KALEV KALLO: Alkoholi müük juhtidele mõeldud tanklas on absurd

"Kõik linnas haigutavad räämas tühimikud tuleks täis ehitada, nii saame täiendavaid linnakodanikke ja maksutulu," lausus vastne volikogu esimees Kalev Kallo. "Paljud inimesed, kes naabervaldadest tööle pendeldavad, võiksid elada linnas."

Pilt: Albert Truuväärt

KALEV KALLO: Alkoholi müük juhtidele mõeldud tanklas on absurd

Ivo Karlep

"Kõik linnas haigutavad räämas tühimikud tuleks täis ehitada, nii saame täiendavaid linnakodanikke ja maksutulu," lausus vastne volikogu esimees Kalev Kallo. "Paljud inimesed, kes naabervaldadest tööle pendeldavad, võiksid elada linnas."

Tallinn ongi paljud riigi sotsiaalsed kohustused vabatahtlikult enda õlgadele võtnud. Linn hoolitseb näiteks riigimaanteede eest, mis linna piirist sadamani jooksevad, aga valitsus ei eralda selleks piisavalt vahendeid. Kas see on teie meelest õiglane?

Jah, ma tean, et kohalike omavalitsuste eraldisi teede remondiks ja ehituseks kütuseaktsiisist on vahepeal nii drastiliselt vähendatud, et see on lausa piinlik. Tallinna osa on sealt alati olnud imepisikene, võrreldes sellega, milline hulk autosid siin sõidab, ja see pole kaugeltki mitte ainult linlaste transport. Samas on sadamasse viivad riigiteede pikendused välja ehitamata. Me näeme, et sadamast tulevad rasked veoautod, mis kulutavad Tallinna tänavaid ja vajutavad oma raskusega asfalti vaod.

Oleks loogiline, et riik paneks suurte magistraalide ehitamisele õla alla. Ülemiste sõlme jaoks eelmisel rahastamisperioodil küll saadi natukene, aga linn kulutas selle ehituse peale ka väga suure summa. Oleks hea, kui nüüd Euroopa raha ikka tuleks Tallinna ka sadama väljasõidutee ehitamiseks ja Haabersti ristmiku rajamiseks. Aga on veel hulk magistraale, mille rajamine vajaks riigi toetust, sest neid ei kasuta ainult tallinlased. See kõik on jäetud Tallinna kaela, aga kui leitakse kusagilt mingi väike auk, siis on suur kisa lahti, et linn ei tee midagi. See on juba väga kaua aega kestnud vale suhtumine.

Kuidas suhtute valitsuse poliitikasse?

See on tõmblemine, mis praegu riigi tasemel toimub: teeme nii, ei tee nii, tõstame maksu, oi, liiga palju vist sai... Kolmas ütleb, et tõstame hoopis toda maksu... Kui seda räägivad valitsuse liikmed, siis inimesed ikkagi võtavad neid sõnu puhta kullana. Ja ärgataksegi hommikul hirmuhigiga üles, ning juba räägitaksegi raadios uuest maksust. Inimene hakkab kohe arvutama, mis see talle kaasa toob.

Kuidas suhtute sotsiaalmaksu langetamisse ning seejuures kütuseaktsiisi jm maksude tõstmisse, millega valitsus ähvardab?

Üheprotsendiline sotsiaalmaksu langetamine kedagi ei päästa ning see on vaid näiline kosmeetiline lahendus, samas selle arvelt tehaksegi ränki maksutõuse. Diislikütuse aktsiis näiteks tõuseb 14%. Kütuseaktsiisi tõusuga tekitatakse tõsine probleem ühistranspordi jaoks, kus bussidele kulub palju kütust.

Seega näilise 1%-se sotsiaalmaksu alandamise katteks tehtav on tõsine hoop kogu Eesti majandusele, sest kütusehindade tõus ei mõjuta ainult autosõitjaid, vaid ka veondust, samuti mõjub nii suur aktsiisitõus ühistranspordile. See koalitsioonileping annab tõsiselt pärssiva hoobi kogu Eesti majandustegevusele. Jääb üle vaid loota, et valitsus lahkub enne, kui suudab oma ideed ellu viia.

Nii et sotsiaalmaksu langetamine ei too mingit kasu?

Ma arvan küll, et see ei anna midagi. Sotsiaalmaksu langetamine vähendab natukene tööjõukulusid, aga nagu ettevõtjad on toonitanud, moodustab see üks protsent nii imepisikese osa tööjõukuludest, et seda mingiks majanduse ergutamise imeks täna küll lugeda ei saa. See on rohkem linnukese pärast tehtud. Siis saab tõsta püsti loosungi: me alandame tööjõumakse!

Koalitsioonileppesse on kirjutatud üldine lause, et ühtne Tallinn lammutatakse ning selle asemele tehakse kolm regiooni. Kuidas sellesse suhtute?

Seda ma nimetaksin küll tekkinud valitsuskoalitsiooni agooniaks. Riigis on nii palju vaja ära teha, aga probleem on selles, et meie väikesed vallad pole olnud jätkusuutlikud. Ja sel taustal kukub kusagilt välja idee, et hakkame ühte suuremat ja hästi toimivat omavalitsust tükeldama! Seda ei saa küll teisiti nimetada kui suureks lolluseks, kui üldse keegi niisugust ideed tõsiselt peaks võtma.

