KARDAVAD KLIENTE KAOTADA: Kohvikud suitsetamise keelamisega väliterrassil ei kiirusta

"Inimesed on alati suitsetanud ja jäävadki suitsetama. Pigem tehku nad siis oma suitsu kohviku väliterrassil, kui et lähevad seda kuhugi nurga taha tegema ja seal kõike reostavad," arvas vanalinna kohviku Albion juhataja Lana Pavlova, kelle sõnul klientidele väliterrassil suitsetamise keelamine tooks kindlasti kaasa ka klientuuri vähenemise.

Pilt: Scanpix

KARDAVAD KLIENTE KAOTADA: Kohvikud suitsetamise keelamisega väliterrassil ei kiirusta

Ragne Jõerand

"Inimesed on alati suitsetanud ja jäävadki suitsetama. Pigem tehku nad siis oma suitsu kohviku väliterrassil, kui et lähevad seda kuhugi nurga taha tegema ja seal kõike reostavad," arvas vanalinna kohviku Albion juhataja Lana Pavlova, kelle sõnul klientidele väliterrassil suitsetamise keelamine tooks kindlasti kaasa ka klientuuri vähenemise.

Tervise Arengu Instituudi kommunikatsioonijuht Maris Jakobsoni sõnul saadeti laiali ligi 2000 kohvikule ja restoranile üleskutse aidata laualrääkijate abil kaasa suitsuvabade keskkondade tekkele – esimene lauarääkija juhib klientide tähelepanu passiivse suitsetamise riskidele ja teine palub õue või terrassi alal suitsetamisest üldse loobuda.

"Kui palju ettevõtteid aktsiooni toetab, me ei tea, sest firmadel pole kohustust meie teavituskirjale vastata, aga need vähesed, kes on meile vastanud, on tänulikud abi eest," ütles Jakobson.

Selleks, et kohvikud ja restoranid saaksid hõlpsamini kujundada suitsuvabasid keskkondi, kujundas TAI ise valmis kaks versiooni lauarääkijatest.
"Kujundasime neile valmis kahe nn lauarääkija PDF-formaadis kujundused, mida nad saavad oma kohviku või restorani õueala laudadel kohe kasutusele võtta. Esimene lauarääkija aitab juhtida klientide tähelepanu passiivse suitsetamise ohtudele ning teine palub õuealal või terrassil suitsetamisest üldse loobuda. Valik, mida kasutada, on ettevõtjate endi teha. Kujundused on A5 formaadis, need on valmis printimiseks nii värvilise kui ka mustvalge printeriga. Vajadusel saab nende suurust ja kuju muuta, et need sobituksid juba olemasolevatesse lauarääkijatesse," rääkis Jakobson.
 
Väliterrassil suitsetamise keelamine on ärile kahjulik

Tallinna vanalinnas asuva kohviku Albion juhataja  Lana Pavlova pole nõus sellega, et inimestele tuleks kohviku väliterrassidel suitsetamine ära keelata.

"Inimesed on alati suitsetanud ja jäävadki suitsetama. Pigem tehku nad siis oma suitsu kohviku väliterrassil, kui et lähevad seda kuhugi nurga taha tegema ja seal kõike reostavad," arvab Pavlova.

Pavlova tõdes, et klientidele väliterrassil suitsetamise keelamine tooks kindlasti kaasa ka klientuuri vähenemise ja see oleks majanduslikult kahjulik ka ettevõttele.

"Meie püüame leida keskteed ja meil on olemas kaks terrassi – üks suitsetajatele ja teine mittesuitsetajatele ning terrassi valime vastavalt tuule suunale, et võimalikult palju vähendada suitsu levikut," pakkus ühe võimaliku lahenduse välja kohviku Albion juhataja Pavlova.

Pavlova leidis, et lisaks ettevõtjatele jääb sellise otsuse puhul riigil saamata kasum ja kõikjal hakkab lokkama mustus, kus konisid visatakse kuhu juhtub.  

"Meie klientidest ma näen, et kuigi kohvikus suitsetajate osakaal on tasapisi paari aasta jooksul vähenenud, siiski ligi 70% meie klientidest suitsetab."       

Samas on Pavlova nõus, et siseruumides peab olema suitsetamine keelatud, sest isegi hea ventilatsiooni puhul ei saa suitsu vältida. "See on õige otsus, aga et tänaval suitsetamine teeks rohkem kahju, kui mõni tossav vabrik, ma ei usu," ütleb Pavlova.

Hella Hundi vahetusevanema Kätlin Nõmme sõnul on nende klientidel lubatud väliterrassil suitsetada ja temani pole jõudnud infot, et kedagi oleks väljas suitsetamine häirinud.

"Ma pole ise kuulnud, et keegi paluks suitsetajatel eemale minna, sest see häirib neid. Samas on paljudele väliterrasse selleks kohaks, kus suitsu teha ja sinna selle mõttega tihti ka minnakse," nendib Nõmm.

Hella Hundi vahetuse vanem Nõmm tõdeb, et ega ühegi keelu pärast tõeline suitsetaja oma suitsu tegemata ei jäta ja siis leitakse lihtsalt mingi muu koht.

"Ju nad siis kogunevad kohviku ette ja teevad seal oma suitsu ära, mis omakorda tähendab, et ukseesine saab sigaretikonisid täis olema ja see pole ka kena," arvas Nõmm.  

