Karilaid: koalitsioonilepingu avamisest on saamas Ossinovski proovikivi

"Nad kas saavad koalitsioonilepingusse sisse viia sisulisi muudatusi või lahkuvad sirge seljaga. Vanaviisi enam jätkata ei saa, sest praegu on sotsiaaldemokraatide uue esimehe Jevgeni Ossinovski tuleproov," tõdes Keskerakonna juhatuse liige Jaanus Karilaid.

Pilt: Scanpix

Karilaid: koalitsioonilepingu avamisest on saamas Ossinovski proovikivi (2)

"Nad kas saavad koalitsioonilepingusse sisse viia sisulisi muudatusi või lahkuvad sirge seljaga. Vanaviisi enam jätkata ei saa, sest praegu on sotsiaaldemokraatide uue esimehe Jevgeni Ossinovski tuleproov," tõdes Keskerakonna juhatuse liige Jaanus Karilaid.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus jätkas eile koalitsioonipartneritega läbirääkimisi, et viia võimuleppesse sisse täiendused. Reformierakond on aga seni kategooriliselt tagasi lükanud sotside ettepaneku tõsta tulumaksu, et leida katteallikaid sotside maksumuudatuste ettepanekutele, näiteks tulumaksuvaba miinimumi tõstmisele 400 euroni, vahendas Tallinna Televisioon.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatuse hinnangul on koalitsioonilepingu uuendamine möödapääsmatu ning see loodetakse ära teha augustikuu jooksul.

Keskerakonna juhatuse liige Jaanus Karilaid leiab, et koalitsioonilepingu avamisest on saamas sotside uue esimehe Jevgeni Ossinovski proovikivi. "Tunnustus sotsiaaldemokraatidele, et nad üritavad väga kehva mängu juures head nägu teha. On kaks varianti, nad kas saavad koalitsioonilepingusse sisse viia sisulisi muudatusi või lahkuvad sirge seljaga. Vanaviisi enam jätkata ei saa, sest praegu on sotsiaaldemokraatide uue esimehe Jevgeni Ossinovski tuleproov," tõdes Karilaid.

Sotside peasekretär Inara Luigas oli esialgu aga optimistlikum. "Ma usun, et ka Reformierakond saab aru, et tuleb alustada debatti. Milliste tulemusteni jõutakse, seda ei oska keegi ennustada," rääkis Luigas ja lisas, et Reformierakonna moto on olnud tulumaksu mitte tõstmine, aga tegelikult tuleks kogu maksusüsteem üle vaadata.

Politoloog Rein Toomla ütles Tallinna TV-le laupäeval, et uued pinged võivad puhkeda septembri lõpus, kui valitsus peab riigikogule arutamiseks esitama järgmise aasta riigieelarve.

Jaanus Karilaid lisas, et nüüd sõltub kõik Jevgeni Ossinovski, Margus Tsahkna ja Taavi Rõivase oskustest midagi kokku leppida. "Tehakse midagi valitsuse maine tõstmiseks. Algas kõik ju sellega, et peaministri usaldus on väga madal, rahvas on pannud talle hindeks "2"," meenutas Karilaid.

Politoloog Rein Toomla sõnul on siiski võimalik, et eelarve tüli võib viia erakorraliste valimisteni. Sama meelt oli ka riigikogu liige Jaanus Karilaid. "Riigieelarve ongi kokkulepete peegeldus. Kui kokkulepped saadakse, on 59 häält olemas ja riigieelarve vastuvõtmisega probleeme ei teki. Kui mingid asjad jäävad läbirääkimata, tuleb riigieelarve menetlemine kahtlemata väga huvitav. Sel juhul on kaks varianti, kas tuleb uus koalitsioon või erakorralised valimised."

Küsimusele, kas sotside hulgas valitseb üksmeel või on tekkinud lahkarvamusi, vastas Inara Luigas: "Sel teemal on spekuleeritud nagu sotside leeris käiksid võitlused. See on kindlasti üledramatiseeritud. Viimane juhatuse konstruktiivne koosolek näitas just seda, et edasi minnakse täpselt nende teemade ja ettepanekutega, mis piirkondadest tulid. Mingeid sisevõitlusi meil ei ole," kinnitas Luigas lisades.

Luigas märkis, et muidugi võib spekuleerida igasuguste arvude ja mõtteavaldustega, ent seda teed, mille sotsiaaldemokraadid on nüüd valinud, toetavad kõik piirkonnad. "Sellest võib järeldada üht – meie erakond on sel teel väga ühtne," sõnas Luigas.

Jaanus Karilaiu sõnul on tervikuna Eesti ühiskonna jaoks kasulik, kui Reformierakond jääks opositsiooni. "Seda on pikki aastaid räägitud ja väga kaua oodatud. Küsimus on, millal see aeg tuleb?"

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...