Juske: Jalgrattaga kõnniteede kasutamine suurendab liiklusriske

Kergliiklusvahendid linnatänavatel on viimastel nädalatel palju kirgi kütnud. Kui enamik rattureid on viisakaid ja arvestavad teistega, siis leidub ka neid, kes näiteks lapsevankriga ukerdavale noorele emale selja tagant kella helistavad. 

Pilt: Albert Truuväärt

Juske: Jalgrattaga kõnniteede kasutamine suurendab liiklusriske

Vesta Reest

Kergliiklusvahendid linnatänavatel on viimastel nädalatel palju kirgi kütnud. Kui enamik rattureid on viisakaid ja arvestavad teistega, siis leidub ka neid, kes näiteks lapsevankriga ukerdavale noorele emale selja tagant kella helistavad. 

Roheliste esinaise Zuzu Izmailova sõnul on jalgsi ja ühistranspordiga liikleja tore ja tervislik alternatiiv autos loksumisele. Siiski on tema sõnul tänapäeva Eestis tõesti võimalik näha, kuidas need kaks liiklemisviisi on sattunud vastuollu ning seda väga lihtsal põhjusel – ruumipuudus.

Äsja asendusliikmena riigikokku siirdunud sotsiaaldemokraat Jaak Juske ütles, et on igati positiivne, et tallinlased autode asemel üha rohkem alternatiivseid liikumisvahendeid kasutavad. Ta sõnas veel, et kõnniteede kasutamine suurendab liiklusriske. 

Juske: arenguruumi jätkub

"Kuna korralike rattateede väljaehitamise osas on Tallinnal veel tublisti arenguruumi, kasutavad ratturid tihti liikumiseks kõnniteid, mis suurendab õnnetuste riske. Samas tuleb ratturitel ja rulatajatel ka kõnniteel sõites pidada kinni liikluseeskirjast, valida õige kiirus, arvestada kaasliiklejatega ning vältida ohtlikke olukordi," sõnastas Juske. 

Izmailova ütles, et nõudlus nutikalt liigelda on olemas, kuid linnaruum ei ole sellele piisavalt kiiresti järgi arenenud, seega peab autoliiklus inimestele ruumi tagasi andma. Tema kui roheliste erakonna esindaja jaoks on elektrijalgrattad ja -tõukekad rõõmus pilt – kiirelt edasi liikumiseks on valitud tohutu metallkasti asemel ökonoomne ja nutikas vahend. 

"Kui jalakäijal on tõukeratas, siis ta on abivahendiga jalakäija," rääkis liiklusekspert Villu Vane maanteeametist, "talle kehtivad samad reeglid kui jalakäijalegi." 

Vane sõnul võib varem või hiljem tulla kõne alla liiklusseadusesse muudatuste tegemine – vastavalt praegusele liikluspildile, kus tänavatel ei vura mitte ainult rattad, tõukerattad ja rulad, vaid ka ülikiired elektrijalgrattad.

"Olukord, kus näiteks ema kõnnib lapsevankriga, selja tagant tuiskab rattur, kes talle kella tilistab ja mõlemad ehmuvad, on äärmiselt ohtlik, aga kahjuks tavapärane," avaldas Izmailova ja lisas, et linnaplaneerimises tuleb näha ette eraldi ruum kõigile liikumisviisidele ning autoliiklus on see, mis selle ruumi inimestele tagasi peab andma.

Juske sõnul see ühes rohelises pealinnas nii olema peabki. „Kuna korralike rattateede väljaehitamise osas on Tallinnal veel tublisti arenguruumi, kasutavad ratturid tihti liikumiseks kõnniteid, mis suurendab õnnetuste riske. Samas tuleb ratturitel ja rulatajatel ka kõnniteel sõites pidada kinni liikluseeskirjast, valida õige kiirus, arvestada kaasliiklejatega ning vältida ohtlikke olukordi,“ sõnastas Juske. 

Kallo: ajakirjanikud liialdavad

Maria Pashkevich maanteeametist täiendas Villu Vane juttu, et kahjuks ei tee hetkel politsei vahet, kas õnnetuse puhul oli tegu jalakäija või tõukerattaga sõitjaga. „Andmebaasis pannakse nad kõik jalakäijatena kirja,“ ütles Pashkevich. Tema sõnul on paljudes EL-i riikides on kasvavaks probleemiks e-jalgratta ja e-tõukeratta kasutamisega seotud liiklusohud. "Enamikes riikides ei ole neid vahendeid kuidagi reguleeritud: kus nad peavad sõitma, millist tüüpi sõidukeid lubada liiklusesse, mitu inimest saab korraga sõita jne," täpsustas Pashkevich.

Leidub aga ka neid, kelle arvates ei ole Tallinna linnapilt sugugi liigselt ratastatud. "Ei ole neid rattaid linnatänavatel midagi nii palju," ütles riigikogu liige Kalev Kallo (Keskerakond).
Kallo sõnul peaks seaduse muudatuste tegemisele eelnema väga põhjalik analüüs. Tema arvates on normaalse liikluse valem see, et arvestatakse kaasliiklejatega. Sinna hulka kuuluvad kõik, kes linnatänavatel liiguvad. "Ajakirjanikud liialdavad alati," andis Kallo oma hinnangu. 

Laadimine...Laadimine...