KIVIRÄHK REFORMI LANGEVAST REITINGUST: Kohapeal "laamendab" endiselt Michal

"Kuna Kaja Kallas on Brüsselis ja eriti palju Eesti asjades sõna ei võta, kohapeal "laamendab" aga endiselt Kristen Michal, siis on valijatele arusaamatu, milles erakonna uuenemine seisab," selgitas sotsioloog Juhan Kivirähk Reformierakonna toetuse jätkuvat langust. Seda, et Keskerakonna reiting on stabiilsena püsinud võib tema sõnul aga suureks saavutuseks nimetada.

Pilt: Scanpix

KIVIRÄHK REFORMI LANGEVAST REITINGUST: Kohapeal "laamendab" endiselt Michal (2)

Dmitri Povilaitis

"Kuna Kaja Kallas on Brüsselis ja eriti palju Eesti asjades sõna ei võta, kohapeal "laamendab" aga endiselt Kristen Michal, siis on valijatele arusaamatu, milles erakonna uuenemine seisab," selgitas sotsioloog Juhan Kivirähk Reformierakonna toetuse jätkuvat langust. Seda, et Keskerakonna reiting on stabiilsena püsinud võib tema sõnul aga suureks saavutuseks nimetada.

Kui aprillis toetas Reformierakonda 33 protsenti küsitletutest, siis mais oli toetus 30 protsenti ning juuniks oli see langenud 28 protsendi peale, teatas ERR.

Kivirähk: reformi valija on segaduses

Sotsioloogi ja AS Turu-uuringute uuringujuhi Juhan Kivirähki sõnul oli Reformierakonna kevadel 33 protsendini küündinud toetuse põhjus uue esimehe valik, kuid nüüdseks on entusiasm raugenud. "Nüüd pärast esimehe vahetust ei ole midagi juhtuma hakkanud," tõdes Kivirähk. "Ma arvan, et Reformierakonna valijad või need uued valijad, kes lisandusid Kaja Kallase ootuses, ei saa aru, mida nüüd erakond teeb."

"Kuna Kaja Kallas on Brüsselis, eriti palju Eesti asjades sõna ei võta, kohapeal "laamendab" endiselt Kristen Michal, siis on arusaamatu, milles siis erakonna uuenemine seisab," arvab sotsioloog.

Keskerakonna populaarsus kasvas juunis pärast kolm kuud 26 protsendi peal püsimist juunis 27 protsendini. 

See, et Keskerakonna reiting on stabiilsena püsinud on sotsioloogi sõnul tähelepanuväärne. "Ma arvan, et erakonna jaoks selle taseme hoidmine on juba suur saavutus," ütles ta. "Venekeelne valija on näidanud, et ta on Keskerakonnale väga lojaalne ja on püsima jäänud ka pärast erakonna esimehe vahetust. Oli ju hirm, et kui Edgar Savisaart enam eesotsas ei ole, siis äkki valijad lahkuvad, aga seda pole juhtunud."

Keskerakonna reiting võib Kivirähki hinnangul ka tõusta, eelkõige eestikeelsete valijate arvelt. "Ma arvan et sellised sammud, mida nad on ette võtnud, nagu näiteks Tallinna võitlus korruptsiooniga, kui seda usutavalt realiseerida, siis näeb ka eesti valija, et Keskerakond on muutunud ja nende poolt tasub hääletada," leidis ta.

EKRE reiting on aga kasvanud aasta algusest saadik - jõudes jaanuari 12 protsendilt juunis 18 protsendini. Turu-uuringute AS-i küsitlustes ei ole EKRE reiting kunagi varem nii kõrge olnud, märkis ERR.

Kivirähki hinnangul võidavad nad oma toetajaid rahulolematute arvelt, kes ei ole riigi arenguga rahul ja praegust poliitilist eliiti ei usalda.  "EKRE pakub selliseid radikaalseid lahendeid, mis osale valijaskonnast meeldivad," selgitas Kivirähk. "Tore on mõelda, et Eesti peab kõikides küsimustes oma huvid esiplaanile tõstma, aga paraku on Eesti nii väike riik, et me peame kaugemale mõtlema. Me ei saa ütelda nagu Donald Trump "America first", sest siis jääme omaette isolatsiooni, mis ei ole kindlasti hea."

Ratas: Keskerakond läheb valimisi võitma

Peaminister Jüri Ratase sõnul läheb tema juhitud Keskerakond 2019. aasta märtsis toimuvaid riigikogu valimisi võitma.

"Keskerakond ei ole praegu rahul oma toetusega, me soovime seda tõsta. Keskerakond järgmisi riigikogu valimisi võitma," ütles Ratas neljapäeval pärast valitsuse pressikonverentsi antud intervjuudes, kommenteerides rahvusringhäälingu (ERR) avaldatud värskeid erakondade populaarsusreitinguid.

Keskerakonna esimees märkis, et viimast korda võitis Keskerakond riigikogu valimised 16 aastat tagasi.

