Kaitseministeerium: Türgi alustas maismaapealetungi Süürias

Õhurünnakud ja suurtükituli sundisid kodudest põgenema tuhandeid tsiviilisikuid. Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse andmeil sai neis surma vähemalt 15 inimest.

Pilt: Scanpix

Kaitseministeerium: Türgi alustas maismaapealetungi Süürias (2)

Toimetaja: Sandra Lepik

Õhurünnakud ja suurtükituli sundisid kodudest põgenema tuhandeid tsiviilisikuid. Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse andmeil sai neis surma vähemalt 15 inimest.

Türgi relvajõud alustasid eile Süüria sisside toel maismaapealetungi Süüria kirdeosas, vahendas BNS. Kaitseministeeriumi teatel on tegemist osaga operatsioonist kurdi võitlejate vastu.

Ühe Türgi-meelse relvarühmituse kõneisik ütles uudisteagentuurile AFP, et operatsiooni maismaafaas algas Tal Abyadi piirkonnas, mida kontrollivad Süüria Kurdi Rahvakaitseüksused (YPG). 

Türgi meedia andmeil sisenesid eriüksused ja soomusmasinad Süüriasse mitmest erinevast punktist.

Pealetungi, mille tegi võimalikuks USA vägede lahkumine, valmistati ette õhurünnakute ja suurtükitulega. 

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan oli teatanud pealetungist Süüria kirdeosas kurdide kontrollitavatele aladele eelnevalt Twitteris.

Õhurünnakud ja suurtükituli sundisid kodudest põgenema tuhandeid tsiviilisikuid. Süüria Inimõiguste Vaatluskeskuse andmeil sai neis surma vähemalt 15 inimest, neist kaheksa tsiviilisikud. 

Pealetung on näinud vältimatu pärast seda, kui USA president Donald Trump teatas oma sõdurite taandumisest piirilt.

Türgi sõjaline operatsioon on pälvinud ulatuslikku rahvusvahelist hukkamõistu ning täna kutsutakse sellega seoses kokku ÜRO Julgeolekunõukogu erakorraline istung.

Valge Maja nimetas Türgi pealetungi "halvaks mõtteks", kuigi andis ise selleks Erdoğanile sisuliselt vabad käed ning lõhkus liitlassuhte kurdi jõududega, kes olid viis aastat Süürias Islamiriigi vastu peetud maismaalahingute juhtivaks jõuks. 

Kurdi allikate andmeil sai operatsiooni esimestel tundidel tabamuse vähemalt 16 nende positsiooni. Kurdide juhitavad Süüria Demokraatlikud Jõud (SDF) vastasid omapoolse piiriülese suurtükitulega. 

SDF kutsus rahvusvahelist üldsust üles kehtestama piirkonnas lennukeelutsooni, et vältida ähvardavat humanitaarkriisi. 

Erdoğan, kes nimetas rünnakut operatsiooniks Rahukevad, ütles, et pealetung on hädavajalik kärpimaks väidetavalt Türgi kurdi mässulistega seotud SDF-i võimu.

Ühtlasi soovib ta luua "turvatsooni" piiri Süüria poolel, kuhu Türgi võib tagasi saata osa 3,6 miljonist kaheksa aastat väldanud Süüria kodusõja põgenikust.

Pealetungi eel kuulutasid kurdi võimud piirkonnas välja üldmobilisatsiooni, ärgitades tsiviilelanikke suunduma Türgi piirile, et avaldada vastupanu sellel "ajalooliselt tundlikul ajahetkel". 

Kurdi liidrite sõnul vastutavad võimaliku humanitaarkatastroofi eest nende senised liitlased Ühendriigid ja kogu rahvusvaheline kogukond. 

Kurdi võitlejad on seadnud üles kontrollpunkte, kaevanud kaevikuid ja tunneleid ning rakendanud enda kaitseks muid abinõusid, kuid piirkonna lauge ja avatud maastik ei soosi kurde, kellel puuduvad õhujõud ja kelle relvastus on piiratud. 

Kurdide juhitav SDF on kaotanud IS-i vastastes operatsioonides aastate vältel 11 000 võitlejat. 

Oma teise ametiaja nimel kampaaniat tegevat Trumpi on tabanud kurdide saatuse hooleks jätmise eest kriitikatulv ka omaenda liitlaste poolt Washingtonis. 

Vabariiklasest senaatori Lindsey Grahami sõnul hülgas administratsioon kurdid häbiväärsel moel ning hoiatas, et kavatseb juhtida kongressi jõupingutusi selle nimel, et Erdoğan oma tegude eest ränka hinda maksaks.  

Kurdid on hoiatanud, et Türgi pealetung nullib sõjalised edusammud IS-i vastu ja võimaldab džihaadirühmituse ellujäänud liidritel taas oma redupaikadest välja tulla. 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...