Kelam: Krimmi annekteerimine pole EL-is adekvaatset kajastust saanud

Euroopa Parlamendi liikme Tunne Kelami sõnul pole Krimmi annekteerimine 2014. aasta algul siiani leidnud adekvaatset kajastust Euroopa Liidu riikide mõtlemises ja käitumises.

Pilt: Scanpix

Kelam: Krimmi annekteerimine pole EL-is adekvaatset kajastust saanud (3)

Toimetaja: Moonika Tuul

Euroopa Parlamendi liikme Tunne Kelami sõnul pole Krimmi annekteerimine 2014. aasta algul siiani leidnud adekvaatset kajastust Euroopa Liidu riikide mõtlemises ja käitumises.

"Naaberriigi territooriumi olulise osa sõjalise jõuga annekteerimine, millega jõhkralt rikuti rahvusvahelist õigussüsteemi, on võrreldav üksnes Austria liidendamisega Hitleri poolt 1938," märkis Kelam. Eesti saadiku hinnangul sai Anschlussist Hitleri edasise agressiooni sümbol ehk teeviit suurele sõjale, vahendas BNS.

Kelam tunnistas, et Euroopa Liidu riigid on Venemaa agressiooni hukka mõistnud ja sanktsioonid kehtestanud, kuid liidu kõhklused ja sisemised erisused Venemaasse suhtumisel on sanktsioonide usaldusväärsust ja mõju nõrgestanud.

"Eriti halvasti mõjus see, et 2018. aasta novembris toimunud uuele Venemaa agressioonile Aasovi mere piirkonnas ning 24 ukraina meremehe kaaperdamisele reageeris Euroopa Liit alles neli kuud hiljem - 15. märtsil 2019. Uued sanktsioonid puudutasid vähem kui kümmet isikut ja ettevõtet ning on käsitatavad pigem sümboolse žestina, " ütles Kelam.

Euroopa Rahvapartei fraktsiooni algatatud arutelul Krimmi ebaseaduslikust okupeerimisest Vene Föderatsiooni poolt viis aastat tagasi kutsus Kelam Euroopa Komisjoni ja liikmesriike üles rakendama täie jõuga märtsis Euroopa Parlamendi poolt vastu võetud Venemaa-teemalist resolutsiooni.

"Agressiooni Ukraina vastu ei saa käsitada isoleeritud juhtumina. Pärast Krimmi okupeerimist kujutab Venemaa endast vahetut ohtu kõikidele Venemaa naabritele Euroopa kõikides osades. Ei ole võimalik kujutella mingit naasmist normaalsete suhete juurde ilma et Venemaa täielikult ja tingimusteta taastab Ukraina territoriaalse terviklikkuse," ütles Kelam.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...