Keila-Joa lossis saab imetleda ajaloolisi pulmakleite Aleksandr Vassiljevi kogust

Keila-Joa lossis Schloss Fall on avatud näitus pulmamoest läbi aegade, kus esitletakse rõivaid, aksessuaare ja ajaloolisi fotosid Euroopa kuulsa moeajaloolase ja kollektsionääri Aleksandr Vassiljevi kogust.

Pilt: Scanpix/ pildil Aleksandr Vassiljev

Keila-Joa lossis saab imetleda ajaloolisi pulmakleite Aleksandr Vassiljevi kogust (1)

Kai Maran

Keila-Joa lossis Schloss Fall on avatud näitus pulmamoest läbi aegade, kus esitletakse rõivaid, aksessuaare ja ajaloolisi fotosid Euroopa kuulsa moeajaloolase ja kollektsionääri Aleksandr Vassiljevi kogust.

"Näha saab kõrgmoe läbilõiget läbi pooleteise sajandi," rääkis näituse koordinaator Evelina Vedom. "Esimesed pulmakleidid pärinevad kuninganna Victoria-ajastust ja kõige uuemad 1990ndaist. Rõivaste päritolumaaks on USA, Prantsusmaa ja Inglismaa."

Prantsusmaal kandsid pruudid 19. sajandil valget kleiti, mis ühtlasi hakkas tähistama pruudi puhtust ja süütust. Korseti kadumine 20. sajandi algusaastatel sundis moeloojaid muutma rõivaste proportsioone ning lühendama ka pulmakleite.

1930. aastate depressiooni ajal muutusid pulmakleidid jälle pikemaks, kuid maailmasõjad olid suureks löögiks ka pulmamoele. Sel ajal abielluti väga kiirelt ning inimestel ei olnud kas aega või vahendeid uhkete pulmakleitide tellimiseks. Daamid hakkasid abielluma kostüümides ning mehed vahetasid frakid tavaliste ülikondade vastu. Ennesõjaaegsel perioodil usuvastaselt meelestatud Nõukogude Liidu ühiskond sundis pruute loobuma traditsioonilisest valgest kleidist. Isegi abielusõrmused olid teatud perioodil bolševike poolt ära keelatud.

Moe taaselustumine valgete krimpleenist minikleitide ja lühikeste tüllist looridega toimus 1960. aastatel. 20. sajandi jooksul Euroopa moeloojad katsetasid meelsasti pruutkleitide stiilidega. Yves Saint Laurent pakkus pruutidele valget kootud kookoni, Paco Rabanne – valged bikiinid. Esinesid katsed teha pulmakleite musta, halli, roosat ja isegi punast värvi.

Kokku on moeajaloolase Aleksandr Vassiljevi (1958) kogust Keila-Joa lossi näitusel välja pandud 46 pulmakostüümi ning 200 aksessuaari. Näitust täiendavad mitmed ajaloolised pulmafotod Aleksandr Vassiljevi Fondist.

Keila-Joa lossi omanik Andrei Dvorjaninov korraldab lossis juba teise suurema väljapaneku. Esimese näituse avas Dvorjaninov aasta tagasi 19. sajandi neogooti moest.

"Rahvas on meid üles leidnud," ütles Vedom. "Praegune näitus jääb avatuks igal päeval kuni 20. juunini. "
Sissepääs Pargi allee 5 asuvasse lossi on lossipiletiga, tavakülastajale 8, sooduspilet 5 ja perepilet 16 eurot. Eelkooliealistele lastele tasuta.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...