Kaks maailmakuulsat balletti Tallinnas ühes õhtus

25. aprillil esineb Tondiraba jäähallis Tallinnas tantsutrupp Béjart Ballet Lausanne kaheosalise balletiõhtuga.

Pilt: Lauren Pasche

Kaks maailmakuulsat balletti Tallinnas ühes õhtus

Toimetaja: Vesta Reest

25. aprillil esineb Tondiraba jäähallis Tallinnas tantsutrupp Béjart Ballet Lausanne kaheosalise balletiõhtuga.

Viimasel ajal saab Tallinna publik näha üha sagedamini külaisballetti. "Korraldajate huvi on kasvanud, meie publik on aktiivne ja armastab eksklusiivsust – seda, kui tähed neile koju kätte tuuakse," rääkis Eesti Balletiliidu juhatuse esimees Triinu Upkin.

Tantsutrupp Béjart Ballet Lausanne esitab ühel õhtul kaks erinevat etendust. Õhtu esimene osa on ballett, mille lõi Gil Roman kümme aastat pärast trupi looja Maurice Béjart’i surma. Muusika autorid on Nick Cave ja Warren Ellis. See on variatsioon armastuse ja sisemise tantsu vajaduse teemal. Õhtu teises pooles saab näha Bejart'i enda loomingu fragmente.

"Maurice Béjart on üks märgilisemaid nimesid koreograafias," selgitas Upkin. "Mul on tema raamatu „Kirjad noorele tantsijale“ eestikeelne käsikiri (raamat pole eesti keeles ilmunud) ja olen lugenud, kuidas ta selle teemaga tegeles. Kui tuua välja vaid paar tema põhimõtet: tantsija peab olema enda vastu aus, tegema kõike kogu hingega ja unustama kõik muu."

Béjart jõudis hõlmata mitmeid tasandeid. Näiteks sidus ta etendustesse erinevaid muusikastiile, mis tollal ei olnud nii levinud võte. Ta oli Upkini sõnul suur filosoof, kes püüdis lahti mõtestada tantsija rolli.

Béjart lõi elu jooksul kolm truppi, millest kaks viimast − Kahekümnenda Sajandi Ballett ja Bejart Ballet Lausanne − mõjutasid 20. sajandi balletti. Béjart Ballet Lausanne’i lõi ta aastal 1987. "Nad on olnud väga populaarsed ja esinevad siiani paljude riikide lavadel," rääkis Upkin. "Eestis esinesid nad viimati üle viieteistkümne aasta tagasi Saku suurhallis etendusega „Ballet for Life"."

Maurice soovis 1970ndatel lavastada balletti Moskvas. Tolleaegne NSVLi kultuuriminister Jekaterina Furtseva oli sellest keeldunud sõnadega: "Teie loomingus ei ole muud kui seks ja jumal ja meil ei ole kumbagi vaja!", mille peale Maurice vastanud: "Ma arvasin, et need on üks ja seesama."

 

Laadimine...Laadimine...