Kolmikliit: anname inimestele võimaluse investeerida riigifirmadesse, maksukoormust ei tõsta

"Tallinna Sadama vähemusaktsiate börsile viimine andis Eesti inimestele ja pensionifondidele võimaluse investeerida riigiettevõttesse. Soovime seda teed jätkata," sõnas Keskerakonna esimees Jüri Ratas. Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul võetakse suund ettevõtjate halduskoormuse ning bürokraatia vähendamisele. "Samuti on meie kõigi jaoks oluline kõrge lisandväärtusega töökohtade loomine üle Eesti."

Pilt: Scanpix

Kolmikliit: anname inimestele võimaluse investeerida riigifirmadesse, maksukoormust ei tõsta (3)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Tallinna Sadama vähemusaktsiate börsile viimine andis Eesti inimestele ja pensionifondidele võimaluse investeerida riigiettevõttesse. Soovime seda teed jätkata," sõnas Keskerakonna esimees Jüri Ratas. Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul võetakse suund ettevõtjate halduskoormuse ning bürokraatia vähendamisele. "Samuti on meie kõigi jaoks oluline kõrge lisandväärtusega töökohtade loomine üle Eesti."

Keskerakond, EKRE ja Isamaa arutasid ühisel konsultatsioonil majandusküsimusi. Eesti inimestele soovitakse pakkuda investeerimisvõimalust riigi äriühingutesse. Sisserändepoliitikas järgitakse majandusele ja ühiskonnale kasulikku ning ranget joont. "Oleme arutanud eile ja täna peamiselt ettevõtluse, transpordi ja taristu teemasid," ütles Jüri Ratas. "Lähme edasi energeetika, keskkonna, e-riigi ja tehnoloogiaga."

Maksukoormus ei tõuse

Arutati ettevõtlus- ja maksukeskkonda, kaasavat majandust ja tööturgu. Erakondade põhimõte on maksukoormust mitte tõsta, kuid täpsemalt selguvad maksuküsimused edasistel konsultatsioonidel.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas sõnas, et erakonnad töötavad Eesti majanduskasvu potentsiaali ning avaliku sektori efektiivsuse tõstmise nimel. "Seisame rahvusvaheliselt tunnustatud hea ja konkurentsivõimelise ettevõtluskeskkonna eest," kinnitas Ratas.

Samuti lepiti kokku osade riigi äriühingute vähemusosaluse börsile viimine, arvestades rahvaaktsia põhimõtetega. "Tallinna Sadama vähemusaktsiate börsile viimine andis Eesti inimestele ja pensionifondidele võimaluse investeerida riigiettevõttesse. Soovime seda teed jätkata," sõnas Ratas. Konkreetsed riigiettevõtted, mille vähemusaktsiad on mõistlik börsile viia, selguksid hiljem.

12images

Vähem bürokraatiat

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul võetakse suund ettevõtjate halduskoormuse ning bürokraatia vähendamisele. "Selleks rakendame andmete kogumisel ettevõtjatelt ühekordse küsimise põhimõtet. Samuti on meie kõigi jaoks oluline kõrge lisandväärtusega töökohtade loomine üle Eesti." Seeder tõstis eriliselt esile, et eilsetel konsultatsioonidel saadi kokkuleppele sisserändepoliitikas.

"Otsustati, et Eesti sisserändepoliitika jääb konservatiivseks, kuid seisame seejuures tugevalt ka ettevõtluse, sealhulgas iduettevõtete arengu eest," ütles Seeder.

EKRE esimehe Mart Helme sõnul lepiti eile kokku, et järgitakse Eesti majandusele ja ühiskonnale kasulikku ning ranget sisserändepoliitikat, samuti tõhustatakse kontrolli illegaalse immigratsiooni üle ning vaadatakse üle need sisserändekvoodi erandid, mida kuritarvitatakse.

"Võimalik koalitsioon peab vajalikuks renditööjõu kasutamise täpsemat reguleerimist ja kontrolli ning eelistab eestlaste tagasipöördumist võõrtööjõule ning toetab riiklike meetmetega passiivsete inimeste tööhõivesse kaasamist," ütles Helme.

Konkurentsivõimeline ettevõtluskeskkond

Ratase sõnul jõuti ühisele arusaamale, et Eesti inimesed peaks pöörduma tagasi Eestisse, mis tähendab konkurentsivõimelist ettevõtluskeskkonda.