"Me palume Eesti elanike toetust ja palume võimalust moodustada valitsuskoalitsioon," lisas Ratas.Kommenteerides EKRE kuus kuud jätkunud populaarsuse kasvu, osundas Ratas EKRE ja Reformierakonna koostööle. "Ma arvan, et see tugev koostöö, mis on EKRE ja Reformierakonna vahel ja minu meelest see side, mida nad omavad just riigikogus opositsioonis olles väga paljudes ühistes seisukohtades, eks see on EKRE toetust tõstnud," rääkis Ratas Kanal 2 küsimusele vastates.

Nestor: Reformierakonna reitingu languse taga on Kallase eemalolek

Reformierakonna reitingu languse taga on nende esimehe Kaja Kallase eemalolek Eesti sisepoliitikast, ütles riigikogu esimees, sotsiaaldemokraat Eiki Nestor.

"See, et Reformierakonna reiting on kukkunud, on seotud sellega, et nende esimees on peidus ja me ei teagi, mis ta arvab. Ja võib juhtuda nii, et kui ta hakkab arvama, siis see võib veelgi kukkuda," ütles Nestor neljapäeval BNS-ile, kommenteerides teist kuud järjest jätkunud Reformierakonna populaarsus langes, mis selgus rahvusringhäälingu (ERR) tellimusel Turu-uuringute AS-i läbiviidud küsitlusest.

Kui aprillis toetas Reformierakonda 33 protsenti küsitletutest, siis mais oli toetus 30 protsenti ning juuniks oli see langenud 28 protsendi peale, teatas ERR. Keskerakonna populaarsus kasvas juunis pärast kolm kuud 26 protsendi peal püsimist juunis 27 protsendini. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE) reiting on aga kasvanud aasta algusest saadik - jõudes jaanuari 12 protsendilt juunis 18 protsendini. Turu-uuringute AS-i küsitlustes ei ole EKRE reiting kunagi varem nii kõrge olnud, märkis ERR.

"Keskerakond on nähtaval ja nendel on oma kindel valijaskond. Ma arvan, et ülejäänud erakondade puhul ka suuri üllatusi ei olnud," tõdes Nestor.

Sotsiaaldemokraadist poliitiku hinnangul jõuab pärast märtsis peetavaid valimisi riigikokku viis poliitilist jõudu. "Ma arvan, et erakondade kindel valijaskond viib selleni, et järgmises riigikogus on kindlasti viis erakonda ja teisest küljest on ka mingi osa neid valijaid, kes teevad oma valikuid erinevate erakondade vahel. Seal selline mustvalge suhtumine võib kellegi hetkeks kõrgemale tõsta ja mingi aja pärast taas suureks pettumuseks osutuda. Siit ma suuri järeldusi ei teeks. Aga selgelt on kaks liidererakonda," rääkis Nestor.

Kommenteerides EKRE reitingu tõusu, soovitas Nestor võrrelda nende varasemaid reitinguid ja reaalse valimistulemuse erinevust, mida varasemad valimised on näidanud. "Mul kui riigikogu esimehel sobib siinkohal ainult selle soovitusega piirduda," lisas ta.

Üldiselt on siiski erakondade reitingute muutused paljuski ette ennustatavad, tõdes Nestor.

Kaljulaid: Michal ja Ligi kisuvad Reformierakonna toetust alla

Keskerakonna juhatuse liikme Raimond Kaljulaidi hinnangul on Reformierakonna kahaneva toetuse taga esimehe Kaja Kallase eemalolek ning juhtpoliitikute Kristen Michali ja Jürgen Ligi "käremeelne rahvuslus ja madalalaubaline valimatu kriitika".

"Usun, et Reformierakonna toetuse langus 33 protsendilt 28 protsendile on tingitud sellest, et Kaja Kallas on kuhugi kadunud," kirjutas Kaljulaud sotsiaalvõrgustikus Facebook. "Erakonna liidritena paistavad silma Michal ja Ligi. Kumbki ei ole oma käremeelse rahvusluse ja madalalaubalise valimatu kriitikaga just sümpaatne poliitik ja peletavad valijaid Reformierakonna juurest eemale nagu "Off" sääski."

"Miks ma peaksin liberaalina Kallast toetama, kui saan vastu põhimõtteliselt samasuguse poliitika kui EKRE-l? Siis võiks juba otse Helmesid valida," kirjutas Kaljulaid.

Keskerakonna juhatuse liikme sõnul on EKRE toetuse kiire kasv ootuspärane. "EKRE poliitikud oskavad iga nädal mingi uue hullusega pildis olla ja teised ei ole endiselt õppinud nende provokatsioonidele mitte alluma. Helmedel on Ungari ja Poola näol olemas tugevad eeskujud, kellelt šnitti võtta ja eks nad muidugi loodavad hullutada Eesti inimesi sedavõrd, et nad toetaksid nende mõtet kogu senine elukorraldus pea peale pöörata ning 25 aasta jooksul nähtud töö ja vaev prügikasti visata," kirjutas Kaljulaid.

