"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kahe põgeniku kohtumenetlus lahenes kompromissiga (1)
28. juuli 2016
Scanpix

Kaks Euroopa rändekava kohaselt Eestisse toodud põgenikku pöördusid sõjapõgenikest kohtusse, kuna polnud rahul neile antud staatusega, kohtumenetlus lahenes kompromissiga.

Eesti Inimõiguste Keskuse õigusekspert Kristi Toodo ütles BNS-ile, et kohtumenetlus lõpetati, kuna politsei- ja piirivalveamet nõustus kompromissiga ning võttis kahe põgeniku taotlused uuesti menetlusse.

“Ka järgmiste saabujate osas on politsei- ja piirivalveamet rakendanud pikendatud menetlust,” lisas Toodo.

Politsei- ja piirivalveamet otsustas esialgu, et annab Kreekast ja Itaaliast ümberpaigutatavatele põgenikele täiendava kaitse, mitte pagulasstaatuse. Täiendava kaitse saaja on välismaalane, keda ähvardab kodumaal oht elule, kuna riigis on relvakonflikt. Täiendava kaitse saajale antakse üheaastane elamisluba. Seevastu pagulane on seaduse järgi isik, keda kiusatakse lisaks veel ka isiklikult taga tema rassi, usu, rahvuse, sotsiaalsesse gruppi kuulumise või poliitiliste veendumuste tõttu.

Toodo selgitas, et kohtusse pöördumisel ei olnud eesmärgiks mitte saavutada pikem elamisluba, vaid et siiasaabujatele antaks võimalus varjupaigamenetluseks. “Kui pika elamisloa taotleja saab, see on teisejärguline,” sõnas Toodo, kelle sõnul on oluline, et amet ei langetataks otsuseid kiirustades.

Eesti on avaldanud valmisolekut ümber asustada või paigutada kuni 550 rahvusvahelist kaitset vajavat inimest, kes peaksid Eestisse jõudma kahe aasta jooksul.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kurb
30. juuli 2016 08:17
Kui tingimused ei sobi, on alati võimalus mujale minna. Nüüd peab Eesti riik veel kinni taguma ka kohtukulud. Eks sellised juhtumid ole meie enda ametnike tegemata töö või koguni ebakompententsus. Juba enne Eestisse sõidutamist tuleb nendega läbi viia instrueerimine meie seadustest ja tavadest, millest ei loobuta nende kasuks ja las nad siis seal Kreeka või Itaalia mere kaldal otsustavad, tulevad või ehk ei tule siia.