KIVIRÄHK: Sotsidel on identiteedikriis

"Üldiselt on niimoodi, et kui hakatakse süüdistama valijaid, et nad ei saa asjadest aru, siis tuleb vaadata otsa oma kommunikatsioonile. Kui ei suuda end valijatele mõistetavaks teha, siis on see poliitikute enda probleem," rääkis Turu-uuringute AS uuringujuht Juhan Kivirähk, kelle sõnul arvatavasti jäi valijate jaoks arusaamatuks Jevgeni Ossinovski tagasiastumine tervise- ja tööministri ametipostilt. „Eriti seetõttu, et otsest järglast ministriametisse välja käia ei olnud."

Pilt: Scanpix

KIVIRÄHK: Sotsidel on identiteedikriis (3)

"Üldiselt on niimoodi, et kui hakatakse süüdistama valijaid, et nad ei saa asjadest aru, siis tuleb vaadata otsa oma kommunikatsioonile. Kui ei suuda end valijatele mõistetavaks teha, siis on see poliitikute enda probleem," rääkis Turu-uuringute AS uuringujuht Juhan Kivirähk, kelle sõnul arvatavasti jäi valijate jaoks arusaamatuks Jevgeni Ossinovski tagasiastumine tervise- ja tööministri ametipostilt. „Eriti seetõttu, et otsest järglast ministriametisse välja käia ei olnud."

Turu-uuringute AS-i küsitluse järgi on sotsiaaldemokraatide reiting langenud valimiskünnisepiirile.  Turu-uuringute AS uuringujuht Juhan Kivirähk nentis, et küsitlusperioodi mõjutanud suurima mõjuga sündmus oli sotside esimehe Jevgeni Ossinovski tagasiastumine tervise- ja tööministri ametipostilt. "Küllap see samm jäi valijatele arusaamatuks," tõdes ta. "Eriti seetõttu, et otsest järglast ministriametisse välja käia ei olnud."
Kivirähu hinnangul on veel vara öelda, kuidas saab olema langeva populaarsusega sotside tulemus riigikogu valimimistel. "Kui ta täie jõuga hakkab erakonda juhtima, siis asi paraneb," sõnas Kivirähk. "Loomulikult ma usun, et praeguse tasemega sotsiaaldemokraadid kindlasti ei rahuldu. Riigikokku nad kindlasti pääsevad, aga eks tulevik näitab.
"Seni pole Ossinovski suutnud kommunikeerida ühiskonnas, eks paistab kuidas ta edaspidi toimima hakkab," märkis Kivirähk. Ka meedial võib olla sotside ja Ossinovski populaarsuse languses oma roll mängida - rõhutatakse ju pigem negatiivset piirikaubandust kui seda, et alkoholitarbimine on langenud. "Valija oma otsuseid tehes loomulikult ei süvene statistikasse ja trendidesse vaid orienteerubki selle kaudu, mis on meedias."
"Ka Reformierakonna suurepärane tulemus oli tänu sellele, et nad olid oma üldkoguga meediafookuses ja nendest palju räägiti," märkis ta.
 
Kisma EKRE-ga, probleemide lahendamise asemel
 
Sotside ja Ossinovski probleemid on mõistagi kestnud kauem - veebruari lõpus avaldatud küsitlusest aga selgub, et juba siis nägid Ossinovskit võimaliku peaministrina vaid 16% sotside valijatest. Üllataval kombel nägi sotside toetajatest peaaegu sama palju - 14 % peaministrina aga hoopisReformierakonna esimeest Kaja Kallast.
 
Kivirähki sõnul on osad sotside toetajad valmis valima Reformierakonna esimeest Kallast, kuna nad lähenevad asjale pragmaatiliselt - kuna valitsuse moodustab kõige suurema tõenäosusega kas Reformierakond või Keskerakond, siis valitaksegi nende seast. Samas küsitluses avaldas praegusele peaministrile ja Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele oma toetust lausa 26% sotside valijatest. "See sõltub sellest, kumba koostööd (kas Reformierakonnaga võiKeskerakonnaga -toim.) sotside valijad eelistavad, lähimineviku kogemus on ju mõlemaga koostöös olemas," märkis ta.
Kivirähki hinnangul pole aga praeguste sotside toetajatele väga suur pingutus nõustada ka mitmete Reformierakonna vaadetega. "Eks praeguneSotsiaaldemokraatlik Erakond on ju oma olemuselt sotsiaal-liberaalne ja nende tegevuses on see liberaalne pool rohkem esiplaanil - sooneutraalne abielu, kooseluseadus," loetles ta. "Sotsialismi on nad tagasihoidlikult üritanud ja neil pole ka võimalust olnud seda tugevamalt ühiskonnas lansseerida."
 
