Keskerakond soovib muuta valimisringkondi

Keskerakonna täna kogunenud volikogu võttis vastu avalduse, milles toetab seniste valimisringkondade muutmist, et iga Eestimaalase hääl oleks riigikogus senisest võrdsemalt esindatud.

Pilt: Scanpix

Keskerakond soovib muuta valimisringkondi

Pealinn

Keskerakonna täna kogunenud volikogu võttis vastu avalduse, milles toetab seniste valimisringkondade muutmist, et iga Eestimaalase hääl oleks riigikogus senisest võrdsemalt esindatud.

Keskerakond on panustanud peaministriparteina, aga ka opositsioonis igapäevaselt sellesse, et kõikjal Eestis oleks võimalik hästi elada. Tasakaaluka regionaalpoliitikaga liigume kahtlemata õiges suunas, et ka suurlinnadest väljaspool oleksid töökohad, kättesaadavad avalikud teenused ning seega ka võimalus luua oma pere. Aastate jooksul on demograafiline seis paratamatult Eestimaal aga muutunud ning peame sellest lähtuma nii tänast kui ka homset arvestades.

Eesti Keskerakonna volikogu hinnangul on praegu, mil arutatakse poliitilist välireklaami ning aktiivse valimisagitatsiooni keelu tühistamise üle, õige hetk muuta ka valimisringkondi, et iga  eestimaalase hääl oleks riigikogus senisest võrdsemalt esindatud. Kui 1995. aastal oli ringkondade suurused vahemikus 8-11 mandaati, siis täna on see vahemik 5-15. Suurima ja väikseima ringkonna vahe on seega kolmekordne. Olukorrale on tähelepanu osutanud ka õiguskantsler, kelle hinnangul tuleb kaaluda valimisringkondade võrdsustamist.

Valimisringkondade muutmine on vajadus, millest on räägitud pikalt. Paraku on poliitiline tahe, suutmatus kokku leppida ning kartus ühe või teise erakonna soodustamise ees lükanud probleemide lahendamise alatasa kaugemale. Järgmised riigikogu valimised on aastal 2023. On õige aeg alustada vajalikku diskussiooni juba praegu, et tänane Riigikogu koosseis saaks panna aastate jooksul edasi lükatud teemale punkti.

Keskerakonna  volikogu pakub ühiskondlikku arutelu alustamiseks välja, et Eestis  oleks järgmistel Riigikogu valimistel 12 valimisringkonda, millest neli oleksid Tallinnas. Järgmistel valimistel võiksid uued valimisringkonnad olla Harjumaa; Hiiu-, Saare-,  Lääne- ja Raplamaa ning Ida- ja Lääne-Virumaa moodustaksid ühe ringkonna. Eestimaa pealinnas Tallinnas oleksid valimisringkonnad Haabersti ja Põhja-Tallinn; Kristiine, pirita ja Kesklinn; Mustamäe ja Nõmme ning Lasnamäe.

Selline muudatus ei annaks eelist ühelegi poliitilisele jõule ning valimissüsteem ei muutuks liialt. Küll aga oleksid valimisringkonnad proportsionaalsemad, annaksid võrdsema võimaluse kandidaatidele ja tugevama hääle eri piirkondade valijatele Eesti Vabariigi parlamendis. Keskerakonna volikogu teeb ettepaneku poliitilistele jõududele leida valimisringkondade muutmiseks üksmeel ning teha otsused enne eelseisvaid Riigikogu valimisi.

Laadimine...Laadimine...