Jüri Ratas: kahetsusväärne, et Reformierakond õõnestab Eesti välispoliitikat

"Eesti välispoliitilise suuna õõnestamine, mida Reformierakonna mitmed juhtivpoliitikud on teinud, on väga kahetsusväärne," sõnas peaminister Jüri Ratas. "Välispoliitika on valdkond, kus oleme suutnud aastakümneid hoida ühtset joont, sõltumata sellest, millised erakonnad on parasjagu valitsuses ja kes opositsioonis. Loodan, et see põhimõte kehtib siiski ka edaspidi."

Pilt: Scanpix

Jüri Ratas: kahetsusväärne, et Reformierakond õõnestab Eesti välispoliitikat (3)

"Eesti välispoliitilise suuna õõnestamine, mida Reformierakonna mitmed juhtivpoliitikud on teinud, on väga kahetsusväärne," sõnas peaminister Jüri Ratas. "Välispoliitika on valdkond, kus oleme suutnud aastakümneid hoida ühtset joont, sõltumata sellest, millised erakonnad on parasjagu valitsuses ja kes opositsioonis. Loodan, et see põhimõte kehtib siiski ka edaspidi."

"Moldova osas soovin eraldi rõhutada, et idapartnerlus on olnud meie jaoks ääretult lähedane ja oluline küsimus," rääkis ta. "Me oleme alati mõelnud veel sammu võrra edasi ning toetame neid riike ka laienemisprotsessis. Kui seda konsensust hakatakse lõhkuma, siis tänane valitsus kindlasti seisab sellele vastu."

 

Enn Eesmaa: peaminister Jüri Ratas seisab ühtse välispoliitika eest

Riigikogu esimese aseesimehe Enn Eesmaa sõnul oli hämmastav lugeda reformierakondlaste Kaja Kallase ning Erik-Niiles Krossi süüdistavaid kommentaare peaministri Moldova visiidi suunas. Eesmaa leiab, et on ülimalt oluline säilitada ühtne välispoliitika nii täna kui ka homme.

„Peaminister Jüri Ratas on seisnud kindlalt Eesti välispoliitika edasiviimise eest ning tugevdanud riigi positsiooni nii Euroopa Liidus kui selle väliselt. Eesti Vabariigi 100. aastapäeval peame vaatama suuremat pilti, kuidas riiki edasi viia, mitte lähtuma koduerakonna vaatenurgast,“ leidis Enn Eesmaa, lisades, et tegu on järjekordse rünnakuga peaministri suunas ning seekord välispoliitika pinnalt.

„Valimiste lähenemine mõjutab loomulikult kõiki erakondi, kuid loodan, et üksikute huvid ei väära ühiselt kasulikke ja kokkulepituid. Moldova kuulub juba aastaid Eesti prioriteetriikide hulka koos kõigi oma probleemide ja liidritega. Kui riigi peaminister kohtub oma välisvisiidi käigus nendega, keda Eesti välisministeerium koos asjaomaste diplomaatidega on soovitanud, tuleks seda käsitleda faktina ning hoiduda rahvusvahelise skandaali tekitamisest. Diplomaatia on ju kompromisside kunst, mida ka Reformierakonna juhtpoliitikud peaks teadma ja sellega arvestama. Nii enne kui peale valimisi,“ leidis pikalt Riigikogu väliskomisjonis töötanud Enn Eesmaa.

Karilaid: alles oli Krossil USA sissesõidukeeld

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid ütles, et peaminister Jüri Ratase Moldova visiit oli kantud läänelike väärtuste jagamisest.

Karilaidi sõnul on Moldova läbinud pärast vabanemist nõukogude võimu alt keerulise tee, mille mõjusid on tunda veel tänaselgi päeval. "See aga ei tohi saada takistuseks demokratiseerimise protsessi jätkamisel ja sulandumisel euroopalikke väärtusi kandvasse riikide perre," sõnas Karilaid. 

Karilaidi sõnul käib peaminister Ratas välisvisiitidel meie liitlastega ühte sammu. "See on väga hea, kui aitame kaasa maailmas läänelike väärtuste jagamisele," märkis Karilaid.

"Täiesti kohatu on Ratase arvustamine Eerik-Niiles Krossi poolt, kes veel hiljuti oli meie suurima liitlase USA jaoks niivõrd ebausaldusväärne, et talle kehtis sinna riiki sissesõidukeeld," sõnas Karilaid.

Kiik: välispoliitika pole enam erakondadeülene

Peaministri büroo juhataja Tanel Kiik aga leidis, et Kaja Kallase ja Eerik-Niiles Krossi rünnakud peaministri suunas näitavad, et ajastu, mil Eesti välispoliitikas suudetud hoida erakondade- ja päevapoliitikaülest konsensust, on lõppenud. "Reformierakond seab avalikult tugeva kahtluse alla Moldovas toimunud ametlikud kohtumised, teades väga hästi, et nende korraldamist koordineeris välisministeerium koostöös Moldova partneritega," kirjutas  ta Postimehes.

"Reformierakond on korduvalt näidanud, et nad on valmis poliitiliste plusspunktide nimel lõhestama Eestis elavaid kogukondi, vastandama meie inimesi rahvuse põhjal ning kasutama kõikvõimalikke räpaseid võtteid valimiskampaanias. Nüüd vajuti veel sammu võrra madalamale ning võeti rünnakuarsenali ka välispoliitika. Reformierakondlaste sõnavõtud on seda kohatumad, et sama härra Vlad Plahotniuciga kohtusid 2012. aastal nii Reformierakonna juhatuse liige Laine Randjärv kui mitmed teised parlamendi liikmed."

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...