Käik Neitsitorni lõpeb Vabaduse väljaku all

Linnamuuseum viib suvel neljapäeviti Neitsitornist algavale ringkäigule, mis kulgeb mööda müüri Kiek in de Kökki ja bastionikäikudesse.

Pilt: Scanpix

Käik Neitsitorni lõpeb Vabaduse väljaku all

Kai Maran

Linnamuuseum viib suvel neljapäeviti Neitsitornist algavale ringkäigule, mis kulgeb mööda müüri Kiek in de Kökki ja bastionikäikudesse.

«Räägime tornide ja kaitsekindlustuste põnevast ajaloost,» ütles muuseumi koordinaator Tõnu Pedaru. «Ligi poolteist tundi kestev tuur viib nii ülemistele tornikäikudele kui ka maa alla. Neitsitorni esimesel korrusel on avatud 3D vaadetega puutetundlik ekraan, mis näitab kogu kompleksi alates Taani kuninga aiast. Neitsitornist liigub pilt edasi suurtükitorni ja alla bastionikäikudesse.

Fotod annavad hea ülevaate tornidest ja bastionialast ka erivajadustega inimestele, kes ise treppidest liikuma ei pääse. Muinsuskaitse ei andnud luba torni lifte ehitada, kuid ekraani kaudu on erivajadustega inimestel see võimalus nüüd olemas.»

Magus näitus 

Praegu aga saab suve jooksul Neitsitorni all tutvuda maiusenäitusega. «Näitus «Magus kaup» räägib maiustusetootjatest Tallinnas aastatel 1918-1940,» ütles Kiek in de Köki ja bastionikäikude muuseumi juhataja Toomas Abiline. «Museaalideks on näiteks šokolaadikarbid, kara-
mellitopsid, kompvekipaberid ja paljud muud tooted omaaegsetelt tuntud firmadelt Kawe, A. Brandmann, Riola, Eelis, Stude ja Rudolf Klaussoni vabrik.»

Neitsitorni ja Kiek in de Köki vahelisel kaitsekäigul avas linnamuuseum mais näituse «Vaateid kaitsekäigult», mis näitab vaated Rüütli tänava värvilistele katustele ja maalilisele Taani kuninga aiale. Tuttavaks saavad värvika ajalooga hooned nagu Tallinna timuka maja, Bolemani saun, uus seek, aga ka see, kuidas Taani kuninga aed oma nime sai. 

Jälgimispunkt bastionide sees

«Kaitsekäik viib Kiek in de Köki suurtükitorni, kust laskume alla uusaegsete kindlustuste salapärastesse bastionikäikudesse,» mainis Pedaru. «Maikuus sai kaitsekäik ka infotahvlid, mis annavad kogu korda tehtud alast terviklikult ülevaate.» 

Ajaloolase sõnul ehitati bastion omal ajal muu hulgas selleks, et oleks lõuna suunast hea pikksilmaga vaenlase liikumist jälgida. «Bastion asus muu ümbrusega võrreldes kõrgel, ala oli tollal lage ja lähenev vaenlane kergesti märgatav,» rääkis Pedaru.

«Kui kahurid olid valdavalt bastionide peal, siis sees aitas omaaegne tehnika vaenlase müürialustest käikudest ja lõhkeseadeldistest märku anda. Meil on praegu ettevalmistamisel põhjalik näitus, mis annab ülevaate, kuidas bastionides omal ajal kaitse- ja jälgimistöö käis.»
------------------------------

Pane end ühisele ekskursioonile kirja!
 Ühendekskursioon Neitsitorn – Kiek in de Kök – bastionikäigud algab neljapäeviti kell 17.30. 
 Lähemal ajal toimuvad ekskursioonid 11. ja 18. juunil ning 2. ja 9. juulil. Pilet maksab 7.50 eurot, sooduspilet (üli)õpilastele ja pensionäridele 4 eurot.
Soovitav on eelnevalt registreeruda telefonil 601 2751 või e-kirjaga aadressil neitsitorn@linnamuuseum.ee 

Ekskursioon lõpeb Vabaduse väljaku läheduses.

Laadimine...Laadimine...