KIIRED EHITAJAD: Toonela tee valmib tantsupeo ajaks ja Reidi tee kooli alguseks

Uus juurdepääs Kalevi staadionile ja seega tantsupeole valmib juba jaanipäevaks ning Reidi tee mitu kuud varem ehk aasta lõpuks. Priisle parki aga tulevad lauatenniselauad, laste mängukohad ning palliplats ja suur amfiteater.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

KIIRED EHITAJAD: Toonela tee valmib tantsupeo ajaks ja Reidi tee kooli alguseks

Vesta Reest

Uus juurdepääs Kalevi staadionile ja seega tantsupeole valmib juba jaanipäevaks ning Reidi tee mitu kuud varem ehk aasta lõpuks. Priisle parki aga tulevad lauatenniselauad, laste mängukohad ning palliplats ja suur amfiteater.

Linnapea Mihhail Kõlvart käis möödunud teisipäeval tutvumas, kuidas kulgeb linnale tähtsa Reidi tee, samuti Priisle pargi ning Toonela tee rajamine.

Reidi teed külastades uuris Kõlvart mitu korda murelikult, kas uus tänav ikka valmib õigeks ajaks. Eriliselt huvitas teda, kui kaugel ollakse töödega 1. septembriks, mil lastel tuleb hakata kooli minema.

Kogukonnaaiad Lasnamäele

Töödejuhataja rääkis, et kõige keerulisemal, Ahtri ristmikul peaks ehitus algama 3. juunil ja sellega läheb aega augusti lõpuni. "Kui maa alt ei tule välja mürske või muid suuri üllatusi, saab Ahtri ristmik sügiseks valmis," rääkis teed ehitava firma KMG Inseneriehituse AS juhatuse liige Marek Jassik. Ta selgitas, et  lõhkeaineid on sadama äärest välja tulnud tuhandeid, need on tekitanud ehitajatele palju probleeme. "Suur probleem on olnud ka olemasolevad kommunikatsioonid," lisas Jassik.

Kõlvart tahtis ka teada, millal saab valmis kogu uus tee. "1. septembriks saame veokite liikluseks lahti D-terminalist kuni Russalkani," lausus Jassik. "See toob kindlasti leevendust õppeaasta algusega kaasnevale liikluskoormusele. Samas peame jätkama läbirääkimisi sadamate esindajatega, et vältida Reidi tee ülekoormamist raskeveokitega."

Kõlvarti sõnul pidi Reidi tee esialgsete kavade kohaselt valmima 2020. aasta kevadeks, kuid praeguse seisuga lubas ettevõte lõpetada kõik teega seotud tööd käesoleva aasta detsembris. "Uuest aastast igal juhul saab seda kõike kasutada," ütles ta. "Ilmselt avame tee liiklusele juba detsembris, veoautodele on sadamast väljapääs olemas septembrist."

Jassiku sõnul näeb täies ilus Reidi teed järgmisel kevadel, kui kõik sinna istutatud puud ja põõsad ning lilleklumbid sätivad ennast õitsema.
Kõigile laulu- ja tantsupeo rongkäigu pärast muretsejatele kinnitas Kõlvart, et seda saab kindlasti vaadata. "Võib-olla ei ole see kõik nii mugav ja ilus kohe, aga jälgida saab kindlasti!" lisas linnapea.

Tänavu 10. augustiks valmib Priisles uus park, kuhu tulevad mitmed puhke- ja sportimisvõimalused, kogukonnaaedades aga saavad kohalikud nt porgandeid ja maitserohelist kasvatada.

Kommunaalameti juhataja asetäitja Reio Vesiallik ütles, et Lasnamäel tegutsev initsiatiivgrupp Lasnaidee tuli aedade mõttega väga hästi kaasa, osaledes nende planeerimisel ja paigutamisel. "Nad on seda ideed juba proovinud muudes kohtades, näiteks majade hoovides, aga nüüd saab see olema siin keskses pargis," mainis Vesiallik.

Parki tulevad lauatennise-lauad ja muud spordivahendid, laste mängukohad ning palliplats, aga ka suur amfiteatri moodi ala, kus võib lihtsalt istuda või lebada ja ümbrust nautida.

Tantsupeoks valmib Toonela tee

Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul valmib eelseisvaks tantsupeoks Siselinna kalmistu juures Toonela tee, mis aitab mugavalt ja ohutult Kalevi staadionile pääseda. XXVII laulu- ja XX tantsupeo "Minu arm" kava kohaselt algavad proovid Kalevi staadionil 30.  juunil. Ehitajad lubasid tee jaanipäevaks valmis teha.

Seni on lammutatud teele ette jäänud garaažilobudikud ning rajatud Filtri tee ja Võistluse 6 juurdepääsutee vahele 6,5 m laiune sõidutee. Filtri tee 8 elumaja poolsel küljel on 12-kohaline parkimistasku ning kalmistu poolsel küljel reisibusside peatumiskoht.

Toonela tee ja Võistluse 6 juurdepääsutee hargneb uuelt ringristmikult. Toonela tee mõlemasse serva tulevad 2,5-3 meetri laiused rattateed. Bussipeatuste juures on need 4 m laiused. Lisaks rajatakse Filtri teele 3 m laiune kergliiklustee Toonela tee ja Võistluse tänava vahele.

Ülekäiguradadele tuleb erivalgustus ning vaegnägijatele braikivid. Tänav saab moodsa ja säästliku leedvalgustuse ja sajuveekanalisatsiooni.
Kõlvart võttis ringkäigu kokku sõnadega: "Tundub, et töö käib ja kõik sujub. Sellepärast peabki vahel murelikku nägu tegema, et probleemidega kursis olla. Kui vaja, teeme kasvõi projekti ümber."

Laadimine...Laadimine...