Kaljulaid: Tartu rahuleping on ja jääb Eesti riigi sünnitunnistuseks

President Kersti Kaljulaid ütles Tartu rahu 100. aastapäeval, et Tartu rahuleping oli, on ja jääb Eesti riigi sünnitunnistuseks.

Pilt: Albert Truuväärt
Eesti

Kaljulaid: Tartu rahuleping on ja jääb Eesti riigi sünnitunnistuseks (1)

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

President Kersti Kaljulaid ütles Tartu rahu 100. aastapäeval, et Tartu rahuleping oli, on ja jääb Eesti riigi sünnitunnistuseks.

Tartu rahuleping mitte ainult ei vormistanud võitu juriidiliselt ja diplomaatiliselt, vaid pani aluse ka Eesti laiemale tunnustamisele iseseisva ja suveräänse riigina; rahvusvaheliste suhete subjekti, mitte objektina, ütles Kaljulaid pühapäeval Tartu rahulepingu sõlmimise 100. aastapäeva tähistamisel Tartus.

"Tartu rahuleping oli, on ja jääb Eesti riigi sünnitunnistuseks. Ja ta kehtib. Eesti ei liitunud vabatahtlikult Nõukogude Liiduga. Meid okupeeriti. Me taastasime oma iseseisvuse õigusliku järjepidevuse alusel. Samal ajal peame ka meie austama rahvusvahelist konsensust, et Euroopa sõjajärgseid piire enam ümber ei joonistata. Vastupidine retoorika tekitab asjatut segadust," rääkis Kaljulaid. "Teekond võidu ja Tartu rahuni ei olnud kerge. Edu pandiks oli diplomaadisulg, mis astus ühte jalga ühise eesmärgi nimel sõdurimõõgaga. Üks ei oleks saanud teiseta ja vastupidi."

Kaljulaid osales pühapäeval Tartu rahu 100. aastapäeva tähistamisel Tartus, ​asetas pärja Julius Kuperjanovi hauale ja Kalevipoja monumendi juurde, osales lipurongkäigul Jaani kirikusse ja järgneval oikumeenilisel tänujumalateenistusel, Vabadussõja uue koguteose esitlusel Tartu linnamuuseumis ning Tartu rahu sajandal kontsertaktusel Vanemuise kontserdimajas.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...