Helme sõnul jõuti üllatavalt kergesti kokkuleppele jätkata range migratsioonipoliitikaga. "Kuigi meil oli mõningaid vaidlusi sele üle, missugusi erandeid me peaksime üle vaatama – praegu on 18 erandit sisserändekvoodi osas, siis me pärast mõningaid arutelusid leidsime ka nende puhul, et senised immigratsiooni augud ontroli alla võtta," ütles Helme. "Selles mõttes ma olin tõesti väga meeldivalt üllatatud meie partnerite heast tahtest meie murekohtadega arvestada."

Helir-Valdor Seeder tundis heameelt selle üle, et kõiki neid häid asju, mida kolleegid rääkisid majanduse, transpordi, taristu peatüki all, püütakse saavutada nii, et ei kehtestata uusi ega tõsteta olemasolevaid makse. "Et me säilitame ja maksukeskkonna stabiilsuse ja ettearvatavuse," ütles Seeder. Seeder arvab, et see on ettevõtluse seisukohalt väga oluline ning ühtlasi peab riigieelarve tasakaalus hoidmist heaks eesmärgiks, mida loodav koalitsioon püüab ellu viia.

Riigiettevõtted börsile

"Riigile peaks jääma ainult strateegilised ettevõtted," ütles Seeder. "Me vaatame läbi olemasolevad ettevõtted, mis veel on võimalik börsile viia. Ja eks me arutame. Neid riigiettevõtteid on ju mitmeid, mida tasub kaaluda."

Aktsiisidest, nagu enamus maksupoliitilisi muudatusi jäävad lõpu aruteluks. "Sellepärast, et kõikidest erinevatest peatükkidest, olgu ta keskkonnateema või perepoliitika või muud teemad, tulevad ka maksupoliitilised ettepanekud ja need oleks mõistlik vaadata koos lõpus läbi ja arvestades nende mõju eelarvele,” täpsustas Seeder.

Erisused sisserände puhu

"Meil on olnud mõned ülikoolid – Euroülikool ja Mainori kõrgem kool, mis on kuritarvitanud oma üliõpilaste maaletoomise õigust ja suur osa nendest üliõpilastest on üliõpilaste hulgast väga kiiresti kadunud ja on osutunud siin illegaalideks või on kinni püütud ka naaberriikides ja siia tagasi saadetud – ühesõnaga on tekkinud nendega väga suuri probleeme," rääkis Helme. "Me tahame ikkagi üle vaadata, et meil selliseid migratsioonipumpasid ei oleks. Me teame ka väga hästi, et näiteks muusikaakadeemias juba aastaid on laste muusikakooli esimeste klasside tasemel üliõpilasi Hiinast, kelle kääksutamise ja kõõrutamisega sealsed õppejõud sõna otseses mõttes vaeva näevad, et neist natukenegi asja saaks. Et noh, see ei peaks olema see tase, millega meiega siin kulutame oma oma kvalifitseeritud õppejõudude oskusi."

Maksuküsimused tulevad läbirääkimistel veelkord lauale, lõplikku otsust veel langetatud ei ole. 

"Mul on teile palve, lugupeetud ajakirjanikud, ärge levitage libauudiseid ja kui te millestki kirjutate nagu näiteks abordi teemal, siis keegi ei ole rääkinud nendel aruteludel abordi keelustamisest," väitis Helme. "Meie eesmärk oli rahastamine suunata nõustamisse. Nüüd me saavutasime kokkuleppe, me suurendame rahastamist. Aga samal ajal on riigieelarves ka vahendeid selleks, et me ei pea kaotama riigipoolset rahalist toetust."

Helme räägib, et na d ei taha midagi keelustada. "Me tahame midagi väga inimlikku. Et looteid ei tapetaks. Et selleks oleks meil nõustamissüsteem, mis aitab seda ära hoida. Et sünde oleks Eestis rohkem ja et need sünnid oleks terved. Kui see on mingi ebamõistlik, ebamoraalne ja kuidagi naisi alandav suhtumine, siis vabandust…"

Ratas ütleb, et loodav koalitsioon usaldab Eesti ülikoole ning soovib nendega head kostööd.

Kolmikliit arutas ka otsedemokraatia küsimusi ning ratase sõnul arutatakse seda edasi.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...