Milliseid rumalusi valitsus raha saamiseks veel võib välja mõelda?

Kui näpud põhja lähevad, siis pole välistatud, et koalitsioon ka riigivara müüma hakkab. Reform on alati jutuks võtnud Tallinna Sadama börsile viimise, mis tähendab osa aktsiate mahamüümist. Viimaste riigiettevõtete mahamüümine oleks aga mõistagi katastroof.

Keit Pentusel õnnestus kunagi Edgar Savisaar linnapea kohalt kangutada. Isegi Delfi juht Urmo Soonvald on nimetanud seda kõige räpasemaks võimuhaaramiskatseks. Poole aasta pärast oli Savisaar kõigest hoolimata ametis tagasi. Kas teie arvates on võimalik, et hakatakse taas volinikke mõjutama, lootes mõnede esindajate ületulekule?

Võimalus, et teatud volikogu liikmeid mõjutatakse, on alati õhus. Linnavolinikud on ju kõik inimesed, ja inimesed, nagu me ju hästi teame, on ühel või teisel kujul mõjutatavad. Oleneb muidugi asjaoludest ja olukorrast. Aga erakonnavahetus, kui väljenduda viisakamalt ja mitte öelda ülekargamine – see võimalus on õhus alati. Viimases riigikogu koosseisus lahkus Keskerakonnast kokku seitse inimest, kuid on ka teistest erakondadest lahkunuid. Seda ei peaks kartma.

Milliseid uusi ideid ja arengusuundi tahaksite te Tallinnas näha?

Esiteks tahaksin küll loota, et riigi valitsus ei hakka jälle mingeid lollusi tegema á la Tallinna tükeldamine või volikogu koosseisu vähendamine või muid asju, mis segavad linna arengut. Tallinlastele on kõige olulisem linna stabiilne ja rahulik areng. Näiteks et kõik teavad, et ka aasta ja kahe pärast saavad nad kasutada tasuta ühistransporti, et eluasemekulud ei tõuseks jälle järsult ja ootamatult, et neid saaks mitme aasta peale rahulikult ette planeerida. Siis saab igaüks pühendada rohkem aega ja energiat oma huvialadega tegelemisele ja end arendada, mitte ei pea iga päev paaniliselt mõtlema, et ei tea, mis homme juhtub, et kas ma suudangi enam transpordi ja oma maja kütte eest maksta. Nii et minu arvates on eelkõige tähtis stabiilsus. Muidugi peab linna võimalustest lähtudes edasi arendama kõiki teenuseid.

Kas linna alkoholimüügipiirangud on teie arvates mõistlikud?

Linna alkoholipoliitika on õige ja seda tuleb igati toetada. Kahjuks ei olene kõik linnast. Minu kogemused riigikogus näitasid, et kui me püüdsime alkoholireklaami või alkoholimüüki piirata, siis need seaduseelnõud hääletas koalitsioon välja. Samas muidugi väidetakse ka, et meil esineb liigjoomist, et see on probleem. Elu näitab, et ainult selgitusest ei aita. Absurd on ju see, et bensiinijaamas, kust sõidavad läbi autojuhid, on müügil alkohol. No tule taevas appi, kui tsiteerida klassikuid. Siin on ka linn olnud õigel teel, keelates alguses öise müügi. Küll oli siis suur kisa, aga lõpuks saadi siiski aru, et see oli õige. Linn teeb tänuväärset tööd, kui võitleb joomisega, eks tuleb leppida, et see käib nagu vesi uuristaks kivi, ikka tilk tilga haaval. Võitled ja võitled, ükskord on ikka tulemus käes.

Mis on veel Tallinna arengul pinnuks silmis?

Linn peab ette valmistama elamuehituseks maa-alasid. Sinna hulka käivad teed ja muud tehnovõrgud. Meil lihtsalt pole veel piisavalt raha, et teha kõike, mida tahaksime. Seadusesse on sisse kirjutatud niisugune kaval klausel, et kohalik omavalitsus arendab tehnovõrke, kui ei lepita kokku teisiti. Aga üldjuhul lepitakse kokku. Kuna linn ei suuda, siis arendajad peavad paljud asjad ise tegema. Ja pahatihti tuleb see taristu rajatavate hoonete kvaliteedi arvelt, mis minu arvates väga hea ei ole.

Kõik haigutavad tühimikud majade vahel, mõned neist väga rääma lastud, tuleks täis ehitada. Nii saame täiendavaid linnakodanikke ja maksutulu. Me teame, et väga palju inimesi käib praegu Tallinnas tööl naabervaldadest, aga nad tarvitavad kõik linna taristut. Hommikul on suured autokolonnid sisse sõitmas, tööpäeva lõpul välja minemas. Paljud neist inimestest, kes niimoodi pendeldavad, võiksid elada linnas. Ei pea ju iga hinna eest põgenema põllu peale, linna piiri taha.

Millega tegelete vabal ajal?

Kahjuks peab ütlema, et ega neid vabu hetki eriti palju ei ole. Viimased seitse aastat elan Kakumäel, minu arvates on seal nii tore, et kui on vaba hetk, siis pole midagi paremat kui aias omaenda roosidega toimetamine. Ega sealt mujale nii väga ei kipugi. Tore on natukene peenardega vaeva näha kevadel ja sügisel, et oleks suve läbi ilus! 
 

Laadimine...Laadimine...