Kohus paneb erafirmalt prügivedu ostma, kuid linn aitab kaost ära hoida

"Vabaturul on esinenud ka olukordi, kus soliidne prügivedaja viib makseraskuste tekkides prügi linna piiri taha põllule,"  lausus kaks prügiveopiirkonda vabaturule kaotanud Tallinna jäätmekeskuse juhataja Kristjan Mark. "Vähemasti saab linn nüüd tekkinud olukorras otsustada, kuhu erafirmad kogutud prügi viivad."

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Kohus paneb erafirmalt prügivedu ostma, kuid linn aitab kaost ära hoida (3)

Oliver Õunmaa

"Vabaturul on esinenud ka olukordi, kus soliidne prügivedaja viib makseraskuste tekkides prügi linna piiri taha põllule,"  lausus kaks prügiveopiirkonda vabaturule kaotanud Tallinna jäätmekeskuse juhataja Kristjan Mark. "Vähemasti saab linn nüüd tekkinud olukorras otsustada, kuhu erafirmad kogutud prügi viivad."

Riigikohus otsustas möödunud nädalal, et linn ei tohi enam Nõmmel ja Lasnamäe Pae-Ülemiste piirkonnas ise prügivedu korraldada. Tallinna jäätmekeskuse juhataja Kristjan Marki sõnul tähendab see, et Nõmme ja Lasnamäe kesklinnapoolse osa korteriühistud või elanikud peavad nii ruttu kui võimalik mõne eraettevõttega ise prügiveolepingu sõlmima. "Linn siin enam kuidagi kedagi vahendada ei saa ja automaatset üleminekut ühelt firmalt teisele ei toimu," nentis ta. Jäätmekeskus saatis klientidele 6. novembril ka olukorda selgitava e-kirja.


Seni neis paikades prügi vedanud linnaettevõte AS Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus, mida siis Tallinna jäätmekeskus vahendas, on samuti nõus prügivedamist jätkama. "Neid kahte sarnase nimega ettevõtet ei tasu segi ajada," lausus Mark. "Jäätmete taaskasutuskeskus on nõus samadel tingimustel ja sama hinnakirja alusel prügi vedama. Ainult et mitte enam  jäätmekeskuse kaudu, vaid elanikel tuleb ise firmaga leping sõlmida. Neil on olemas veokid ja kohalike oludega juba kursis olevad juhid. Samas on võimalik pakkumist küsida ka Ragn- Sellsilt, Ekovirilt, Eesti Keskkonnateenustelt või mõnelt nende tütarettevõttelt. Kohtuotsus rõhutas, et me ei tohi kliente otseselt kellegi juurde suunata."


AS-i Jäätmete Taaskasutuskeskus juhatuse liige Kertu Tiitso kinnitas, et linnafirma saadab niikaua, kuni ühistud ja omanikud valikut teevad, autod siiski välja, et praht ei kuhjuks. Aga kui kliendid soovivad praeguse vedajaga jätkata, peavad nad tõesti lepingud lähiajal ümber vormistama.


"Nõmmel ja Lasnamäe Pae-Ülemiste piirkonna elanikele osutatakse prügiveo teenust edasi, mingit segadust ja prügihunnikuid ei tohiks tekkida," ütles ka abilinnapea Züleyxa Izmailova. "Loomulikult on elanikele ja ühistutele lepingute sõlmimine ebamugav, aga me peame täitma riigikohtu otsust."


Üleminekuaega ei jäänud


Uute lepingute sõlmimisega on kiire, sest kui ringkonnakohus otsustas, et vaba turg tekib alles kaks kuud pärast otsuse jõustumist, siis riigikohtu otsus tühistas üleminekuaja üldse. "Mis tähendab, et muutus toimub päevapealt ja Tallinna jäätmekeskus ei saa taaskasutuskeskusele ka enam päevapealt tasu maksta. Samuti ei tohi küsida raha elanikelt," lausus Mark.
Kuna linnal on kohustus vastutada prügiveo toimimise eest, peab ta korraldama hiljemalt 5. detsembril uute vedajate leidmiseks hanke. "Optimistliku prognoosi kohaselt võtab see vähemalt pool aastat aega," mainis Mark.


Nii kaua tuleb elanikel hakkama saada enda valitud veofirmaga. Hanke korraldab Tallinna keskkonnaamet ning linna enda ettevõte jäätmekeskus Nõmmel ja Pae-Ülemiste piirkonnas prügivedu paraku enam korraldada ei tohigi. "Vahepeal muutus seadus ja seetõttu on omavalitsustel keelatud ise jäätmevedu korraldada,"  selgitas Mark. "Keskkonnaamet peab leidma nüüd eraettevõtete seast parima pakkumise tegija. Süsteem on samasugune nagu enne linna korraldatud jäätmeveo sisseseadmist, aga kui varem otsustas võitnud prügifirma üksi kõige üle, siis nüüd leiab linn eraldi hankega koha, kuhu veofirma jäätmed veab." See hoiab ära juhtumid, kus vedaja prügi n-ö metsa alla viib. "Vabaturul on esinenud ka olukordi, kus soliidne prügivedaja viib makseraskuste tekkides prügi linna piiri taha põllule," selgitas Mark.


Lugu algas konkurendi kaebusest


Lugu algas, kui korraldatud jäätmeveo hanke võitis Baltic Waste Management (BWM), mis ei saanud Nõmmel ja Pae-Ülemiste piirkonnas prügivedamisega hakkama. Firma palkas endale alltöövõtjana vedajaks hoopis AS-i Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus. See aga ei meeldinud neis paigus ise prügi vedada soovinud Ragn Sellsile, kes kaebas linna ringkonnakohtusse. Too leidis, et tegemist polnud alltöövõtuga, vaid hoopis uue prügifirma palkamisega, sest leping on justkui sõlmitud hoopis uue firmaga. Kohtuotsus ütles, et see pole riigihangete seadusega kooskõlas, ja tühistas linna sõlmitud prügiveolepingud. Põhijoontes ei muutnud seda otsust nüüd siis ka riigikohus.


Tänavu on linn korraldatud jäätmeveo sisse seadnud Mustamäel, Kristiines ja Haaberstis ning 1. jaanuarist lisandub Pirita. Linna enda korraldatud prügivedu kehtib ka näiteks Põhja-Tallinnas. 13  prügiveopiirkonnast üheksas võib linn endiselt ise prügivedu korraldada.  Vabaturg kehtib erandina vaid kesklinnas koos vanalinnaga ning nüüd siis ka Nõmmel ja kolmandikul Lasnamäest.
Linn suutis nimelt enamike piirkondade jaoks korraldatud jäätmeveo hanked mitmeks aastaks ära teha enne seaduse muutumist 7. jaanuaril 2015. Piirkondades, mis tänavu korraldatud prügiveoga liitusid, kestavad sõlmitud lepingud 2023. aastani.

 

 

 

Keda saab prügivedajaks valida?


• Ragn-Sells AS: tel 606 0439, info@ragnsells.ee, www.ragnsells.ee


• Eesti Keskkonnateenused AS: tel 640 0800, info@keskkonnateenused.ee, www.keskkonnateenused.ee


• Ekovir OÜ: tel 605 3869, tallinn@ekovir.ee, www.ekovir.ee


• Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus AS: tel 609 6530 ja 609 6410, info@tallinnavedu.ee, www.tallinnavedu.ee/calculator

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...