Keskaja päevadel saab õppida köit punuma ja vibu laskma

Laadal ootavad ostjaid ehe sepis, keraamika, tekstiil ja ehted, proovida võib keskaegse käsitöömeistri ametit ning karnevalil tantsu lüüa.

Pilt: Albert Truuväärt
Festival

Keskaja päevadel saab õppida köit punuma ja vibu laskma

Kai Maran

Laadal ootavad ostjaid ehe sepis, keraamika, tekstiil ja ehted, proovida võib keskaegse käsitöömeistri ametit ning karnevalil tantsu lüüa.

Keskaja päevad toovad vanalinna õitsva hansaaja hõngu 6.-9. juulini. Avakontserdi annab Raekoja platsil neljapäeval kell 14 Kaarli kiriku koguduse noortekoorist välja kasvanud kammerkoor Canorus, kelle repertuaaris on nii koraaliseaded, eesti heliloojate laulud kui ka klassika. 

"Keskaja päevadel laulame vanamuusikat ja rahvakoraali ehk vaimuliku rahvaviisi seadeid," ütles 25-liikmelise segakoori dirigent, muusikapedagoog Piret Aidulo. "Mõned laulud on keskaja päevadel juba üsna tuntuks saanud, nagu näiteks "Mu süda ärka üles". Rõivastuseks on meil rahvakunstimeister Lembe Sihvre stiliseeritud rahvariided."

Liivi Soova Eesti rahvakunsti ja käsitöö liidust soovitab ka linlastele keskaegseid rõivaid. "Tulge koos meiega heas tujus ja ajastu rõivais keskaega, oodatud on igas eas linlased. Muudame linnaõhustiku mängeldes ja lustides ajalooliseks! Keskmes on käsitööturg, millest ju esimesed keskaja päevad alguse saidki. Keskaegse turu korraldamise kogemused tõime kaasa Rootsi ühest vanimast linnast Kalmarist. Meie Raekoja plats loob keskaja turule eriti toreda raamistiku."

Keskaja küla Harju tänaval

Kauplejate ja meistrikodade kõrval astuvad üles muusikud ja tantsijad lähedalt ja kaugelt. "Väliskülalisi on seekord oodata Lätist ja Ungarist," rääkis Soova. "Kuid ennekõike on turg ikkagi Eesti toodete päralt. Seekord on rohkem kui 150 meistrit üle Eesti turul oma kaupa pakkumas ja oskusi näitamas. Turg on avatud kõigil neljal päeval ja letil on ehe sepis, keraamika, tekstiil ja ehted."

Laat Raekoja platsil on avatud 6. juulil kella 10-19, 7. ja 8. juulil kella 10-18 ning 9. juulil kella 10-17. Kõigil neljal päeval on Niguliste kiriku ümber ja Harju tänaval avatud ka keskaja küla.

MTÜ Rändavad Töötoad toovad külla sepa, puusepa, lontmaakri ja paadimeistri. Meistreid saab jälgida ja ka ise nende käe all uusi oskusi õppida. Puusepp võtab kaasa üüratu jalaga käitatava treipingi, lontmaaker aga vastupidavaks köieks väärilise materjali. Välisepikojas ei puudu suur lõõtski. Ehtesepad tulevad külla Läti- ja Rootsimaalt, et õpetada ehete valmistamist valumeetodil. Villa- ja vildikojas pannakse tööle kedervars, kraasid, vokk ja viisik, et villa piitsutada, kraasida ja kedrata. Valmivad punutud paelad, vööd ja nõelkindad. Maalermeister Michel Sittow õpetab huvilisi värve segama ja maalima, kaasa teeb Tammsaare teater.

8. juulil kell 19 algab Hopneri majas karneval. "Karneval tuleb maalähedane ja rahvalik, lustiliselt õhtult ei puudu ka ajastukohased söögid-joogid," rääkis Kesklinna linnaosa vaba aja keskuse juhataja Anne Velt. "Ootame linlasi keskaegses rõivastuses, mille tunnuseks on näiteks kõrgendatud pihaga ja pikkade alt laienevate varrukatega kleidid. Laiade pikkade varrukatega kleidid olid ühtlasi ka näitajaks, et emand on jõukas ja võib riietele kulutada. Üks väärtuslikumaid materjale, mida vaid aadlidaamid kanda tohtisid, oli samet, eriti pidulikuks peeti musta sametit."

Kellel aga sobivat keskaegset rõivast leida pole, võib Veldi sõnul lasta fantaasial lennata ja riietuda kas või keskaegseks metsloomaks, karuks või kassiks. "Muusikat teevad temperamentsed noored Ungari pillimehed ansamblist Bordó Sárkány, kes suudavad ilmselt karudki tantsima panna," mainis Velt. "Karnevalilt leiab ka tähetargad ja ennustajad, selle lõpetab tuleetendus maja ees tänaval."

Vana aja muusika

Karnevali piletid on esmaspäevast müügil Piletilevis. Veldi sõnul pakub keskaja päevade nädalalõpp väärt kontserte ka tõsise muusika austajaile.

Katariina kirikus (Vene 14a) annab 7. juulil kell 19 kontserdi "Hinge puhastus ja puhtus" ansambel Triskele, kelle kava on kui muusikaline teekond läbi keskaegse Euroopa. 8. juulil kell 18 esitab vanamuusikaansambel Rondellus Katariina kirikus keskaja ja renessansi muusikat. Mõlema kontserdi piletid on müügil Piletilevis ja kohapeal.

Keskaja päevadel saab osaleda ka mitmel ekskursioonil, näiteks 7. juulil kell 20 viib ajaloolane Jaak Juske Niguliste kiriku eest ekskursioonile vanalinna.

Pealinna eeskuju on innustanud teisigi linnu, nii korraldab 24. ja 25. juunil Narva linnuses keskaja festivali kohalik muuseum, tehes seda koos Teutooni orduga Sankt Peterburgist. Narva linnuse hoovil minnakse tagasi aastasse 1346, mil kirjutati alla linnuse müügileping Taani kuninga ja Saksa ordu vahel.

 

Kuidas õige keeduse abil kaunis välja näha?

• Meistrite alal Niguliste kiriku juures saab tegutseda 6. juulil kella 10-17.30, 7. ja 8. juulil kella 10-18 ning 9. juulil kella 10-17.

• Keskaegses külas töötab nahakoda ja oma oskusi näitavad puutöömeistrid. Soovijad saavad ehtsa näomaalingu, patsid punub ja lillepärja paneb pähe juuksur. Taimetarga telk juhatab kasutoovat lõhnakotikest valmistama ja õige keeduse abil kaunis välja nägema.

• Haabersti sotsiaalkeskuse klubi Raudrohi emandad panevad proovile oma tikkimisoskuse. Kõike saadab kaunis kandlemäng ja keskaegseid rõivaid saab selgagi proovida. Käsitööoskuste kõrval on võimalik näha võitluskunste ja relvameistrite toodangut, kes tahab, võib raudrüüd selgagi proovida. Viburada on tänavu avatud kõigile, kes soovivad oma silma teravust ja käe kindlust proovile panna. Lapsi ootavad väike rüütliturniir, rüütlikool ja õpitoad.

Laadimine...Laadimine...