Kivirähk: roheliste ja Keskerakonna lepe on mõlemale kasulik

Rohelisi võivad tabada nüüd teiste erakondade rünnakud, arvas sotsioloog Juhan Kivirähk. "Kindlasti kõik teised on nüüd kadedad ja ründavad neid, eriti sotsid muidugi, kes jäid pika ninaga, sest neil olid juba mitmed ametikohad nii-öelda planeeritud."

Pilt: Scanpix

Kivirähk: roheliste ja Keskerakonna lepe on mõlemale kasulik

Rohelisi võivad tabada nüüd teiste erakondade rünnakud, arvas sotsioloog Juhan Kivirähk. "Kindlasti kõik teised on nüüd kadedad ja ründavad neid, eriti sotsid muidugi, kes jäid pika ninaga, sest neil olid juba mitmed ametikohad nii-öelda planeeritud."

Turu-uuringute AS-i uuringujuhi Juhan Kivirähk leiab, et roheliste koostöölepe Keskerakonnaga Tallinnas võimaldab rohelistel rohkem silma paista, kuid aitab näidata ka Keskerakonda koostöövalmina.

"Ma usun,et siin on mõlemalt poolt plussid ja miinused läbi mõeldud. Keskerakond ilmselt ei tahtnud jääda Tallinnas niiöelda ainuvalitsejaks ja näitas sellega oma koostöövalmidust. Ja rohelised loodavad ilmselt paremini silma paista," ütles Kivirähk neljapäeval BNS-ile.

Rohelistel saavad rohkem pildil olla

"Ilmselt on rohelised selline poliitiline jõud, keda Keskerakond järgmistel riigikogu valimistel eriti enda ohustajaks ei pea, nii, et ilmselt neil ei ole midagi selle vastu, kui rohelised natukene silma paistavad," lisas Kivirähk.

"Kindlasti on rohelistel erakonnana avalikkuses üsna raske pildil olla, kuna nad ju kuskil esindatud ei ole. Nii, et kui nad suudavad poolteist aastat enne riigikogu valimisi ennast linnavalitsuses näidata, siis kindlasti võib see nende šansse parandada - et nad on vähemalt ühes olulises omavalitsuses võimu juures esindatud," märkis Kivirähk.

Turu-uuringute AS-i sotsioloog tunnistas, et rohelisi peaks siiski ettevaatlikuks tegema sotsiaaldemokraatide kogemus koalitsioonist Keskerakonnaga Tallinnas aastatel 2009-2010.

"Nagu kunagine sotsiaaldemokraatide kogemus näitas, et Keskerakonna embuses on üsna keeruline iseseisvat poliitikat ajada. Aga seda peab roheliste käest küsima," rääkis Kivirähk.

Proovikiviks saab ikkagi Reidi tee.

Kommenteerides rohelisi Tallinna linnavalitsuses ees ootavaid ohte, tõi Kivirähk esmajärjekorras välja Reidi tee küsimuse.

"Eks nende põhiliseks proovikiviks saab ikkagi Reidi tee. See oli see küsimus, kus nad oli kõige selgemalt vastu. Mis kompromiss nüüd sealt sünnib ja kuidas seda valijatele ära seletatakse, see on küsimus. Aga muudest teemadest - koolide juurde juurviljaaiad ja pestitsiidide keelamine linnas - need on ilmselt sellised sammud, milles nad ilmselt saavad kokkuleppele ja saavad seda oma positiivse saavutusena demonstreerida," rääkis Kivirähk.

Teised erakonnad kadestavad

Tema hinnangul võivad rohelisi tabada nüüd teiste erakondade rünnakud. "Kindlasti kõik teised on nüüd kadedad ja ründavad neid, eriti sotsid muidugi, kes jäid pika ninaga, sest neil olid juba mitmed ametikohad niiöelda planeeritud," märkis sotsioloog.

Kommenteerides neljapäeval Keskerakonna ja Eestimaa Roheliste poolt allakirjutatud koalitsioonilepingut, leidis Kivirähk, et seda on koalitsioonilepinguks raske nimetada, kuna rohelistel Tallinna linnavolikogus esindust ei ole.

"Eks see on üsna veider ja raskesti seletatav nähtus. Koalitsioonist ju otseselt ei saa rääkida, sest koalitsiooni saab ju sõlmida nende jõudude vahel, kes on saanud rahvalt mandaadi. Võiks öelda nii, et linnavalitsusse võetakse tööle üks abilinnapea, kes on pärit roheliste erakonnast. Kuna Tallinna volikogus ju rohelistel esindatust ei ole, siis see on väga omapärane poliitiline samm. Mina ei nimetaks seda koalitsiooniks, vaid lihtsalt võeti ametisse ka roheliste erakonna esindaja," ütles Kivirähk.

Keskerakond sai 15. oktoobri kohalikel valimistel Tallinna 79-liikmelises linnavolikogus 40 kohta. Roheliste poolt hääletas Tallinnas 4621 valijat, millega nad kogusid 2,4 protsenti häältest ja volikokku pääsemise künnist ei ületanud.

Laadimine...Laadimine...