Kilvar Kessler: uus majanduslangus tuleb kindlasti!

Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ütles eilsele riskijuhtimise konverentsile järgnenud paneeldiskussioonis, et majanduslangus tuleb kindlasti, aga õnneks oskavad meie inimesed selleks paremini valmis olla kui 10 aasta taguse eelmise kriisi ajal.

Pilt: Vesta Reest

Kilvar Kessler: uus majanduslangus tuleb kindlasti!

Vesta Reest

Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ütles eilsele riskijuhtimise konverentsile järgnenud paneeldiskussioonis, et majanduslangus tuleb kindlasti, aga õnneks oskavad meie inimesed selleks paremini valmis olla kui 10 aasta taguse eelmise kriisi ajal.

Riskijuhtimiise teemalisel paneeldiskussioonil arutati, milline võiks olla Eesti majanduse tulevik.

"15 aasta jooksul on Eesti saanud 10 miljardit eurot, 3300 eurot iga inimese kohta," rääkis Euroopa Komisjoni Eesti Esinduse asejuht Katrin Höövelson. "Seda raha  jääb järgmisel seitsmel aastal kindlasti vähemaks, sest Eesti ise on saanud jõukamaks. Kui me 2004. aastal Euroopa Liitu astusime, oli SKP elaniku kohta 54% Euroopa keskmisest, tänaseks on see kasvanud 78-79% Euroopa keskmisest," sõnas Höövelson.

Uued väljakutsed Euroopa ees

Eesti on liikunud tema sõnul üleminekuriikide hulka, ei vaja enam nii palju abi. "On tekkinud uued väljakutsed — kaitsekulutused, migratsioonikriis, ühtne digiturg — nende teemadega pole Euroopa Eelarve varasemalt tegelenud," rääkis Höövelson. Ta nimetas ka Brexitit, mille tõttu jääb Euroopa rahapott veidi väiksemaks. Ühendkuningriik enam raha sisse ei maksa. Suureneb kaasfinanntseerimise määr. Kui siiani oli Eesti omafinantseerimise kohustus 15%, siis aastaks 2045 suureneb see 45%. "See on praegu ettepanek, mida Euroopa Komisjon arutab," rääkis Höövelson.

Tõnu Mertsina, Swedbanki peaökonomist rääkis, et investeeringuid oodatakse tänavu vähem kui eelnevatel aastatel. "Ebakindlus majandustingimuste suhtes ja oma kasvu suhtes," sõnas Mertsina. Ettevõtete kindlustunne ka eesolevate tootmisvõimaluste kohta on nõrgenenud. "Tegemist on töötleva tööstuse ettevõtetega, ma ei laiendaks seda kogu majanduse peale," ütles Mertsina. "Kui vaadata meie majanduskeskkonda eesoleva paari aasta jooksul, see ei tähenda, et kogu ettevõtete sektor peaks hakkama investeeringuid massiivselt vähendama," rääkis ökonomist.

Õigusraamistik on liiga keerukas

Finantsinspektsiooni juht Kilvar Kessler ütles, et väide Eesti majanduskeskkonna ebaatraktiivsusest ei ole päris õige. "Mõni valdkond on atraktiivsem ja teine ebaatraktiivsem nagu ikka," rääkis Kessler. Ta tõi välja selle, et võib-olla on meie õigusraamistik hoopis liiga keerukas. 

"Välisinvesteeringute osakaal on pidevalt vähenenud, see nagu näitaks, et midagi on pragmaatilisemaks muutunud," rääkis Kessler.

Nasdaq Tallinna juhatuse esimees Kaarel Ots rääkis, et tegevusi, mis on Euroopas tehtud, on väga palju. Aga aktiivseid samme on 11 aasta kohta tema arvates vähevõitu. "Süsteemselt tegeleme vähe kapitali paigutusega. Vaatame lihtsalt, mis on muutunud suurte riikidega. Ma ei näe mingeid optimistlikke noote, ma ei näe, kuidas ilma kardinaalsete muudatusteta oleks seda võimalik muuta! Kuulasin raadiost pressikonverentsi: seda, kust raha tekiks, seda räägiti väga vähe, oleks vaja mõelda, kuidas tekitada kasv ja ambitsioon!" rääkis Ots.


Laadimine...Laadimine...