Rootslased teeksid hädapärast nuusktubakat

Tallinna vanalinnas Olde Hansa terrassil suitsu ja kohvi nautiv Rootsi turist Sven  ütleb ausalt, et kui tal ei lubata enam välikohvikus suitsu teha, siis tema hakkab õues tegema nuusktubakat. "See on ju ikka lubatud ka kohvikus ja oma kodus rõdul ei saa keegi mul suitsetamist ära keelata. Samas olen ma vastu sellistele osalistele piirangutele, kui on vaja midagi keelata, eks nad siis keelaku täielikult," ütleb Sven.

Sven tunnistab, et suitsetajana hakkaks ta kindlasti eelistama nende kohvikute terrasse, kus lubatakse väljas suitsu teha. "Meil Rootsis on praegu välikohvikutes suitsetamine lubatud, aga lähiajal on kavas ka meil suitsetamine väliterrassidel keelata. Ühiskonnas on sellesse suhtumine 50:50," lisas Sven.

Jaapanis välikohvikus suitsetamist ei keelata

"Jaapanis tohime me küll väljas kohvikutes suitsetada, aga tegelikult oleks see tore küll, kui suitsetajad arvestaksid ka teiste inimestega. Mind isiklikult häirib, kui keegi minu lähedal suitsetab. Jaapanis on meil eraldi kohvikud suitsetajatele ja mittesuitsejatele ja mina valin selle, kus on suitsuvaba. Jaapanlased on üldse õhupuhtuse osas väga tundlikud ja seega on ka passiivne suitsetamine paljudele vastuvõetamatu," räägib jaapanlanna Yure.

Belglased on teadlikud passiivse suitsetamise riskidest

Belglased Karen ja Ian on väga selle poolt, et välikohvikutes keelustataks suitsetamine, kuigi neid isiklikult suitsetajad välikohvikutes ei häiri.
"Samas, kui mõne inimesel on hingamisprobleemid, siis neile võib ka kõrvalt lauast tulev suitsupilv olla probleemiks ja raskendada hingamist. Mis puutub Belgias väliterrassidel suitsetamisse, siis see pole keelatud, aga inimesed seda eriti ei tee, sest ka meil on üldine hoiak selle poole ühiskonnas, et suitsetamist peaks vähendama," räägivad noored belglased Karen ja Ian.

Soomes võib väliterrassil suitsu teha

Keskealine soomlanna Lisa, kes pahvib ühes Raekoja platsi välikohvikus mõnuga sigaretti, leiab, et välikohvikutes suitsetamine peaks olema igaühele siiski lubatud. "Nii hea on ju lõõgastuda ja väljas suitsu nautida. Loomulikult ma vaatan, et ma teistele näkku ei pahviks ja seni pole mul probleeme olnud. Kui nüüd Tallinnas keelatakse välikohvikutes suitsetamine ära, siis peame otsima teise koha, kus suitsu teha. Soomes on väliterassidel suitsetamine lubatud," mainib  Lisa. 

Tema kaasmaalane Päivi aga on suisa vastupidisel seisukohal. "Mind kohe väga häirib, kui keegi minu kõrval suitsu teeb, isegi väljas. Ma saan sellest siis kohutava peavalu ja seega valin ma alati hoolega, kus ma kohvitama istun," lisab Päivi.

Passiivne suitsetamine ohustab meid kõiki

TAI  kommunikatsioonijuht Maris Jakobsoni sõnul on väga oluline tõsta inimeste teadlikkust lisaks otsesele suitsetamisele ka passiivse suitsetamise ohtudest.
 
"Kuna kõige ohtlikum on tubakasuits kinnises ruumis, keelab toitlustusasutuste sees suitsetamist seadus. Ent ka vabas õhus suitsetades hingavad teised inimesed sisse suitsetaja tekitatud mürgist suitsu. Kohvikute, restoranide ja muude toitlustusasutuste õuealadel suitsetamist seadus küll ei reguleeri, ent soovime inimeste teadlikkust ka selles osas tõsta ning see oligi põhjus, miks selle üleskutse tegime. Lisaks on meie eesmärk laiendada alasid, kus inimesed võivad tubakasuitsu sisse hingamata viibida. Usume, et teadlikkuse suurenedes muutuvad suitsetajad mittesuitsetajate suhtes tähelepanelikumaks ning hakkavad nendega rohkem arvestama," selgitab Jakobson.
 
Jakobson lisab, et passiivne suitsetamine toitlustusasutuste õuealadel ei mõjuta ainult kliente, vaid ka nende ettevõtete töötajaid. 

"Lisaks sellele, et teenindaja puutub sigaretisuitsuga kokku õuealal kliente teenindades, kinnitab värske uuring ka seda, et kui suitsetatakse kohvikute ja restoranide välisuste läheduses, levib tubakasuits siseruumidesse ning sunnib seesviibijad, sh seal töötavaid inimesi enda teadmata passiivselt suitsetama. Kui suitsetatakse kohe välisukse kõrval, võib siseruumis nikotiini kontsentratsioon olla isegi veidi suurem kui väljas  ̶  oleme kõik tundnud sissepääsude lähedalt siseruumidesse levivat tubakasuitsu lõhna," nendib Jakobson.
 
Kuigi Eestis pole siiani läbi viidud uuringut, kui suurt ohtu kujutab inimese tervisele passiivne suitsetamine toitlustusasutuste õuealadel, näitas  sotsiaalministeeriumi ja TAI 2014. aastal tellitud uuring, et 72 protsenti mittesuitsetajatest oli viimase kuu jooksul kokku puutunud passiivse suitsetamisega: 61 protsenti puutuvad tubakasuitsuga kokku õues ning 47 protsenti suletud ruumis.
 
Täpsemat infot passiivse suitsetamise ohtudest leiab siit.

Laadimine...Laadimine...