Kadunud poisi vanemad: miks ei või me toimikuga tutvuda?

"Me ei taha kuulda uurija suust lauset: "Saate aru, inimesi kaob ja jääbki kadunuks"," ütles mullu sügisel kadunuks jäänud 17-aastase Markkuse ema Marika Ansberg. "Selline suhtumine ei ole vastuvõetav ei meile ega ka teistele, kelle lähedased on kadunud."

Pilt: PPA/ Fotol kadunud Markkus

Kadunud poisi vanemad: miks ei või me toimikuga tutvuda?

Sirje Rattus

"Me ei taha kuulda uurija suust lauset: "Saate aru, inimesi kaob ja jääbki kadunuks"," ütles mullu sügisel kadunuks jäänud 17-aastase Markkuse ema Marika Ansberg. "Selline suhtumine ei ole vastuvõetav ei meile ega ka teistele, kelle lähedased on kadunud."

Mullu 24. oktoobril jäi Võrus kadunuks 17-aastane Markkus Ansberg. Poisi juhtum sai küllalt palju meediatähelepanu, teda aitas otsida sadu inimesi, kuid seni tagajärjetult. 

Markkuse vanemad Marika ja Marek Ansberg tegid täna kadunud inimestega tegeleva sihtasutuse Kadunud korraldatud pressikonverentsil avaliku pöördumise, milles palusid politseilt ja ametivõimudelt tõsisemat suhtumist kadunud inimeste otsimisse.

"Meie poeg Markkus on kadunud juba viis kuud," sõnas Marika Ansberg. "Terves Eestis on värskete andmete järgi kadunud 35 inimest. Väikese Eesti kohta on seda liiga palju ja midagi peab muutuma. Me tahame oma lapse üles leida, kuid selleks tuleb teha midagi teisiti kui siiani. Lihtsalt oodates, toimikuid vaadates ning ikka ja jälle samadest kohtadest otsides me teda ei leia."

Kadunud poisi ema lisas, et erinevatele juhtumitele tuleb läheneda erinevalt ning mitte teha üldistusi. "Kindlasti ei ole kadunute puhul kohta üldistustel ja eelarvamustel," jätkas ta. "Teismeliste kadumisel kohtame sageli suhtumist "ah, küllap ise läksid".

Markkus ei olnud poiss, kes oleks niisama lahkunud. Me saime temaga hästi läbi ja ta andis teada igast oma käigust – ei olnud ilma meie teadmata kaht tundigi kadunud. Politsei peab hindama ka selliseid käitumismustreid, mis annavad kinnitust, et tegu ei olnud teadliku kodust lahkumisega. Sellistes oludes oleks pidanud kohe algatama kriminaalmenetluse. See on ülioluline, sest praeguste seadste juures võimaldab uurimise ja jälitustegevuse alustamist vaid kriminaalmenetluse algatamine. Seadusi tuleb muuta.

Soovime, et PPA-s oleksid eriväljaõppega inimesed, kes ei tegele kadunud inimesega nagu varastatud esemega – väärteomenetluse korras. Asitõendid ei tohi kaotsi minna seetõttu, et inimest otsib politseinik, kes ei ole ealeski kadunute otsimisega kokku puutunud. Markkuse juhtum puhul sai politsei turvakaamerate videoklipid alles rohkem kui nädal pärast kadumist. Esimesel päeval otsingutesse koeri ei kaasatud ning ka hiljem tehti seda vaid tänu meie palvele ja vabatahtlike abile, kellele oleme väga tänulikud.

Kuigi kahtlustati, et Markkus võib olla Tamula järves, ei kaasanud politsei ei tuukreid ega sonareid. See sai võimalikuks ainult tänu SA Kadunud juhile Aare Rüütlile, kes kutsus meile appi Tartu sukeldumisklubi ning Meremõõdukeskuse OÜ vabatahtlikud. Vaid nii sai selgeks, et Markkust järves ei ole."

Samuti paneb kadunud poisi vanemaid hämmeldama, et neil ei võimaldata tutvuda tagaotsimistoimikuga. "Meile teadaolevalt on mitmeid vasturääkivusi, mida tahaksime kontrollida," sõnas Marika Ansberg. "Miks ei võimaldata meile siiani tutvuda poja sissetulevate kõnede eristusega? Vastuseta on jäetud ka paljud teised küsimused, millega kõrgemate instantside poole pöördunud oleme.

Me ei taha kuulda uurija suust lauset: "Saate aru, inimesi kaob ja jääbki kadunuks". Selline suhtumine ei ole vastuvõetav ei meile ega ka teistele, kelle lähedased on kadunud. Nende kadumiste taga peab olema mingi põhjus, need inimesed peavad kuskil olema. Meie Markkus peab kuskil olema."

Laadimine...Laadimine...