"Ühtlasi muudavad nad poliitika nii vastituks, et suur osa normaalseid inimesi ei taha sellest enam midagi kuulda. Eks ka Brexiti hääletuse järel oli palju neid, kes kahetsesid, et valima ei läinud, aga siis oli juba hilja," lisas ta.

Keskerakonna stabiilne toetus aga on Kaljulaidi sõnul hea märk sellest, et tsentristlik erakond on vältinud äärmuseid ja rumalusi. Teised uuringud on ka näidanud seda, et inimeste toetus Jüri Ratasele kui järgmisele peaministrile on kõrge.

"Kurvastav on Eestimaa Roheliste sedavõrd madal toetus. Sellelt baasilt on päris keeruline tõusta üle valimiskünnise. Loodan, et neil on siiski plaan ja inimesed, kuidas seda teha," kirjutas Kaljulaid.

Madison: EKRE edu põhineb kindlatel sõnumitel

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) reitingu tõus põhineb kindlate sõnumite edastamisel ja lahenduste väljapakkumisel, ütles EKRE juhatuse ja riigikogu fraktsiooni liige Jaak Madison neljapäeval rahvusringhäälingu avaldatud erakondade populaarsusuuringu tulemusi kommenteerides.

"Ma arvan, et selline tulemus on tulnud tänu järjepidevusele, kindlate sõnumite edastamisele, lahenduste väljapakkumisele," rääkis Madison neljapäeval BNS-ile ning tõi näiteks erakonna ettepanekud justiitsreformiks, ravimite käibemaksuvabastuseks.

"Ma arvan, et põhjus ongi väga maailmavaateline poliitika, mis erineb teistest erakondadest. Eelkõige on see maailmavaate kindlus. Ja teiseks uute sõnumitega väljatulek, lahenduste pakkumine," rääkis EKRE juhtpoliitik.  

Korb: Keskerakonna reitingut toetavad sõnade taga olevad teod

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb sõnas, et Keskerakonna kõrge ja stabiilne toetus on tugev platvorm suveks, mil loodetakse toetust kasvatada ning Reformierakonnast mööduda.

Korb tõdes, et nii, nagu oli prognoositud, on esimene tuhin Kaja Kallase esimeheks saamiseks lahtunud ning Reformierakonna toetus hakkab peegeldama tegelikku olukorda. "Kindlasti saab suvi olema erakondade jaoks töine. Keskerakonna eesmärk on suvel Reformierakonnast mööduda, kõrget toetust hoida ja loomulikult võita kevadel valimised," kinnitas Korb, lisades, et erakond jätkab ka suvel tugevat tööd enda põhimõtete tutvustamisel ja inimestega otse suheldes, näiteks "101 rahvakohtumist" raames üle Eesti. 

Peasekretär lisas, et erakonnale on stabiilselt kõrge toetuse ja inimeste usalduse toonud see, et sõnade taga on Keskerakonna valitsemise ajal olnud teod. "Põllumajanduse toetamisest, ravijärjekordade lühendamisest või madalamat palka teenivate inimeste väiksemast maksustamisest aastaid ju ainult räägiti. Keskerakonna juhitud valitsus tegi need ja paljud teised olulised otsused ära. Kindlasti annavad need valijale kindlust, et erakorralisest pensionitõusust või neljarealistest maanteedest ei räägi Keskerakond vaid valimiseelsete lubaduste võtmes, vaid seisame selle eest, et need realiseeruvad," ütles Korb. 

Ta ütles, et loodetavasti kasvab ka koalitsiooni kogutoetus, sest võrdväärsete partnerite vahel on õhkkond valitsuses olnud töine ning seda näitavad ka tehtud otsused ja omavahelised kompromissid. "EKRE toetuse kasv ja nende koostöö Reformierakonnaga saalis on opositsiooni seisu kindlasti parandanud, kuid usun, et valimistele lähenedes analüüsivad valijaid põhjalikumalt sedagi, kas erakondade lubadused on edasiviivad, kattega ning siirad," tõdes Korb.


Sotsid ja Isamaa jäid stabiilseks

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus püsis juunis 9 protsendi tasemel nagu see oli ka mais.

Eelmise kuuga sama oli juunis ka Isamaa reiting, mis püsib 5 protsendi peal.

Ühe protsendipunkti võrra on tõusnud Vabaerakonna reiting, kasvades kolmelt nelja protsendini.

Roheliste reiting on langenud maikuu neljalt protsendil juunis kahe protsendi peale. 

Valitsuskoalitsiooni erakondade kogutoetus oli juunis 41 ja opositsiooniparteidel 50 protsenti, mis on veidi suurem vahe kui maikuus, siis toetas koalitsiooni 40 ja opositsiooni 48 protsenti, edastab ERR.

Turu-uuringute AS küsitles 29. maist 11. juunini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel näost-näkku meetodil 1002 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga.

Nende kodanike osakaal, kes kas ei oska oma eelistust öelda, ei toeta mitte kedagi või keeldub oma eelistust avaldamast, oli juunis koguni 39 protsenti (mais 28). Tuhande inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...