JÜRI VLASSOV: Mõistus keeldub uskumast, et Aarmat enam ei ole

"See on ikka päris suur pauk meie kõigi jaoks. Tal oli seda elujõudu ja tervist küllaga, ei olnud tal kuhugi kiiret selle lahkumisega," rääkis Jüri Aarma hukkumisest raudteeõnnetuses näitleja Jüri Vlassov. "Minu jaoks oli ta jumaliku andega mees: ta valdas mitmeid keeli, ta oli väga musikaalne, ajaloos tugev ja väga hea suhtleja," lisas Aarma kaassaatejuht Reet Linna.

Pilt: Scanpix
Kultuur Eesti

JÜRI VLASSOV: Mõistus keeldub uskumast, et Aarmat enam ei ole (1)

Pealinn

"See on ikka päris suur pauk meie kõigi jaoks. Tal oli seda elujõudu ja tervist küllaga, ei olnud tal kuhugi kiiret selle lahkumisega," rääkis Jüri Aarma hukkumisest raudteeõnnetuses näitleja Jüri Vlassov. "Minu jaoks oli ta jumaliku andega mees: ta valdas mitmeid keeli, ta oli väga musikaalne, ajaloos tugev ja väga hea suhtleja," lisas Aarma kaassaatejuht Reet Linna.

Lauljanna Reet Linna rääkis, et tema teed ristusid Jüri Aarmaga päris palju kordi. "Tegime koos kaheksa aastat saadet "Lauluga maale"," rääkis Linna. "Jüri oli selles saates maakohtade ajaloolise tausta tutvustajaks. Sõitsime kaheksa suve mööda Eestimaad ringi. Minu jaoks oli ta jumaliku andega mees, tal oli nii palju erinevaid külgi: ta valdas mitmeid keeli, ta oli väga musikaalne, ajaloos tugev ja väga hea suhtleja. Armastasime naljatleda omavahel, et kuna olime mõlemad kaksikute tähtkujust, et "kaksikud on andekad inimesed" ja Jüri seda tõesti ka oli." Linna lisas, et isegi, kui Jüri oli magamata ja väsinud, oli tal järgmisel päeval erakordne kontsentreerumisvõime. "Seda omadust ei ole mitte igal ühel, tema suutis ennast kokku võtta ja saate kenasti ära teha," ütles linna. "Mäletan, et toona koos saadet tehes peatusime tihti hotellides, siis temaga oli alati väga lõbus, ta oskas lõbusaid lugusid rääkida ja mitte ainult ajaloolisi lugusid vaid ka lihtsaid juhtumisi. Mõnikord võttis ka pilli kätte. Kahju, et selline inimene meie hulgast läks," kurvastas Linna.

"Ma olin tema kolleeg nii Pärnu teatris kui olen käinud tema saadetes," lisas Vlassov. "Me oleme koos näitemängu teinud ja mõistus keeldub üldse uskumast, et teda enam pole. Sellist õnnetust ei oleks küll osanud oodata. Tal oli seda elujõudu ja tervist küllaga! Ei olnud tal kuhugi kiiret selle lahkumisega, see oli ikka päris suur pauk meie kõigi jaoks. Nüüd siis ei kuule enam tema häält ka mälumängusaates."

Vlassovi sõnul oli ta viimati Aarmaga koos tehes ühte näitemängu Salme tänava kultuurikeskuses. "See oli üks lastetükk," märkis Vlassov. "On tunne, et see oli äsja ja ta tuleb jälle oma särava naeratusega nurga tagant välja."

Vlassov rääkis, et Aarma puhul oli ikka hämmastav see, kuidas ta istus klaveri taha ja mängis, mida aga tahtis. "Ja kui andsid talle mõne teise pilli, siis ta võlus sealt ikka mingi loo välja," lisas ta. "Hämmastav oskus ja tohutu musikaaslus oli selles inimeses ikka. Mul on need mängimised hästi meeles. Ta oli lavakunstikateedri kuuendast lennust ja tema tegi oma trupi jaoks ka kõik põhilised lood."

Aarma teadis Vlassovi sõnul väga paljusid asju ja ta oskas ka neist usutavalt rääkida, ta oskas inimesi veenda. "Tal oli täiesti tajutav targa ja andeka  inimese geen, mis paistis kaugelt välja," meenutas Vlassov.

Lavastaja Loone Ots ütles, et tõenäoliselt oli Jüri Aarma viimane roll kolm nädalat tagasi, kui mängis tema näidendis Friedrich Georg Wilhelm Struvet. "Jüril oli hästi palju toredaid omadusi," tähendas lavastaja. "Minuga oli ta alati väga rüütellik, ta oskas olla vanaaja kavaler aga säravalt ning vaimukalt. Minu jaoks oli Jüri nagu 18. sajandi aristokraat, kes on natuke kergemeelne ja kellel on suur huvi maailma vastu. Jüril oli mälumängurina väga suured teadmised. Kui tema näitles või millestki kirjutas, siis oli näha, et teadmised olid sügavamad kui lihtsalt pähe õpitud. Jagades näiteks nõuandeid minu ajaloolistes näidendites mingite mõõkade kinnitamistega või mõõgavõitluse nippidega."

Ots rääkis, et ta oli alati õnnelik, kui Jüri võttis mingi rolli teha, sest aarma tegi ka pisirolle väga pühendunult. "Mulle meenub, kui Jüril oli 25 minuti pikkune Jaan Tõnissoni roll," rääkis ta. "Tal oli vana Tõnissoni monoloog. Kuigi teadsime, et oli tegemist ühe etendusega, süvenes Jüri põhjalikult, ta helistas ja arutles pikalt ning pakkus välja ideid, kuidas rolli paremini välja mängida. Nägin kuidas Jüri tööd tegi, see ei olnud härja- või adratöö, vaid ta tegi loovat tööd."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...