Kivirähk: Eesti 200le sai saatuslikuks lõimumisteema

Sotsioloog Juhan Kiviräha sõnul oli kõige enam reitinguid muutev sündmus Eesti 200 kampaania, kus nad tulid välja plakatitega. "See peletas neilt potentsiaalseid valijaid eemale, nad kitsendasid enda fookust."

Pilt: Scanpix

Kivirähk: Eesti 200le sai saatuslikuks lõimumisteema (1)

Merje Aus

Sotsioloog Juhan Kiviräha sõnul oli kõige enam reitinguid muutev sündmus Eesti 200 kampaania, kus nad tulid välja plakatitega. "See peletas neilt potentsiaalseid valijaid eemale, nad kitsendasid enda fookust."

Täna ERR-is toimunud erakondade reitingu tulemuste analüüsil sõnas Kivirähk, et erakonnad ajavad pigem stabiilset demokraatiat. "Inimestel on eelistused ja muutust ei toimu," selgitas ta. "See, et valimiste eel kahe liidri ümber toetus koguneb, on ootuspärane."

Lõimumisteemad valijaid ei huvita

Kiviräha sõnul oli kõige enam reitinguid muutev sündmus Eesti 200 kampaania, kus nad tulid välja plakatitega. "See peletas neilt potentsiaalseid valijaid eemale, nad kitsendasid enda fookust. Kui enne vaadati neid kui ekspertide uut erakonda, eriti arvestades Kristiina Kallase enda uurijaprofiili rahvussuhete teemal, siis nüüd viis kampaania erakonna kuvandi rahvussuhete integratsioonide valda," rääkis Kivirähk. 

Tema sõnul on küsitlused näidanud, et lõimumisteema ei ole inimeste seas nii kuum, tähtsaim teema on inimeste jaoks maaelu ja põllumajandus, sotsiaalne kindlustunne ning terviseteenused.

Kiviräha sõnul võisid Eesti 200 toetajad minna nüüd Reformierakonna selja taha. "Ossinovski ütles, et vaadake nüüd, Eesti 200 ei ületa valimiskünnist," rääkis ta Sotsiaaldemokraatide esimehest. "Nad noolivad Eesti 200 langenud toetusest endale valijaid."

Inimlik kontakt viib sihile

Ajakirjanik Urmet Kook kiitis iseäranis peaminister Jüri Ratast. "Keskerakond käib ukselt-uksele. Peaminister ise ka. Ma ei saa aru, kust ta selle aja võtab," imestas ta. 

Kook loetles, kuidas Ratas saab hakkama oma peaministri tööga, käies selle kõrvalt pensionäridele loenguid pidamas ja teises Eesti otsas ukselt-uksele kampaaniat tutvustamas. "Inimlikku kontakti ei tasu alahinnata," lisab ta ning toob välja, et tänavakampaaniat on näha ka Reformierakonna puhul.  

Kivirähk tõi lisaks välja, et Keskerakond oli Savisaare ajal eestlastest valijate hulgas 4-5 kohal, nüüd on tõusnud toetus 3. kohale. Tema sõnul pole ka vene elanike seas toetus raugenud – alternatiive lihtsalt ei ole.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...