KASULIK ÄRI: Aastas varastatakse rattaid nelja miljoni euro eest

"See on varastele väga tulus äri," nentis Bike-ID turundusjuht Kadi-Riin Leisalu, kelle sõnul varastatakse aastas rattaid 10 000 ringis, ent politseisse teeb avalduse vaid üle 1200 ohvri. Politsei võib varastatud rattad ju üles leida, ent kui ei tea, kellele need kuuluvad, jäävad rattad ikkagi tagastamata. Ühed ohtlikumad kohad, kuhu oma ratas parkida, on Coca-Cola Plaza, Kristiine keskus ning Rae ja Viimsi vallad.

Pilt: Scanpix

KASULIK ÄRI: Aastas varastatakse rattaid nelja miljoni euro eest (4)

Ragne Jõerand

"See on varastele väga tulus äri," nentis Bike-ID turundusjuht Kadi-Riin Leisalu, kelle sõnul varastatakse aastas rattaid 10 000 ringis, ent politseisse teeb avalduse vaid üle 1200 ohvri. Politsei võib varastatud rattad ju üles leida, ent kui ei tea, kellele need kuuluvad, jäävad rattad ikkagi tagastamata. Ühed ohtlikumad kohad, kuhu oma ratas parkida, on Coca-Cola Plaza, Kristiine keskus ning Rae ja Viimsi vallad.

"Eelmine nädal saadi vaid kahe päevaga kätte varastatud jalgratas, mis oli Bike-ID-s registreeritud. See on hea tulemus, arvestades, et aastas varastatakse Eestis ligikaudu 10 000 jalgratast ja vaid 1200 kohta tehakse avaldus, sest inimestel pole lihtsalt anda politseile kogu vajalikku infot ratta kohta, et nende ratta kadumist saaks registreerida," lisas Leisalu.

Leisalu tõi näiteks, et eelmisel aastal leiti ühest pandimajast üle 60 jalgratta, mille omanikest suutis politsei tuvastada vaid kaks. Kuna rattaid varastatakse umbes 10 000 aastas ning keskmise jalgratta hind on 400 eurot, varastavad pikanäpumehes aastas hinnanguliselt nelja miljoni euro eest jalgrattaid.

Ühed ohtlikumad kohad, kuhu oma ratas parkida, on Coca-Cola Plaza, Kristiine keskus ning Rae ja Viimsi vallad.

Firma Bike-ID on üks seitsmest Eesti firmast, kes 1. juunil tutvustab oma ideed Yorki hertsogi Andrew juhitaval idufirmade võistlusel.
Kuna rattavarguste arv Eestis on küllalt suur ja paljusid rattaid ei saa politsei otsida lihtsalt seetõttu, et inimesed ei tea oma ratta eritunnuseid, raaminumbrit, toojat, brändi jne, siis selle mure lahendamiseks on firma Bike-ID loonud interneti- ja mobiilipõhise keskkonna, kus iga inimene saab oma ratta tasuta registreerida.

"Bike-ID rattaregister talletab kõik need andmed täiesti tasuta ja need on piiriüleselt kõigile kättesaadavad ja kontrollitavad. Politseiuurijatel on eraldi sissepääs sinna keskkonda. Kui ratas ära varastatakse või politsei leiab mõne ratta, siis saab meie andmebaasist teha päringuid. Tavaliselt proovitakse rattaid kiirelt kolmandale isikule maha müüa ja igaüks saab teha meie andmebaasi päringuid ja näha, kas tegu on registreeritud rattaga, kadunud rattaga või varastatud rattaga, et mitte osta varastatud ratast," rääkis Leisalu.

Hetkel on end Bike ID kliendiks registreerinud ligi 9000 ratast.

Tasuta turvakleebis peletab varast

Leisalul on hea meel tõdeda, et tänu nende uuel süsteemile saadi eelmisel nädalal kätte Harku vallas varastatud jalgratas.
"Seal läks kaduma lapsele Hawaii ekspressist ostetud jalgratas. Kuna meil on koostöö 55 Eesti rattamüüjaga sh Hawaii ekspressiga, siis pandi lapse rattale ostu sooritades peale tasuta Bike-ID lasergraveeritud ja 48 tunni jooksul ülitugevasti kinnituv kleebis ja vanemad registreerisid ratta meie Bike-ID keskkonnas. Rattavargusest pandi teade ka Facebooki ja juhtus nii, et üks samas Harku vallas elav noormees Kristjan märkas oma trepikoja juures varastatud rattale sarnaste tundemärkidega ratast. Noormees kontrollis meie Bike-ID keskkonnas selle ratta raaminumbrit ja selgus, et tegemist ongi varastatud rattaga. Kohe teati sellest politseile ja omanik sai oma ratta tagasi, minu andmetel siiani varastajat veel kindlaks tehtud pole," rääkis Leisalu.

Lisaks rattapoodides ratta ostul pakutavale tasuta Bike-ID turvakleebisele saab inimene juurde osta oma ratta varguskindlamaks muutmisele ka lisamärgistust, mida saab paigutada rattal praktiliselt kõikjale. "Kui varas tahab sellist ratast edasi müüa, siis peab ta sisuliselt terve rattaraami puhtaks nühkima ja ära värvima, aga reeglina tahetakse ju varastatud kraamist kiirelt lahti saada," ütles Leisalu.

Mobiiliäpiga kindlustus kahe minutiga

Leisalu sõnul pakub nende firmas nii veebilehe kui ka mobiiliäpi vahendusel ka ülikiiret ratta kindlustamise võimalust, mis katab ratta varguse puhul teatud kulud. "Meie kindlustuse eelis on see, et saame teha vaid mobiiliäpi põhiselt kindlaks, et see ratas kuulus just sellele inimesele ja inimesel jääb ära tülikas paberitega kindlustuse vahet jooksmine. Ka on meie kindlustuse hind soodne – see algab 3.25 eurost kuus, mis on keskmiselt sama palju kui üks väike lõunasöök Tallinnas," lisas Leisalu.

Oma ratta saab registreerida siin!

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...