Kaljulaid: otsustajad peaksid kübervaldkonda paremini tundma õppima

President Kersti Kaljulaid ütles täna Brüsselis toimuval iga-aastasel Euroopa kaitsekonverentsil, et otsustajad peaksid kübervaldkonda paremini tundma õppima.

Pilt: Scanpix
Eesti

Kaljulaid: otsustajad peaksid kübervaldkonda paremini tundma õppima

President Kersti Kaljulaid ütles täna Brüsselis toimuval iga-aastasel Euroopa kaitsekonverentsil, et otsustajad peaksid kübervaldkonda paremini tundma õppima.

"Enamasti poliitikud nõustuvad, et küberteemad on olulised, ning mõistavad valdkonna sõnavara ja toetavad kübervaldkonna initsiatiive," sõnas Kaljulaid. "Samas näitas Tallinnas toimunud EL CYBRID-harjutus, et kuigi poliitikud on need, kes langetavad küberrünnaku puhul otsuseid, ei ole nende teadlikus ja arusaamine küberintsitentidest veel piisav," lisas riigipea.

"Kõigi uhkete initsiatiivide, küberkaitse programmide ja uute institustioonide kõrval ei tohiks unustada inimlikke vigu ja madalat küberhügieeni, mis võivad põhjustada julgeolekuprobleeme ka tulevikus," lausus president.

Arengud ja väljakutsed kübervaldkonnas tingivad vajaduse tegeleda pidevalt homsete tundmatute muutujatega, nagu näiteks tehisintellekt, lausus Kaljulaid. "Viimase kümne aastaga on kübervaldkond sedavõrd kiiresti arenenud, et küberrünnakud pole enam midagi üllatavat või uut," lisas president.

Presidendi sõnul ei ole kübervalkonna kiire arengu tõttu võimalik olla valmis kõigiks võimalikeks stsenaariumiteks või valmistada otsustajaid ette konkreetseteks sündmusteks, kuid esimese sammuna saab juurutada küberhügieeni.

Riigipea kohtus neljapäeva hommikul ka Euroopa Liidu (EL) välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogheriniga, et arutada lähenevaid EL-i tippkohtumisi Euroopa naabruspoliitika riikidega ja Aafrikaga, Eesti EL-i eesistumise käiku ning Euroopa kaitsekoostööd.

President Kaljulaid rääkis lähemalt oma hiljutistest visiitidest Gruusiasse ning Aafrikasse. Presidendi sõnul on EL-i ja Aafrika Liidu vahel mitmeid koostöövõimalusi nii majanduse, tehnoloogia kui digitaalse arengu valdkonnas. "Soovin muuta arusaama, et idapiirkonna riigid on ainult huvitatud koostööst idapoolsete riikidega ja kavatsen kindlasti ka edaspidi lõunapoolsetele riikidele rohkem tähelepanu pöörata," lausus Kaljulaid.

Laadimine...Laadimine...