskkonnateenuste tütarfirma pakkus parimat hinda, võitis aga Baltic Waste Management, märkis leht märtsis.

Ettevõtte omanik on Kaido Laanjärv, kes töötas 2000. aastate alguses Tallinna Säästva Arengu ja Planeerimise Ametis, kus tema ülemuseks mingil ajal oli Margo Tomingas. Viimane on Sarapuu väimees ja Sarapuu ettevõtete grupi ATKO Grupp praegune juhataja. Eelmisel aastal sai Tomingas süüdistuse altkäemaksu andmises kaitseväe peastaabi töötajale.

Eesti Ekspressi käsutuses oli info, mille kohaselt on sidemed Tomingase, Arvo Sarapuu ettevõtte ATKO ja prügifirma Baltic Waste Management vahel tihedad ja mitmekülgsed. Kuigi Sarapuu eitas lehele seost prügiäriga, seisid Baltic Waste Managementi prügiautod ATKO bussipargis.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...