Kinnisvaraeksperdid: pered eelistavad korteri asemel ridaelamuboksi või maja

"Uute või heas korras korterite müügihinnad koos parkimiskoha ja panipaigaga algavad 150 000 – 160 000 eurost ja nii eelistatakse osta juba maja või ridaelamuboks linnast väljas," tõdes Ühinenud Kinnisvarakonsultantide maakler Urmas Tehver.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Kinnisvaraeksperdid: pered eelistavad korteri asemel ridaelamuboksi või maja (1)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Uute või heas korras korterite müügihinnad koos parkimiskoha ja panipaigaga algavad 150 000 – 160 000 eurost ja nii eelistatakse osta juba maja või ridaelamuboks linnast väljas," tõdes Ühinenud Kinnisvarakonsultantide maakler Urmas Tehver.

Ekspertide sõnul saab lõppenud 2018. aastat Harjumaa ja Tallinna kinnisvaraturul iseloomustada stabiilsena. Kui korteritehinguid võrreldes 2017. aastaga oli veidi rohkem, siis elamute müük kolme kvartali võrdluses veidi vähenes. Olulisena võib aga välja tuua, et suuremat elupinda otsivad pered eelistavad täna selgelt maja või ridaelamuboksi linnast väljas. 

Statistika näitab, et Tallinnas tehti mullu 11 kuuga müügitehinguid 9000 korteriga, mis 2017. aasta sama perioodiga võrdluses oli umbes 150 võrra vähem. Korterite keskmine ruutmeetri hind kõikus 2018. aastal vahemikus 1800-1875 eurot.

Elamute osas on kolme kvartali võrdluses üle-eelmise aastaga müügitehingute arv nii Harjumaal kui Tallinnas õige natuke vähenenud. Nii müüdi elamuid kolme kvartaliga mullu Harjumaal 920 ja Tallinnas 250. 2017. aastal olid samad numbrid vastavalt 970 ja 290.

Tallinna ümbruses on ruumi

Trendina võib kinnisvaraekspertide sõnul välja tuua, et pered, kes soovivad suuremat elamispinda, eelistavad selgelt ridaelamuboksi või maja Tallinna lähiümbrusesse: Sauele, Laagrisse, Peetrisse või Tabasallu.

"Uute või heas korras korterite müügihinnad koos parkimiskoha ja panipaigaga algavad 150 000 – 160 000 eurost ja nii eelistatakse osta juba maja või ridaelamuboks linnast väljas," tõdes Ühinenud Kinnisvarakonsultantide maakler Urmas Tehver.

"Üheks märksõnaks või trendiks võib välja tuua sellegi, et tahetakse palju avarust ning pereinimesed otsivad just suurte terrassidega ridaelamubokse. Veel peetakse oluliseks panipaikade olemasolu," sõnas Nordic Brokers kinnisvara konsultant Kristel Rääk. "Otsitakse elupinda, kus magamistoad on ruumikad ja aknad maast laeni," lisas ta.

Järjest rohkem on hakanud kodu otsivad pered kinnisvaraekspertide sõnutsi pöörama tähelepanu ka energiasäästlikkusele ja küttekuludele ning üldjuhul eelistatakse osta päris uus või kuni 10 aastat vana elupind.

Olulised teenused olgu käe-jala juures

Asukoha osas on ekspertide hinnangul ühtemoodi olulised transpordivõimalused, koolide ja lasteaedade, kaupluste, meelelahutuse ja sportimisvõimaluste lähedus. "See on just see, millega täna kinnisvaraarendajad arvestama peavad – klient otsib omale kodu, kus kõik vajalik on käe-jala juures. Tuleb silmas pidada, et inimesed ei usu lubadusi – lubatu tuleb enne valmis teha ja siis klient vaatab ja võib-olla teeb ostu," jagas Tehver nõu. Kristel Rääk lisas, et oluliseks peetakse ka ohutust. "Igaüks soovib, et tema laps jõuab koolist koju turvaliselt," lausus ta.

Ekspertide sõnul on heaks näiteks korraliku infrastruktuuriga elamupiirkondadest Rae vald Peetri külas ja Veskimöldre Saue vallas, kus läheduses asuvad nii koolid kui lasteaiad, kauplused ja nii mõnigi teenus veel. Nii Rääk kui Tehver leiavad, et kliendile on oluline anda võimalus valida, kas osta vaid elamukrunt, valmis maja või ridaelamuboks.

Viimase mõttega on päri Veskimöldre elamupiirkonna arendaja Brave Capitali juht Veljo Kuusk. "Meie eesmärk on pakkuda kliendile krunti, aga kui soov on, saame neile maja valmis ehitada," selgitas ta. Näiteks sel aastal on Veskimöldresse plaanis ehitada kümneid ühepereelamuid.

Trendi, et pered otsivad koduks maja või ridaelamuboksi, kinnitab ka Kuusk. "Praeguseks on Veskimöldres 3 eramut täitsa valmis ja 13 valmimas. Ridaelamutest on valmis üks kuue boksiga maja ning teinegi kohe-kohe juba valmimas," lausus ta. Tuleva aasta suveks plaanitakse valmis ehitada 76 boksi. Kokku on Veskimöldre II piirkonda planeeritud 165 eramaja ja 126 ridaelamuboksi.

Kinnisvaraeksperdid usuvad, et ka sel aastal tuleb Harjumaa ja Tallinna kinnisvaraturul pigem stabiilne ja suuri muutusi ees ootamas ei ole. Kuna pakkumine on suur, siis müügiajad võivad veidi pikeneda, ennustavad nad. Kindel võib olla, et ehitusturu olukorrast tulenevalt tuleb järgmisel aastal töösse vähem uusi projekte, mis võib kahandada koduotsijate valikuvõimalusi.

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...