Kaks ministrikandidaati ütlesid EKRE-le ära

Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal (EKRE) ei ole siiani õnnestunud leida asemikku Marti Kuusikule, sest kaks uueks väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaministriks pürgijat ütlesid konservatiividele ära.

Pilt: Scanpix

Kaks ministrikandidaati ütlesid EKRE-le ära

Toimetaja: Juuli Nemvalts

Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal (EKRE) ei ole siiani õnnestunud leida asemikku Marti Kuusikule, sest kaks uueks väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaministriks pürgijat ütlesid konservatiividele ära.

Mäletatavasti lubas EKRE juht, siseminister Mart Helme teisipäeval erakonna juhatuses heaks kiita ühe ministrikandidaadi. Sõelale oli jäänud kaks kandidaati väljastpoolt erakonda, IT-taustaga mees ja naine. Niisiis oli õhus võimalus, et EKRE lisab omaenda juhtide algatatud sugudeteemalisele debatile aktsenti naissoost ministri valimisega. Ühe kandidaadi nimi esitati ka peaministrile, refereerib BNS Postimehe artiklit.

Meedias levinud väite, nagu poleks üks kandidaatidest taustakontrolli läbinud, lükkas Helme ümber. "Küll vastab tõele see, et kaks inimest on lihtsalt ära öelnud," sõnas ta. Helme tunnistas nädala alguse sündmusi kokku võttes, et oli ülemäära optimistlikult džinni pudelist välja lasknud. "Ilmselgelt hindasin olukorda optimistlikumalt ja inimeste kõhklusi ei osanud nii palju arvesse võtta, kui see tegelikkuses on tõeks osutunud."

Helme sõnul on erakonnal praegu silmapiiril kolm kandidaati, nende seas kaks erakonna liiget. "Me võiksime võtta ühe inimese fraktsioonist ilma igasuguse probleemita, ta oleks ka valmis minema," kinnitas Helme.

Avalikustamata kandidaadi nime, lisas ta, et kõnealune riigikogulane on näidanud end erakonnas tegusana ning on oluline, et temasugused inimesed komisjonides ja riigikogu saalis tööd teevad. «Proovime veel paari kandidaati; vaatame, kuidas nendega läheb,» sõnas ta.

Helme lükkas ümber kuulujutud, nagu oleks tegu Jaak Madisoni või Ruuben Kaalepiga. Majanduskomisjoni üks kahest EKRE liikmest, ministritele häältesaagiga tuule alla teinud Siim Pohlak juhib erakonna fraktsiooni. Teine komisjoni liige, pikaaegse juhi- ja ettevõtluskogemusega riigikogulane Kai Rimmel vastas küsimusele, kas talle on tehtud ettepanek ministriks kandideerida, järgmiselt: «Jätan selle oma teada.»

Taustakontrolliks kindlat protseduuri ei ole. Võrreldes tavakodanikuga on valitsusjuhil selleks siiski rohkem võimalusi: erakond esitab kandidaadi nime ja sünniaja peaministrile, kes koostöös ametkondadega tema tausta üle vaatab. «Vastavalt seadusele viib PPA läbi taustakontrolle inimeste osas, kes on asumas tööle asutustesse ja hoonetesse, mille turvalisust PPA tagab,» selgitas politsei- ja piirivalveameti (PPA) pressiesindaja Martin Luige. Siia alla kuuluvad ka ministeeriumihooned.

Peaministril on võimalik kandidaadiga kohtudes küsida teadaoleva info põhjal täpsustavaid küsimusi, ütles peaministri büroo juht Johannes Merilai.

Laadimine...Laadimine...