"Eks see oleks oodatav, et nad eelkõige tegeleksid nende gruppidega, kes on tavaliselt sotsiaaldemokraatide sihikul - inimesed, kes endaga kõige paremini toime ei tule ja ka maksusüsteemi selles suunas muuta," märkis Kivirähk, tõdedes, et sotsid on võtnud veidi vale suuna. "Ma arvan, et neile sai saatuslikuks see suund, mille Ossinovski valis - terav vastandumine EKRE-ga. EKRE sellest võitis, et neil oli pidev vastane, kellega nad said võidelda, aga sotside valijatele see nii palju korda ei läinud ja nad oleksid oodanud midagi muud."

Pehmem reformierakond?

Kindlasti on reformierakond tema hinnangul teadlikult juba Andrus Ansipi aegadest laiendanud oma sotsiaalset platvormi. "Nad ei ole sugugi enam ainult turuliberaalne erakond, vaid tõesti selline laiahaarde erakond, mis üritab kõnetada kõiki ühiskonnagruppe," rääkis Kivirähk, kelle sõnul on ka varasemalt küsitlustest ilmnenud, et Kaja Kallase isikuga seotakse rohkem sotsiaalseid ja "pehmemaid" väärtuseid.
"Kaja Kallase profiil on väga sotsiaaldemokraatlik. Eks ta nüüd peab pigem end reformierakonna ees tõestama turumajanduse esindajana," jätkas Kivirähk.  Seda, et Kallas reformierakonna suunda muutma hakkaks Kivirähk siiski tõenäoliseks ei pea. "Ma arvan, et ainult erakonna esimehest erakonna suund ei sõltu. Eks ikka Siim Kallase pärand on seal tugevalt sees ja ega Kaja Kallas ka ise ei soovi sotsialismi hakata ehitama."
"Suurem hoolivus ühiskonnas - seda Kallas kindlasti rõhutab ja seda võtab ka valija paremini vastu, kui seda esitleb mitte Kristen Michal või mõni muu "kange poliitik"," sõnas ta.

IRL-i ja sotside identiteedikriis

Kivirähki hinnangul on sotsiaaldemokraatliku erakonna maailmavaade laiali valgunud, mistõttu ei pruugi ei nende valijad, ega erakonna liikmed ise, aru saada, mille eest nad seisavad. Sarnane identiteedikriis on haaranud tema sõnul ka IRL-i.
"Üldiselt on niimoodi, et kui hakatakse süüdistama valijaid, et nad ei saa asjadest aru, siis tuleb vaadata otsa oma kommunikatsioonile. Kui ei suuda end valijatele mõistetavaks teha, siis on see poliitikute enda probleem," rääkis Kivirähk.
 
Kivirähu sõnul peaksid sotsid endalt küsima, millega nad Keskerakonna kõrvalt välja paistavad.
 
"Tegelikult ju keskerakond esindab paljuski neid samu sotsiaaldemokraatlikke väärtusi, sotsid peaksid suutma kuidagi eristuda. Sama probleem on ka IRL-il - mida nende parempoolne rahvuslik erakond endast kujutab, kui samal ajal on parempoolne ka reformierakond, mis on palju tugevam ja rahvuskonservatiivseid väärtusi esindav EKRE."
Ossinovski on lubanud tema sõnul hakata selgitama, mida nende sotsiaaldemokraatia endast kujuta. "Kõige parem, kui ta seda selgitakski oma erakonnakaaslastele - sotsid on keeruline erakond - sinna on koondunud endised keskerakondlased ja rahvaliitlased. Koondunud on väga kirju seltskond ja nende ühtse mütsi alla viimine eeldab tugevat erakonna esimeest," sõnas Kivirähk, kelle sõnul saab sügisel näha, kas Ossinovski on õigel teel.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...