Kaja projekteeriti uudse 3D mudeliga

Kaja eeskujul hakkab linn senisest täpsemat projekteerimist tellima ka oma teistele kerkivatele hoonetele.

Pilt: Albert Truuväärt

Kaja projekteeriti uudse 3D mudeliga

Kaja eeskujul hakkab linn senisest täpsemat projekteerimist tellima ka oma teistele kerkivatele hoonetele.

Tallinna tehnikakõrgkooli virtuaalreaalsuse laboris on juba valminud tulevase keskuse virtuaalne kolmemõõtmeline mudel. "3D mudeli abil saab projekteerimisvead leida juba projekteerimise käigus, nii et neid ei ole vaja hakata kõrvaldama ehitamise ajal," ütles linnapea Taavi Aas. "Hästi oluline on ka see, et hoone hooldamine saab olema lihtsam ja odavam kui praeguse maja puhul." 

Spetsiaalseid prille pähe pannes saab mängult tulevase hoone ümber ringi jalutada, vaadata seda igast kandist ja ka ülevalt katuse kohalt. Võimalik on minna veelgi kaugemale ning näha ekraanil tulevase ehitise iga kruvi, juhet või toru tema õiges asukohas, "käia" mööda koridore ja treppe, astuda sisse ruumidesse, kus olemas mööbel ja kõik muu eluks vajalik.

"Kui rääkida näiteks Tallinna teede all asuvatest torudest ja kaablitest, siis mõnikord on need ikka poole meetri jagu vale koha peale pandud," selgitas kommunaalameti juhataja Ain Valdmann. "Nüüd ütleb ehitaja, et eks ikka juhtub. Mudelprojekteerimise korral peaksime aga need andmed millimeetri täpsusega paika saama ja hiljem ei lõhu üht toru maasse pannes kogemata teist toru ära. Kui tulevikus on vaja mingeid kaevetöid teha, teame väga täpselt, kus labidas või kopp maasse lüüa."

Tehnikakõrgkooli ehitusinstituudi direktori Martti Kiisa sõnul on selline projekteerimine arenenud riikides kasutusel juba 1990ndatest, ja kindlasti kuulub sellele tulevik. Aasa sõnul kavatseb Tallinna linn teha sellise projekteerimise alal tehnikakõrgkooliga koostööd ja sõlmida ka asjakohase lepingu.

Laadimine...Laadimine...